Προς το περιεχόμενο

Fx Loop αποριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς γνωρίζεις ποιά είναι η διαφορά στη λειτουργία τους;

 

Αν έχεις απορίες εδώ είμαστε. Καλό είναι πάντως να ακούσει με τα ίδια σου τα ώτα π.χ. ενα tremolo ή reverb σε σειριακό και παράλλο effects loop.

 

ναι γνωριζω τι σημαινει ,νομιζω δηλαδη,

σε σειριακο..το σημα περναει ολοκληρο μεσα απο το FX αρα και απο οποιοδηποτε πεταλι εχεις εκει.

 

Ενω παραλληλο σημαινει λογικο πως μερος τους σηματος περναει κατευθειαν απο την προενισχυση στην ενισχυση χωρις να περασει απο το FX.

 

Aρα σε ενα παραλληλο fx  εκτος απο τον ηχο που περνεις απο τα εφφε σου..ακους ταυτοχρονα και

το καθαρο σημα της κιθαρα σου? (αυτη ειναι η απορια μου)

 

 

Ρε παιδια καντε το εξης....βαλτε ενα  true bypass delay στον ηχο σας ....

ρυθμιστε τις επαναληψεις στο 0 μηδεν την ενταση τους επισης μηδεν ωστε να μην εχετε επαναληψεις!!!!

 

ΠΑιξτε μια φραση με καλο τονο και αρχιστε να ανοιγοκλεινετε το delay σας..

και πειτε μου....ακομα δεν ακουτε ποτε μπαινει και ποτε βγαινει!!!!

 

Εννοειτε με κλειστες επαναληψεις ωστε να ακουσετε καθαρα πως επηρεαζει τον ηχο,

 

For years, we have been frustrated to hear the signal deterioration when playing through a chain of effects. Because of the narrow dynamic range and multiple filtering, these effects greatly disturbed the directness and trueness of the guitar signal.

 

το εχει  δοκιμασει  κανεις αυτό ?

http://www.xotic.us/effects/x_blender/details.html

 

Παντως ισως οκ να ειναι υπερβολη το τοσο ψαξιμο, αλλα απο την αλλη υπαρχουν και τοσοι κιθαριστες που για να εχουν τον τονο τους Pure,,,, παιζουν με δυο ενισχυτες και στελνουν τα εφφε μονο στον ένα!!!

 

βλέπε Mike stern

 

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ουτε εμενα. :)

 

 

 

οσοι...ατυχοι οντως ακουν το....tone sucking απο τα διαφορα εφε οταν αυτα ειναι bypass μπορουν ανετα να λυσουν το προβλημα τους με διαφορους τροπους (tbp strips/boxes,low impedance buffers η και συνδιασμους των 2).

 

(αν τους ενοχλει το γεγονος οτι τα ...εφε..χρωματιζουν τον ηχο οταν ειναι....ON μαλλον πρεπει να πανε να κοιταχτουν... ;D ;D ή μαλλον καλύτερα να παψουν να χρησιμοποιουν εφε μια & ο χρωματισμος του ηχου ειναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ  λειτουργια των εφε...ΕΙΔΙΚΑ στα delay οπου μαλιστα οι περισσοτεροι κιθαριστες επιθυμουν το treble roll off που σου δινει ενα αναλογικο delay ή ενα καλο digital tape echo simulation )

 

 

οι υπολοιποι ..τυχεροι που ΔΕΝ το ακουν (το 99% των κιθαριστων δηλ.) δεν θα εχουν κανενα προβλημα.

 

το 99% κιθαριστων που δεν το ακουνε..ισως να μην το ακουνε γιατι ξερουν πως πισω τους εχουν τον καταλληλο τεχνικο για να ασχοληθει.

Αυτοι ασχολουνται μονο με νοτες.

 

Αληθεια... τι ειναι το treble roll off??? 

 

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

φυσικα ,για αυτο αλλωστε....βγηκαν και οι λουπες... :)

 

 

Οπότε για την περίπτωση μου, που χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το καθαρό κανάλι του ενισχυτή, θα βάζω τα εφέ  που έχω ( δηλαδή chorus και delay ) απο μπροστά επειδή αποδίδουν καλύτερα έτσι..

 

Το γιατί αποδίδουν καλύτερα το γνωρίζει κάποιος να μας το εξηγήσει ?

 

Ευχαριστώ

 

Για να γινω λίγο πιο σαφής στην ερώτηση μου..

Δεδομένου οτι χρησιμοποιούμε σε έναν ενισχυτή ΜΟΝΟ το καθαρό του κανάλι:

Ενα delay και ενα chorus πετάλι θα αποδώσουν καλύτερα αν τα συνδέσουμε μπροστά παρά απο το αν τα συνδέσουμε στο fx loop ?

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπότε για την περίπτωση μου, που χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ το καθαρό κανάλι του ενισχυτή, θα βάζω τα εφέ  που έχω ( δηλαδή chorus και delay ) απο μπροστά επειδή αποδίδουν καλύτερα έτσι..

 

Το γιατί αποδίδουν καλύτερα το γνωρίζει κάποιος να μας το εξηγήσει ?

 

Ευχαριστώ

 

Για να γινω λίγο πιο σαφής στην ερώτηση μου..

Δεδομένου οτι χρησιμοποιούμε σε έναν ενισχυτή ΜΟΝΟ το καθαρό του κανάλι:

Ενα delay και ενα chorus πετάλι θα αποδώσουν καλύτερα αν τα συνδέσουμε μπροστά παρά απο το αν τα συνδέσουμε στο fx loop ?

 

Τελευταία προσπάθεια και θα με βοηθούσε μια απάντηση!!!  ;D

 

Δεδομένου οτι χρησιμοποιώντας το fx loop παρακάμπτουμε την προενίσχυση του ενισχυτή.

Οταν χρησιμοποιούμε μόνο το καθαρό κανάλι του ενισχυτή, το σήμα της κιθάρας δεν περνάει καθόλου απο την προενίσχυση?

Παει κατευθείαν στον τελικό ενισχυτή?

 

Αν συμβαίνει αυτό, τότε δεν είναι το ίδιο με το να χρησιμοποιήσουμε το fx loop για τα εφε μας?

 

Οπότε, γιατί τα εφε delay chorus να αποδίδουν καλύτερα οταν είναι συνδεδεμένα απο μπροστά (στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή)?

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιατί αποδίδουν καλύτερα το γνωρίζει κάποιος να μας το εξηγήσει ?

 

Ευχαριστώ

 

Για να γινω λίγο πιο σαφής στην ερώτηση μου..

Δεδομένου οτι χρησιμοποιούμε σε έναν ενισχυτή ΜΟΝΟ το καθαρό του κανάλι:

Ενα delay και ενα chorus πετάλι θα αποδώσουν καλύτερα αν τα συνδέσουμε μπροστά παρά απο το αν τα συνδέσουμε στο fx loop ?

 

κατ'αρχης τι ακριβώς εννοείς εσύ οτι "θα αποδιδουν καλυτερα"

τα εφε δεν ειναι κινητηρες που αποδιδουν καλυτερα αμα τους κοτσάρεις ένα τουρμπο ;)

 

προσωπικά πάλι στη λουπα θα έβαζα τα time-based εφέ μου

 

η μόνη λογική που μπορώ να σκεφτώ για κάποιον να βάζει ΟΛΑ τα εφε μπροστά (για 100% χρηση καθαρου στον ενισχυτη μιλαμε παντα) ειναι ωστε να μπορει με το εκουαλαιζερ του ενισχυτη να αλλάζει ολο τον ήχο.

εγώ θα προτιμούσα να έχω τη δυνατότητα να ξεχωρίζω τον τόνο απο τα time based effects που διαθέτουν ρυθμιση, βάζοντάς τα στη λουπα.

 

δε ξέρω ποση λογική βγάζει η τελευταία παράγραφός μου, κάποιος με περισσότερη εμπειρία θα μπορουσε να μας πει.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου οτι χρησιμοποιώντας το fx loop παρακάμπτουμε την προενίσχυση του ενισχυτή.

Οταν χρησιμοποιούμε μόνο το καθαρό κανάλι του ενισχυτή, το σήμα της κιθάρας δεν περνάει καθόλου απο την προενίσχυση?

Παει κατευθείαν στον τελικό ενισχυτή?

 

Όταν χρησιμοποιείς το fxloop δεν παρακάμπτεται η προενίσχυση του ενισχυτή. Πάλι εκεί είναι και το σήμα σου περνάει κανονικά. Εκτός και αν χρησιμοποιείς εξωτερική προενίσχυση και την βάζεις στο IN ή Return του fxloop.

 

Από την προενίσχυση περνάει και αν χρησιμοποιείς το καθαρό κανάλι. Γενικά όταν βάζεις κιθάρα στο Input του ενισχυτή, πάντα περνάει από την προενίσχυση.

 

Το που θα βάλεις τα εφφέ σου, μην περιμένεις να σου δώσει κάποιος σωστή απάντηση. Την σωστή απάντηση θα την δώσεις εσύ στον εαυτό σου δοκιμάζοντας και τις δύο περιπτώσεις. Αυτή που σου αρέσει περισσότερο σύμφωνα με τα προσωπικά σου γούστα θα είναι και η καλύτερη λύση. Γενικά δεν υπάρχει κανόνας, ο καθένας βάζει τα εφφέ του όπου κρίνει ότι τον βολεύει καλύτερα και εκεί που του ακούγονται πιο ωραία.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IraklisZS: αυτό για την "καλύτερη αποδοση" που έγραψα, νομίζω οτι το ειδα σε κάποιο αρθρο του φόρουμ, το οποίο δεν μπόρεσα να ξαναβρώ μιας και είναι παρα πολλά αυτα που έχουν ως θέμα το "fx loop"..Ισως και να μην κατάλαβα καλά όταν το διάβαζα..  ;D

 

Mystermaze αυτό για την παράκαμψη του σταδίου της προενίσχυσης το διαβασα εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=151997.0

 

Δεν γνωριζω πιο είναι το σωστό και ετσι μου προέκυψε αυτή η απορία..

 

 

 

 

 

 

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σωστή απάντηση θα την δώσεις εσύ στον εαυτό σου δοκιμάζοντας και τις δύο περιπτώσεις.

 

αυτη ειναι και η καλυτερη απαντηση,μη περιμενεις απο τριτους να σου δινουν ολες τις λυσεις,ψαξτο λιγο & μονος σου. ;)

 

το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν εχουν ολοι οι ενισχυτες καλα effect loop (μερικα ειναι πραγματικα Tone suckers) οποτε καλυτερα να δοκιμασεις με τον δικο σου ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η προσωπική άποψη και γούστο του καθενός είναι πολύ σημαντικός παράγοντας...και λογικά και ο σηματντικότερος..!!Απλά ρωτάω επειδή υπάρχουν κάποια ψιλο standards σε κάποια πράγματα που σε επηρεάζουν στις επιλογές σου..(και αυτό επεκτείνεται και γενικότερα στην ζωή αλλα πάει αλλου μετα το θέμα)!!

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!!  ;D

οι λαμπάτοι ενισχυτές γιορτάζουν των φώτων..:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου