Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση hardware proccessors σε DAW?


music man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ξέρει κάποιος να μου πεί την συνδεσμολογία για εναν hardware compressor στην κάρτα ήχου μου (m-audio profire 2626) ωστε να μιξάρω(στο cubase) το snare πχ με αυτόν? (Έψαξα στο manual της κάρτας μου και απλά λέει οτι γίνεται αλλά δεν γράφει πώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα, θα παρεις μια εξοδο απο την καρτα και θα την βαλεις στην εισοδο του compressor, μετα θα παρεις την εξοδο του και θα την βαλεις σε ενα input της καρτας.

Στο cubase πρεπει να πας στα vst connections στο μενoυ devices και να φτιαξεις ενα external effect με την εισοδο/εξοδο και ονομασια που θες, νομιζω ειναι τεταρτο απο αριστερα.

Υστερα πας στα insert του καναλιου και και βαζεις σαν insert το external fx που εχεις ονομασει.

Απλα τσεκαρε μετα αν εχεις latency.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πατάς F4, δηλ. vst connections/external fx/ add fx, συνήθως stereo, και το ονομάζεις όπως θες.

 

Ορίζεις τις θύρες από τις οποίες θα φύγει το σήμα, και τις θύρες στις οποίες θα επιστρέψει. Μπορείς μάλιστα να υπολογίσεις και delay της διαδρομής.

Αν πας στα inserts / sends στη λίστα που σου εμφανίζονται τα  vst, θα δεις και αυτό που δημιούργησες με το σύμβολο x  δίπλα του. Κάποιες μονάδες παίρνουν και midi control.

 

Φιλικά

Γιάννης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να τα καταφέρω γιατί χθες το βράδυ προσπαθούσα αρκετή ώρα να το βρώ! Kαι με αυτόν τον τρόπο όταν κάνω export θα έχω πάλι τον ήχο που έφτιαξα,έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου