Προς το περιεχόμενο

Kramer 605st : φωτο , κλιπακια , ερωτησεις , κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

την βρηκα και την "βουτηξα" για 300€

 

οτι και να βγει , θα την εχω ετσι για το "ονομα"...

 

παραθετω αποσπασμα απο το mail του φιλου που μου την εστειλε.

 

Introduced in 1984 the Striker Series consisted of seven guitars and a bass. The model numbers were 100ST, 200ST, 300ST, 400ST, 500ST, 600ST, 605ST and 700ST (bass). Early versions were available with traditional full fulcrum or Floyd Rose single locking  non tuner tremolos while later ones had Floyd Rose II's installed. Some were also equipped with Seymor Duncan designed pickups.The line ran until 1989.

 

 

 

Η ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ 23 ΕΤΩΝ. ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΕΙΝΑΙ MADE IN USA ΜΕ SERIAL NUMBER. Η ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ. Η ΚΙΘΑΡΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ 2 ΜΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΔΙΠΛΟ ΜΑΓΝΗΤΗ ΣΕ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΟΥ SEYMOR DUNCAN. ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΙΚΑ ΤΗΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ. ΚΛΕΙΔΙΑ, ΞΥΛΑ, ΜΑΓΝΗΤΕΣ, ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ, ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ, LOCK ΕΙΝΑΙ ΤΑ ORIGINAL. Ο ΕΠΙΛΟΓΕΑΣ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ΕΙΝΑΙ 5 ΘΕΣΕΩΝ. Ο ΔΙΠΛΟΣ ΜΑΓΝΗΤΗΣ, ΣΠΑΕΙ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΤΗ. ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΕ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ ΞΥΛΩΝ, ΒΕΡΝΙΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ. ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να και οι φωτο...

 

και περναω στις ερωτησεις , που θα εκανε καθε g.a.s - σκεπτομενος κιθαριστας  ;D ;D

 

1. απ οτι βλεπω η κοιλοτητα του floyd rose (ii) ειναι "γεματη" . εχει μονο μερικα χιλιοστα "αερα" προς τα πισω το floyd. μηπως πρεπει να δουλεψει σκαρπελο??

 

2. ο bridge μαγνητης -παροτι duncan  designed - μου αρεσει πολυ και δεν θελω να τον πειραξω. θα ηθελα τις προτασεις σας για τον middle / neck καθοτι ειναι αρκετα μουντοι.

επισης σε ολες τις θεσεις -πλην του bridge ολοκληρου- εχει θορυβο , που σημαινει οτι δεν ειναι ο μεσαιος rwrp.

θα της κατσει καλα ενα σετακι texas special που ειναι και λιγο παραπανω τσιμπημενοι σε εξοδο? προς θεου δεν θελα να μην εχω καθολου καθαρα , αλλα να αρπαζει λιγο πιο ευκολα.

 

3. το μανικι επισης μ αρεσει πολυ.

την επαιξα 4 βραδυα στο μαγαζι με το rockman XPRa - brunetti power amp - 2 mesa cabs και δεν ξεκολλαγα απο την βρωμα. "μυρισε" 80's 8) 8) 8)

 

187792738_-2.PNG.c0678ab70ad62e8c6f7ef8af2d9ada1b.PNG

1244026490_-1.PNG.1075567c001f9c3de6ba86a7da869a44.PNG

443900899_-3.PNG.0fab380db32d88a0e3089476c055aca2.PNG

1822932090_-4.PNG.1b1d472166763f52a59b5e6d46fdf890.PNG

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. απ οτι βλεπω η κοιλοτητα του floyd rose (ii) ειναι "γεματη" . εχει μονο μερικα χιλιοστα "αερα" προς τα πισω το floyd. μηπως πρεπει να δουλεψει σκαρπελο??

2. ο bridge μαγνητης -παροτι duncan  designed - μου αρεσει πολυ και δεν θελω να τον πειραξω. θα ηθελα τις προτασεις σας για τον middle / neck καθοτι ειναι αρκετα μουντοι.

επισης σε ολες τις θεσεις -πλην του bridge ολοκληρου- εχει θορυβο , που σημαινει οτι δεν ειναι ο μεσαιος rwrp.

θα της κατσει καλα ενα σετακι texas special που ειναι και λιγο παραπανω τσιμπημενοι σε εξοδο? .

Με γειές...

Ακόμα κλαίω την απώλεια της δικιάς μου...

 

1.Έχει μαξιλαράκι απε κάτου για να μήν σκάβεις με τον μετροπόντικα...αν θές βάλε ένα ποιό λεπτό ...αλλά σκαρπέλο σε αυτή την υπέροχη MILF....????

2.O bridge δεν μου άρεσε,έφαγε σουτ (έχει το split-switch το οποίο δίνει επιλογές)...οι sc  αντιθέτως έδιναν πολλούς όμορφους συνδιασμούς αλλα με συνοδεία θορύβου... SSL xx ή 59 jr θα ήταν καλή λύση νομίζω...εγώ είχα βάλει Dimarzio και μου κατσε καλά...περί ορέξεως βέβαια..

3.Τα μπράτσα αυτής της σειράς έχω την αίσθηση ότι είναι ESP ...όπως και να'χει είναι πολύ ωραίο το συγκεκριμένο ,το maple έδινε την αίσθηση υψηλής ποιότητας...

 

...ερώτηση:

μετά απο έντονη χρήση του Fr ,σου ξεκουρδίζει...?...το είχα αυτό έντονα όταν το παράκανα...

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να στενοχωρησω κανενα,αλλα εχεις λαθος πληροφοριες για την σειρα Striker της Kramer.

Δεν λεω οτι εναι κακη κιθαρα ομως  εχεις λαθος πληροφορηση :)

 

Διαβασε #

 

Φυσικα δεν ειναι φτιαγμενη στην Ιαπωνια αλλα στην Κορεα,ειναι η "φθηνη" σειρα της Κραμερ.

Μην την μπερδευεις με τις σειρες "Focus" & "American series" οι οποιες οντως εχουν κατασκευαστει απο την ασημη τοτε ΕSP.

 

Κατι διαβασα για μπρατσο Αμερικανικο..οχι φιλε μου,Κορεα κ μονο.

 

Επισης το σωμα κατα 90% ειναι φτιαγμενο απο plywood,οχι απο καποιο πραγματικο ξυλο(αυτο ομως σε ορισμενους αρεσει,ειναι παναλαφρο!)

 

Tσεκαρε πληροφοριες απο'δω http://www.vintagekramer.com/company42.htm

 

Ακομα 300 ευρω δηλαδη γυρω στα 450$ ισως δεν ειναι κ τοσο λιγα γι'αυτα τα μοντελα.

 

Με την κατασταση την τωρινη στην Αμερικη αγοραζεις πολυ καλυτερο μοντελο με τοσο χρηματα..Ακομη κ Pacer custom Ι (δηλαδη το αντιστοιχο δικο σου μοντελο στην ακκριβοτερη του εκδοση)

 

Φιλικα Κωστας :)

 

Pacer '84 special 100% usa made early beack headstock(!) οχι ESP..Τιμη.. :o

Η κιθαρα ειναι σπανια κ η αξια της περσι ηταν πανω απο 800$.Φετος ομως.. no money..

http://cgi.ebay.com/Kramer-Vintage-Pacer-Series-guitar-w-case-LOOK-80s-USA_W0QQitemZ160350464738QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item2555a1eae2&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A10%7C66%3A2%7C39%3A1%7C293%3A1%7C294%3A50

 

YΓ Σουπερ σπανια Kramer Proxe '89 ερχεται..απο'μερα σε μερα :D!!

Περισσοτερα σε λιγες ημερες!!

IMG_2211.thumb.jpg.dcb4d2d468df855995ddc4f65ea119c3.jpg

IMG_2215.thumb.jpg.51f7e896f2eb3b86fe46dbd8f8defdac.jpg

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα κυριοι. ευχαριστω τους συμφορουμιτες που μου απαντησαν.

 

αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι 2 πραγματα οπως προειπα...

 

1.

πως θα κανω το floydrose να δουλευει ΧΩΡΙΣ να ξεκουρδιζει πολυ.

-ναι , μου χανει λιγο μετα απο ηπια χρηση-

και αν ΔΕΝ γινεται αυτο , το τραβαω ολο πισω οπως εχω κανει τωρα και δεν το χρησιμοποιω καθολου.

 

2.

να χτυπησω ενα σετακι ssl-1 ή ssl2 apo duncan?

το θεωρειτε καλη αναβαθμιση?

(η μηπως ενα σετακι emg sa-sa-89???)

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφόρετη η Kramer  8)

 

Για το Floyd, έλεγξε τα knife-edges εκεί που ακουμπάνε στα posts, μάλλον θα θέλουν λιμάρισμα να μη σκαλώνουν.

 

Ποιος duncan-designed είναι στο bridge?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφόρετη η Kramer  8)

 

Για το Floyd, έλεγξε τα knife-edges εκεί που ακουμπάνε στα posts, μάλλον θα θέλουν λιμάρισμα να μη σκαλώνουν.

 

Ποιος duncan-designed είναι στο bridge?

 

thanx man.

 

1.τι ειναι τα knife-edges?

2.τι ειναι τα posts?

3.τον duncan δεν τον εχω βγαλει για να δω τι γραφει πισω....παντως μου αρεσει σε αντιθεση με τους 2 μονους , για τους οποιους ψαχνω αντικατασταστες.. ::)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα posts ή pivot posts είναι οι δυο μεταλλικές βίδες στις οποίες στηρίζεται το βιμπράτο μπλοκ. Τα knife edges είναι οι εσοχές του βιμπράτο μπλοκ που ακουμπάνε στα pivot posts. Το σημεία αυτά φθείρονται με αποτέλεσμα να σκαλώνουν στην επαναφορά και να μην επανέρχεται στο σωστό τόνο.

 

Επειδή έχω μια κάποια εμπειρία με τους duncan-designed δες ποιος είναι ο διπλός να σου προτείνω κάτι που να ταιριάζει.

 

Θα βρεις και τις περιγραφές τους εδώ:

 

http://www.seymourduncan.com/products/duncan-designed/

 

Πρόσεξε μόνο μην πάρεις staggered μαγνήτη γιατί μάλλον θα σε ξενερώσει σε τέτοια κιθάρα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα posts ή pivot posts είναι οι δυο μεταλλικές βίδες στις οποίες στηρίζεται το βιμπράτο μπλοκ. Τα knife edges είναι οι εσοχές του βιμπράτο μπλοκ που ακουμπάνε στα pivot posts. Το σημεία αυτά φθείρονται με αποτέλεσμα να σκαλώνουν στην επαναφορά και να μην επανέρχεται στο σωστό τόνο.

 

Επειδή έχω μια κάποια εμπειρία με τους duncan-designed δες ποιος είναι ο διπλός να σου προτείνω κάτι που να ταιριάζει.

 

Θα βρεις και τις περιγραφές τους εδώ:

 

http://www.seymourduncan.com/products/duncan-designed/

 

Πρόσεξε μόνο μην πάρεις staggered μαγνήτη γιατί μάλλον θα σε ξενερώσει σε τέτοια κιθάρα.

 

οπως διαβασα , τους ονομαζει ,

Turbo Sonics designed by Seymour Duncan

 

οταν σπλιταρρει , μου ακουγεται σαν μονος low output.

οταν ομως δουλευει ολοκληρος , βγαζει κατι αρμονικες που μου αρεσουν πολυ.

δεν γραφει κατι αλλο στο πισω μερος...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου