Προς το περιεχόμενο

Κεφαλή Kustom για μπάσσο. Γνώμες και απορίες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η KUSTOM σε γενικές γραμμές έχει δώσει αξιοπρεπέστατες λύσεις, προσωπικά παίζω στο studio με τον 400αρη σε καμπίνα 1200 Watt/8Ω, και έχω δοκιμάσει και τον 600αρη αυτής της κατηγορίας όμως: http://www.thomann.de/gr/kustom_groove_600_hd.htm

Και οι δύο μηχανές είχαν τρελό γκάζι, eq που κυριολεκτικά το έκανες ο,τι γούσταρες και είδικά για τον 400αρη, που τον "βλέπω τακτικά" και ξέρω υπο ποιές συνθήκες παίζει...είναι Αγαρινό Σκυλί!! Σαφώς και δεν υπάρχει κανένα θέμα πρακτικό να παίξεις μια τέτοια μηχανή σε καμπίνα στα 8Ω, θα πάρεις ένα 60-70% ισχύος της, έτσι κι αλιώς λίγες είναι οι καμπίνες στα 4Ω στην αγορά, μπορείς βέβαια να επενδύσεις σε άλλη μία ίδια ή αντίστοιχη και με καλώδιο link να τις συνδέσεις παράλληλα, οπότε έχεις ένα σύστημα στα 4Ω (φτάνει να το υποστηρίζει ο κατασκευαστής) και παίρνεις τη full ισχύ της κεφαλής. ¨ομως επειδή εσύ είσαι ήδη σε "μια κλάση πάνω"-όσο ναναι Gallien Kruger έχουν καλύτερη "προυπηρεσία" και κυρίως σχετικά κοντά στα Watt του Kustom, στη θέση σου δε θα προχωρούσα για αυτόν. Θα προτιμούσα να μαζέψω λίγα ακόμα, στην τελική να δώσω και αυτό που έχω και να ανέβω αρκετά σε Watt, όχι τοσο σε τιμή όμως. Προσωπική άποψη: http://www.thomann.de/gr/warwick_profet_52.htm (Και τρέμετε γείτονες!!! Αλλά μετά από ένα τέτοιο καθάρισες παντού. Και σε studio και σε live. Για το σπίτι τώρα...δεν εγγυούμαι. :))

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GΚ backline250s είναι στα 125 watt. Οπότε στα 300 watt έχω παραπάνω από τα διπλάσια. Άρα λογικά είναι upgrade... Τον έχω ακούσει τον ενισχυτή παιδιά και τα σπάει πραγματικά. Τουλάχιστον για τα γούστα μου...

 

A!! και κάτι που ξέχασα. Ο Gallien Kruger σου είναι 250 Watt στα 4Ω ή 125 Watt στα 8Ω. Αναλλόγως πού παίζει. Οπότε είσαι "μια ανάσα" μακρυά από τον Kustom.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A!! και κάτι που ξέχασα. Ο Gallien Kruger σου είναι 250 Watt στα 4Ω ή 125 Watt στα 8Ω. Αναλλόγως πού παίζει. Οπότε είσαι "μια ανάσα" μακρυά από τον Kustom.

 

Μακαρι να ηταν ετσι τα πραματα! Ο GK αμφιβαλλω αν μπορει να δωσει παραπανω απο 200 βαττ στα 4Ω. Ενας ιδανικος ενισχυτης μπορει να συμπεριφερθει ετσι. Δλδ στα 4Ω να αποδιδει 2Α και στα 8Ω Α... μονο κατι HiEnd ενισχυτες εχω δει να πεφτουν κοντα στο x2. Γι'αυτο και η Κυstom δινει μονο τον αριθμο των 4Ω. Μαλλον στα 8Ω ειναι γυρω στα 200 βαττ. Δεν σου κανει εντυπωση που κανεις κατασκευαστης ενισχυτων κιθαρας και μπασου δεν δινει και τις δυο τιμες? Σε HiEnd ενισχυτες θα δεις και τις δυο. Ριξε μια ματια να δεις τις αναλογιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να ηταν ετσι τα πραματα! Ο GK αμφιβαλλω αν μπορει να δωσει παραπανω απο 200 βαττ στα 4Ω. Ενας ιδανικος ενισχυτης μπορει να συμπεριφερθει ετσι. Δλδ στα 4Ω να αποδιδει 2Α και στα 8Ω Α... μονο κατι HiEnd ενισχυτες εχω δει να πεφτουν κοντα στο x2. Γι'αυτο και η Κυstom δινει μονο τον αριθμο των 4Ω. Μαλλον στα 8Ω ειναι γυρω στα 200 βαττ. Δεν σου κανει εντυπωση που κανεις κατασκευαστης ενισχυτων κιθαρας και μπασου δεν δινει και τις δυο τιμες? Σε HiEnd ενισχυτες θα δεις και τις δυο. Ριξε μια ματια να δεις τις αναλογιες...

¨Οχι φίλε μου κάνεις λάθος. Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν, ονομαστικά τουλάχιστον τις τιμές Watt ανά περίπτωση, από Clockenlang μεχρι Behringer. Άλλο τώρα τί θα δώσει τελικά Αλλά όπως και νά έχει ο συγκεκριμένος Kustom είναι αρκετά κοντα στον συγκεκριμένο G.k. Γι'αυτό πιστεύω η "αναβάθμιση" είναι μικρή.

Bass, amps and R'n'R!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita megalh diafora sta watt ksthn entash de 8a deis apo ton backline ston kustom.

8a deis sigoyra sth xroia. o gk exei kalytera mesea enw o kustom kalytera mpassoprima.

twra oytws h allws polla lefta dn einai opote an soy aresei par ton.

k egw an epaiza rock ayton 8a protimoysa.

 

pantws h gnwmh moy einai oti an exeis enan enysxhth mesaiwn xrhmatwn dn pairneis enan pali mesaiwn xrhmatwn. pairneis ena top mhxanhma (anw twn 1000e) akoy toys ebs, ampeg, swr, markbass,gk klp poy exoyn tosa lefta k 8a me 8ymh8eis!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου