Προς το περιεχόμενο

DW 3000 Series Single Bass Drum Pedal


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Μόλις σήμερα απέκτησα το μονό πετάλι για μπότα-single bass drum pedal της dw 3000 series και φοβάμαι ότι το χάλασα!Αφού το συναρμολόγησα και το τοποθέτησα στην μπότα για να το συνδέσω με αυτήν και να παίξω,συνειδητοποίησα ότι δεν με βόλευε στον τρόπο παιξίματος,γιατί η ένταση του ελατηρίου μου φαινόταν σφιχτή.Έτσι επιχείρησα να χαλαρώσω την ένταση του ελατηρίου ρυθμίζοντας το παξιμάδι-που βρίσκεται στο τέλος από κάτω του-κατά τέτοιο τρόπο ώστε να με βολεύει στο πόδι και για να παίζω το πετάλι στη μπότα.Γυρνώντας δοκιμαστικά το παξιμάδι δεξιά και αριστερά με τα δάχτυλα,είδα ότι παρέμενε ακίνητο.Έβαλα λίγη παραπάνω δύναμη,όμως πάλι δεν γινόταν τίποτα.Πήρα μία πένσα για να το γυρίσω και να δω αν θα ξεσφίγγονταν,όμως παρέμενε πάλι ακίνητο.Επειδή χρησιμοποίησα πένσα στο παξιμάδι,που παρέμενε συνεχώς ακίνητο,είδα έπειτα ότι φτιάχτηκαν μερικές φθορές σε αυτό,σαν φαγώματα.Μετά από όλα αυτά,πήρα τηλέφωνο στο κατάστημα όπου αγόρασα το πετάλι και μου είπαν ότι για να ρυθμίσω την ένταση του ελατηρίου με τη βοήθεια του παξιμαδιού,πρέπει να πιέσω το ελατήριο προς το κάτω.Έτσι θα μου δίνονταν η δυνατότητα να πάω το παξιμάδι είτε δεξιά είτε αριστερά,αφού πρώτα γυρνούσα προς τα πάνω τη βίδα,που βρίσκονταν κάτω από το ελατήριο και πάνω από το παξιμάδι,βοηθώντας με να κάνω την ρύθμιση της έντασης του ελατηρίου κατά τελικό-βολικό τρόπο.Όμως για να βρω τον τελικό-βολικό τρόπο ρύθμισης της έντασης του ελατηρίου,έπρεπε να γυρνούσα τη βίδα και το παξιμάδι.Δοκιμάζοντας αρκετές φορές μέχρι να βρω την κατάλληλη χαλαρή ένταση του ελατηρίου για εμένα,είδα το πάνω σημείο του ελατηρίου να βγαίνει από την σύνδεση του,που όμως το ξανά τοποθέτησα εκεί και πάλι χωρίς δυσκολία.Τελικώς,παίζοντας το πετάλι με την τελική και χαλαρή ένταση του ελατηρίου που με βολεύει,διαπιστώνω κάποια πράματα:

1)Tο πάνω μέρος του ελατηρίου,που είναι συνδεδεμένο κοντά στο κόμβο πυραύλων,φαίνεται να θέλει να φύγει.Αυτό είναι πρόβλημα;

2)To ελατήριο φαίνεται να κάνει μια κυκλική κίνηση δημιουργώντας έναν μικρό θόρυβο,κάθε φορά που o κόπανος ακουμπά την μπότα και πηγαίνει προς τα πίσω.Αυτό είναι πρόβλημα;

3)Ο κόπανος όταν σταματά μετά από παίξιμο,μένει άλλες φορές αρκετά ψηλά σταματημένος,δηλαδή περίπου κοντά στη μπότα και άλλες φορές αρκετά χαμηλά σταματημένος τείνοντας να ακουμπήσει το μεντεσέ.Αυτό είναι πρόβλημα;

 

Πάντως αφού είδα το παρακάτω βίντεο και πιο συγκεκριμένα στο χρονικό διάστημα 0:00-1:24,όπου εξηγεί την περίπτωση χαλαρής έντασης-Loose Tension,βλέπω ότι το πετάλι του(ανεξάρτητα που είναι διαφορετικής μάρκας από το δικό μου),δεν βρίσκεται καθόλου στην κατάσταση που βρίσκεται το δικό μου και που περιέγραψα και ανέφερα πιο πάνω με την μορφή συμπερασμάτων-ερωτημάτων.

 

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε χαλαρωσε ολα τα προβληματα εχουν δημιουργηθει επειδη εχεις χαλαρωσει

υπερβολικα το ελατηριο.

Βιδωσε 3-4 φορες  το παξιμαδι και παιξε, αν χρειαστει επανελαβε την

διαδικασια αλλα με πιο λιγες στροφες στο παξιμαδι καθε φορα για να

εχεις μεγαλυτερη ακριβεια στην ρυθμιση.

Δοκιμασε το και ξαναγραψε να μου πεις τι εγινε.

Καλοπαιχτο το πεταλι  ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε χαλαρωσε ολα τα προβληματα εχουν δημιουργηθει επειδη εχεις χαλαρωσει

υπερβολικα το ελατηριο.

Βιδωσε 3-4 φορες  το παξιμαδι και παιξε, αν χρειαστει επανελαβε την

διαδικασια αλλα με πιο λιγες στροφες στο παξιμαδι καθε φορα για να

εχεις μεγαλυτερη ακριβεια στην ρυθμιση.

Δοκιμασε το και ξαναγραψε να μου πεις τι εγινε.

Καλοπαιχτο το πεταλι  ;).

 

 

Βίδωσα,όπως μου είπες το παξιμάδι και 4 και 3 και 2 και 1 φορές και δεν με βόλευε καθόλου στο παίξιμο,ούτε και ο θόρυβος του ελατηρίου σταμάτησε στις πιο σφιχτές εντάσεις του ελατηρίου που προέκυψαν.Ένα άλλο θέμα που παρατήρησα σήμερα είναι ότι τα σπιρούνια του-Spurs είναι μικρά και δεν καρφώνονται στο πάτωμα.Έτσι κάθε φορά που χτυπάω το πετάλι στη μπότα,φεύγουν μαζί μπροστά,ανεξάρτητα που από κάτω τους έχω 2 πετσέτες και 1 χαλάκι.Βέβαια αυτό το θέμα με τα σπιρούνια του πεταλιού της dw series 3000 το λέω συγκριτικά με το παλιό μου πετάλι millenium pd-122 pro,του οποίου τα σπιρούνια ήταν μεγαλύτερα και καρφώνονταν στο πάτωμα,δίχως να πηγαίνουν το πετάλι και η μπότα μπροστά,κατά τη διάρκεια παιξίματος.Απ'την άλλη,δεν μπορώ να βάλω κάποιο αντικείμενο μπροστά στη μπότα,έτσι ώστε να της κρατάει κόντρα,γιατί μπροστά της υπάρχει υπερβολικά μικρός διαθέσιμος χώρος,λόγω τοίχου.Όσον αφορά τη σταθεροποίηση του πεταλιού με τη μπότα σκέφτομαι να αγοράσω ένα μάλλινο-φουντωτό χαλί.Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι αρκετά απογοητευμένος απ΄την αγορά του dw 3000 series.Ίσως να έφταιξα και εγώ σε κάποια θέματα,τα οποία δημιουργήθηκαν από δικές μου κινήσεις και που αναφέρονται στο προηγούμενο μου μήνυμα με τη μορφή ερωτημάτων-συμπερασμάτων,1),2) και 3).

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελατηριο πρεπει να εχει καποια ενταση για να εχει καλη επαναφορα το πεταλι,

το ποσο σφιχτο θα το εχεις το ξερεις  μονο εσυ και δεν μπορω να σου απαντησω

παραπανω, πρεπει να πειραματιστεις για βρεις την μεση λυση.

Δηλαδη να ρυθμισεις ετσι το πεταλι ωστε να ειναι σβελτο αλλα και ανετο στο ποδι σου αυτο μπορει να  σου παρει χρονο, αν γενικα εισαι αρχαριος το ποδι σου με τον καιρο θα δυναμωσει

και θα ξεπερασεις αυτο το προβλημα.

Αν ο θορυβος ειναι απο τριξιμο λαδωσε το ελατηριο και τα υπολοιπα κινητα μερη.

Μπορεις να μεγαλωσεις το μηκος των καρφιων, ξεβιδωσε τα εντελως  βγαλε

τα ελατηρια που εχουν και ξαναβιδωσε τα, αλλα προσεχε μην βγουν παρα πολυ

και σου δημιουργησουν φθορα στο πατωμα η δωσουν πολλη κλιση στο πεταλι.

Αν με το μεγαλωμα των καρφιων παλι φευγει το σετ μπροστα, πρεπει να βαλεις

ενα μεγαλυτερο και πιο παχυ χαλι τουλαχιστον να χωραει πανω την κασα, την

βαση του ταμπουρου και το σκαμπο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συνεχιζω

Εαν ο χωρος που εχεις μπροστα απο το σετ ειναι απο 50 ποντους

και κατω μπορεις να μετρησεις και να κοψεις δυο ταβλιτσες π.χ οπως ειναι τα

ξυλα κατω απο το κρεβατια και να βαλεις ενα μπροστα απο καθε ποδι της κασας,

η μπορεις και να μην τα κοψεις και να βαλεις μερικα οριζοντια το ενα μπροστα απο το

αλλο ετσι δεν θα φευγει μπροστα και θα εχεις και χωρο.

Η αν δεν θες να κανεις αυτο με τα ξυλα μπορεις να δεσεις ενα σχοινι απο τα

ποδια της κασας στο σκαμπο ετσι οταν καθεσαι με το βαρος σου να μην φευγει μπροστα.

Μην απογοητευεσαι, αν και δεν καταλαβα με πια κρητηρια επελεξες το συγκεκριμενο

πεταλι και το αγορασες και καινουργιο το ειχες δοκιμασει ?, υπαρχουν τοσα αξιολογα η και καλυτερα στα μεταχειρισμενα στα ιδια η και λιγοτερα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελατηριο πρεπει να εχει καποια ενταση για να εχει καλη επαναφορα το πεταλι,

το ποσο σφιχτο θα το εχεις το ξερεις  μονο εσυ και δεν μπορω να σου απαντησω

παραπανω, πρεπει να πειραματιστεις για βρεις την μεση λυση.

Δηλαδη να ρυθμισεις ετσι το πεταλι ωστε να ειναι σβελτο αλλα και ανετο στο ποδι σου αυτο μπορει να  σου παρει χρονο, αν γενικα εισαι αρχαριος το ποδι σου με τον καιρο θα δυναμωσει

και θα ξεπερασεις αυτο το προβλημα.

Αν ο θορυβος ειναι απο τριξιμο λαδωσε το ελατηριο και τα υπολοιπα κινητα μερη.

Μπορεις να μεγαλωσεις το μηκος των καρφιων, ξεβιδωσε τα εντελως  βγαλε

τα ελατηρια που εχουν και ξαναβιδωσε τα, αλλα προσεχε μην βγουν παρα πολυ

και σου δημιουργησουν φθορα στο πατωμα η δωσουν πολλη κλιση στο πεταλι.

Αν με το μεγαλωμα των καρφιων παλι φευγει το σετ μπροστα, πρεπει να βαλεις

ενα μεγαλυτερο και πιο παχυ χαλι τουλαχιστον να χωραει πανω την κασα, την

βαση του ταμπουρου και το σκαμπο σου.

 

Από ότι καταλαβαίνω θεωρείς κατά κάποιο τρόπο δεδομένο το ότι το ελατήριο πρέπει να έχει κάποια ένταση.Εντάξει αρχάριος δεν είμαι,ασχολούμαι αρκετά χρόνια με τα ντραμς,αλλά πλέον όσο περνάει ο χρόνος θέλω να δίνω περισσότερη και ιδιαίτερη βαρύτητα σε θέματα που μπορεί να με αφήσουν πίσω.Ο θόρυβος πιστεύω ότι δεν είναι από τρίξιμο,αλλά πιθανόν να είναι από το γεγονός του ότι χθες με έφυγε το πάνω μέρος του ελατηρίου από το κλείδωμα του,καθώς χαλάρωνα την ένταση του.Αυτό που λες με τα καρφιά,θα το τσεκάρω.Βασικά το πάτωμα έχει ήδη φθορές από τα καρφιά του προηγούμενου  πεταλιού μου.Όχι το σετ δεν φεύγει μπροστά,ούτε και η βάση του ταμπούρου,γιατί έχω ηλεκτρονικά τύμπανα.Τα μόνα που φεύγουν μπροστά είναι η μπότα(ηλεκτρονική,φάσης pad, για ηλεκτρονικά τύμπανα)και το πετάλι που είναι συνδεδεμένο σ' αυτή.Όντως ένα μεγαλύτερο και πιο παχύ χαλί πιθανόν να ήταν καλύτερη λύση.Συνοψίζοντας από όλα όσα σου περιέγραψα τελικά τι πιστεύεις το πετάλι απέκτησε προβλήματα;

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και συνεχιζω

Εαν ο χωρος που εχεις μπροστα απο το σετ ειναι απο 50 ποντους

και κατω μπορεις να μετρησεις και να κοψεις δυο ταβλιτσες π.χ οπως ειναι τα

ξυλα κατω απο το κρεβατια και να βαλεις ενα μπροστα απο καθε ποδι της κασας,

η μπορεις και να μην τα κοψεις και να βαλεις μερικα οριζοντια το ενα μπροστα απο το

αλλο ετσι δεν θα φευγει μπροστα και θα εχεις και χωρο.

Η αν δεν θες να κανεις αυτο με τα ξυλα μπορεις να δεσεις ενα σχοινι απο τα

ποδια της κασας στο σκαμπο ετσι οταν καθεσαι με το βαρος σου να μην φευγει μπροστα.

Μην απογοητευεσαι, αν και δεν καταλαβα με πια κρητηρια επελεξες το συγκεκριμενο

πεταλι και το αγορασες και καινουργιο το ειχες δοκιμασει ?, υπαρχουν τοσα αξιολογα η και καλυτερα στα μεταχειρισμενα στα ιδια η και λιγοτερα χρηματα.

 

Βασικά επειδή η μπότα είναι ηλεκτρονική(φάσης pad,όπως σου ανέφερα και στην προηγούμενη απάντηση)η περίπτωση με τις ταβλιτσες(ξύλα-σανίδια παρόμοια με αυτά από κρεβάτι),πιθανόν να είναι η πιο κατάλληλη.

Η αλήθεια είναι πως είδα το συγκεκριμένο πετάλι,μάζεψα τα λεφτά του κόστους του και το αγόρασα.Όχι νομίζω πως δεν έχω ξανά παίξει με αυτό παλιότερα.

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου