Προς το περιεχόμενο

Marshall tsl 602-jcm 2000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

(βασικά δεν τα έχει όλα αυτά γιατί δεν τα χρειάζεται - προέρχεται από μια εποχή που οι απαιτήσεις ήταν πιο απλές, πιο βασικές και εστίαζαν περισσότερο στην "αγνότητα" του βασικού ήχου, χωρίς πολλά - πολλά έξτρα).

 

Εχμ κάτσε ντε, τότε άκομα πάσχιζαν να βγάλουν volume χωρίς ντιστόρσιο που να ασχοληθούν με διαστημικά πράματα όπως εφφεκτς λουπς και πολλά κανάλια (σαν να θες να βάλεις....γιοσομούρια σε τσάλι  ;D)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψάρωσα με τον tsl επειδή τον βρήκα φτηνά στην αγγελία και δυστυχώς δεν βρίσκω

πουθενά τον πραγματικό μάρσαλ που λογικά κάπου εκεί θα κυμαινόταν η τιμή του

σαν μεταχειρισμενος και είχα φάει και κόλημα μαζί του και έτσι έψαχνα για συμβιβασμό!  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα. Λοιπον επαναφερω το θεμα για να κανω μια ερωτηση. Καταρχην να πω κι εγω δυο λογια για τον ενισχυτη, που ισως βοηθησουν πιθανους ενδιαφερομενους. Εχω τον ενισχυτη 2.5 περιπου χρονια. Πριν λιγο καιρο τον ειχα βαλει σε αγγελια για πουλημα. Και μιας και τον πουλαω, ειπα, ας τον παω για ενα σερβις για να τον παραδωσω αψογο. Η καταληξη λοιπον ηταν οτι μετα το σερβις (του αλλαξα ολες τις λαμπες) ακυρωσα την αγγελια και αποφασισα να τον κρατησω! Διαβασα σε καποιο αλλο post οτι θελουν αλλαγη οι προενισχυτικες. Συμφωνω, αλλα προσθετω οτι θελουν αλλαγη ΚΑΙ οι τελικες! Τον επαιξα πρωτα με αλλαγμενες μονο τις τελικες και εμεινα με ανοιχτο το στομα! Μετα τον επαιξα με αλλαγμενες ολες, και ειπα ok αυτο ειναι! Τα αναφερομενα ως αρνητικα απο πολλους για αυτον τον ενισχυτη (πχ θολουρα στο μεσαιο καναλι) που ειχα παρατηρησει κι εγω, εχουν πλεον σχεδον εξαφανιστει. Πολυ καλο καθαρο καναλι, glassy και σχεδον κρυσταλινο!(tip: presence ανεβασμενο αρκετα ;)).Το μεσαιο καναλι ξεκιναει απο ενα απαλο overdrive (σπασμενο καθαρο), προχωραει σε κλασσικο ροκ ηχο και καταληγει σε ροκ distortion(οχι μεταλ). Το τριτο αναλαμβανει απο κει και περα...! Με το footswitch δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα :).Anyway, μου πηρε 2 χρονια να καταλαβω οτι ο ενισχυτης αξιζει πραγματικα και να βρω τα καταλληλα settings! Συμπερασμα, ειναι ενας απτους πιο ευελικτους ενισχυτες, αφου σου προσφερει ηχους για τα πιο πολλα styles που μπορει να σε ενδιαφερουν!

Ας παω στην ερωτηση τωρα που ειναι πολυ πιο απλη και συντομη: Σκεφτομαι να του βαλω αλλου τυπου τελικες. Μαλλον 6l6 η kt66. Θα ηθελα να ρωτησω αν το εχει δοκιμασει κανεις και αν νομιζετε οτι "λεει" αυτη η αλλαγη στον συγκεκριμενο ενισχυτη. Σκεφτομαι οτι ισως ετσι θα βελτιωσω ακομα περισσοτερο το ηδη ωραιο καθαρο του καναλι. Θα επηρεαστουν ομως και τα βρωμικα? Και το ρωταω επειδη δεν μπορω να το κανω μονος μου σαν δοκιμη, επειδη δεν εχω ιδεα απο bias και τα σχετικα. Πρεπει αναγκαστικα να τον παω σε μαστορα. Τι λετε? Ευχαριστω anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ σκέφτομαι να του αλλάξω λάμπες για πες τι λάμπες του έβαλες κ μεταμορφώθηκε?? εγώ σκέφτομαι να πάω σε JJ...

Επίσης είναι στα άμεσα σχέδιά μου και ένα ζευγαράκι vintage 30's.

Πάντως μεγάλο μέρος της θολούρας του φεύγει αν ανοίξεις το Master Volume πάνω από το 2,5/10 αν και τα 60 watts είναι πολλά για χρήση στο σπίτι  >:(

Mesa BooBie: The Spirit of Sex in Bedroom :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου