Προς το περιεχόμενο

Ροκ και στίχος


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O πατερας μου παντως οπως κ μερικοι αλλοι χιλιαδες πατεραδες κ μη που δε κατεχουν πραμα απο αγγλικα το ξερουν μονο για τη μουσικη του!! :D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε κοίταξε έτσι πάνε αυτά. Το τραγούδι έγινε αντιπολεμικός ύμνος, οπότε και ένα από ΤΑ σημαντικότερα τραγούδια των 70s. Φυσικά το έμαθαν και άνθρωποι που δε γνώριζαν αγγλικά (αν και αδυνατώ να πιστέψω πως δεν έχουν ακούσει ποτέ σε τι αναφέρεται), αλλά ο λόγος που έφτασε στο status που έχει ήταν 100% οι στίχοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως για να μην το παιδεύουμε να αποδεχθουμε οτι με το ροκ μπορεις να κανεις τα πάντα και να την βγαλεις καθαρή? Απο το να φορέσεις πέτσινα και να μιλάς για την ομορφη μπιρμπιλομάτα groopy,  μέχρι να βάλεις την σκωτσέζικη φουστίτσα και να μιλάς για αποξένωση. Αρκεί να έχεις τον Slash δίπλα σου :-Ρ . Διοτι αν σου φύγει ο Slash, χεσμένους τους έχουν τους γυμνους στίχους σου...

 

Νομιζω πως εαν το θέμα rock&στιχος ήταν περίπλοκο τότε δε θα έπιανε και η κουτσή Μαρία μια κιθάρα για να ροκάρει. Τα πάντα μπορουν να αποδωθουν με ρόκ διοτι το ροκ ντύνει την ζωή μας για περισσότερα απο 50 έτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ο λόγος που έφτασε στο status που έχει ήταν 100% οι στίχοι ;)

δεν συμφωνω.. εγω πίστευω οτι ήταν η μουσικη... η μουσικη εχει απιστευτη δυναμη.

με την μουσικη και μονο το 300-500 μ.χ. ειχαν γίνει πολλες αιρεσεις σχετικες με τον χριστινισμο και ο κόσμος αλλαζε συνεχεια θρησκεια και ο λόγος δεν ηταν αυτα που έλεγε η κάθε θρησκεια αλλα η μουσικη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα θεωρείς ότι το τραγούδι θα είχε την ίδια θέση και σημασία στην ιστορία του ροκ ανεξαρτήτως στίχων; Το θεωρώ προφανές παράδειγμα (όπως ίσως πχ και το Blowin' in the Wind) τραγουδιού που είναι γνωστό για τους στίχους του και όχι για τη μουσική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν συμφωνω.. εγω πίστευω οτι ήταν η μουσικη... η μουσικη εχει απιστευτη δυναμη.

με την μουσικη και μονο το 300-500 μ.χ. ειχαν γίνει πολλες αιρεσεις σχετικες με τον χριστινισμο και ο κόσμος αλλαζε συνεχεια θρησκεια και ο λόγος δεν ηταν αυτα που έλεγε η κάθε θρησκεια αλλα η μουσικη τους.

 

Αυτό το έχω πάθει και εγώ. Για δύο ολόκληρα χρόνια είχα ασπαστεί τον χριστινισμό, διότι η χριστίνα άκουγε μόνο λαϊκά και με είχε μαγέψει. Άρχισα να αλλάζω γνώμη όταν έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος των Siouxsie and the Banshees, με τίτλο "JuJu", του οποίου το παγανιστικό περιεχόμενο με ώθησε να ζητήσω από τη χριστίνα να κάνει σημαντικές παραχωρήσεις, ειδικά κατά τον έρωτα. Εν' τούτοις, αρνήθηκε να παρατήσει τη θρησκεία της και έτσι χωρίσαμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κάποιος που δυστυχως δεν θυμαμαι ποιος...οτι οι στιχοι υπάρχουν για να θυμήζουν την μελωδια.

 

true dat.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου