Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή Kustom για μπάσσο. Γνώμες και απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επειδή σκέφτομαι να ανεβώ λίγο σε watt και επειδή μάλλον θέλω και λίγο διαφορετικό πλέον ήχο σκέφτομαι τον Kustom DE300.

http://www.thomann.de/gr/kustom_de300_hd_head.htm

Η απορία μου είναι είναι αν θα μπορεί μία κεφαλή 4Ω να συνδεθεί με καμπίνα 8Ω. Γίνεται ή θα κάψω την κεφαλή? Θα βρίσκω σε μαγαζιά καμπίνες 4Ω? Το αντίθετο γίνεται? Δηλαδή 8Ω κεφαλή να συνδεθεί σε 4Ω καμπίνα? Επειδή έχω τον Gallien Kruger Backline250s και δεν ξέρω αν αξίζει η αντικατάσταση. Αν και με τον ήχο του Kustom έχω εντυπωσιαστεί με ενδιαφέρει πάρα πολύ το γεγονός του αν θα μπορώ να τον χρησιμοποιώ το ίδιο ευέλικτα με τον GK. Όσων αφορά τις καμπίνες πάντα... Γιατί παντού βρίσκω 8Ω καμπίνες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'τα 250 στα 300w η διαφορά είναι ελάχιστα διακριτή, απλά ανεβαίνεις λίγο στο headroom, όχι στην ένταση. Επίσης, οι υβριδικοί στο μπάσσο δεν μου κάνουν και ιδιαίτερη εντύπωση, δεν βρίσκω καμιά τρελή διαφορά στον ήχο μ'έναν απλό SS. Η κεφαλή πάντως μπορεί να συνδεθεί με την καμπίνα, αλλά θα'χεις ουσιαστικά τη μισή απόδοση. Εφόσον στα 4ohm αποδίδει 300w εσύ θα'χεις 150w με την 8άρα. Οπότε δεν είναι και ακριβώς upgrade!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα με τους προλαλησαντες εκτος απο τον Χ-minor που λεει για τους υβριδικους.

Εχω υβριδικη κεφαλη Ampeg SVT 3 PRO.

Δεν ξερω αν τη εχεις ακουσει,αν οχι στο προτεινω,θα αλλαξεις γνωμη.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε ολα με τους προλαλησαντες εκτος απο τον Χ-minor που λεει για τους υβριδικους.

Εχω υβριδικη κεφαλη Ampeg SVT 3 PRO.

Δεν ξερω αν τη εχεις ακουσει,αν οχι στο προτεινω,θα αλλαξεις γνωμη.

 

Μα καλά, συγκρίνεις ampeg με kustom? Μιλάμε για ενισχυτή των 300 και των 1000+ ευρώ αντίστοιχα! Και για να ξεκαθαρίσω λοιπόν, σ'αυτή την κατηγορία τιμής, οι υβριδικοί δεν μου λένε τίποτα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά επειδή σκέφτομαι να ανεβώ λίγο σε watt και επειδή μάλλον θέλω και λίγο διαφορετικό πλέον ήχο σκέφτομαι τον Kustom DE300.

http://www.thomann.de/gr/kustom_de300_hd_head.htm

 

Αααα, τι καλά, ένας ενισχυτής που έχει μια 12ΑΧ7 φάτσα-φόρα, λέτε να έχει LEDάκι από πίσω;  ;D ;D ;D

 

Η απορία μου είναι είναι αν θα μπορεί μία κεφαλή 4Ω να συνδεθεί με καμπίνα 8Ω. Γίνεται ή θα κάψω την κεφαλή? Θα βρίσκω σε μαγαζιά καμπίνες 4Ω? Το αντίθετο γίνεται? Δηλαδή 8Ω κεφαλή να συνδεθεί σε 4Ω καμπίνα? Επειδή έχω τον Gallien Kruger Backline250s και δεν ξέρω αν αξίζει η αντικατάσταση. Αν και με τον ήχο του Kustom έχω εντυπωσιαστεί με ενδιαφέρει πάρα πολύ το γεγονός του αν θα μπορώ να τον χρησιμοποιώ το ίδιο ευέλικτα με τον GK. Όσων αφορά τις καμπίνες πάντα... Γιατί παντού βρίσκω 8Ω καμπίνες...

 

Αν σου αρέσει περισσότερο ο ήχος του, πάρτον, η ένταση πάνω-κάτω θα είναι η ίδια.

 

κεφαλή 4Ω + καμπίνα 8Ω = ΟΚ, αν και θα έχεις το 60-70% της έντασης που θα είχες με μια 4Ω

 

κεφαλή 8Ω + καμπίνα 4Ω = RIP Kαμπίνα. Θα είσαι για πάντα ο Βασιλιάς.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GΚ backline250s είναι στα 125 watt. Οπότε στα 300 watt έχω παραπάνω από τα διπλάσια. Άρα λογικά είναι upgrade... Τον έχω ακούσει τον ενισχυτή παιδιά και τα σπάει πραγματικά. Τουλάχιστον για τα γούστα μου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GΚ backline250s είναι στα 125 watt. Οπότε στα 300 watt έχω παραπάνω από τα διπλάσια. Άρα λογικά είναι upgrade... Τον έχω ακούσει τον ενισχυτή παιδιά και τα σπάει πραγματικά. Τουλάχιστον για τα γούστα μου...

 

Αν σου αρεσει μην το ρωτας.... παρ'τον!

 

125W o GK στα 8Ω και 300W o Kustom στα 4Ω... δηλαδη στην χειροτερη να ειναι 150W στα 8Ω... που φανταζομαι στα 8Ω θα ειναι παραπανω! Μπορει και 200W... το σιγουρο ειναι οτι κατι παραπανω θα το εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου