Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η χειροτερη "μουσικη" στιγμη σας?


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτηκα θα εχει πλακα να γραψουμε τις γκαφες μας, γιατι σιγουρα σχεδον ολοι τις εχουμε κανει και μετα ψαχναμε τρυπα να κρυφτουμε.

 

Η δικια μου χειροτερη στιγμη (μεχρι στιγμης) ειναι οταν ειχα την τυχη να γνωρισω απο κοντα τους Alex Lifeson και Geddy Lee των Rush και απο το τρακ μου αναφερθηκα στον Geddy σαν Mr. Lifeson.

 

Ακομα το σκεφτομαι και ντρεπομαι για λογαριασμο μου...

 

----

 

Για πειτε τα δικα σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν (ψιλο-κομμάτια) έπαιξα ολόκληρο σόλο σε F#m χωρίς να θυμάμαι ότι το κομμάτι ήταν πάνω σε Gm...ΤΡΕΛΗ επιτυχία το "off" παίξιμό μου...

Τσάκισε κόκκαλα και...αυτιά!!!

:-[ :-[ :-[

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν (ψιλο-κομμάτια) έπαιξα ολόκληρο σόλο σε F#m χωρίς να θυμάμαι ότι το κομμάτι ήταν πάνω σε Gm...ΤΡΕΛΗ επιτυχία το "off" παίξιμό μου...

Τσάκισε κόκκαλα και...αυτιά!!!

:-[ :-[ :-[

Κάτι παρόμοιο θα έλεγα κι εγώ, ξεκίνησα κομμάτι από Dm αντί για C που είχε αλλάξει 4-5 πρόβες πριν το live για να μπορέσει να το βγάλει ο τραγουδιστής. Και σκέψου ότι έκοψα την εισαγωγή (μόνο πλήκτρα) στεγνά, ούτε καν fade out ή τίποτε τέτοιο, χυμαδιό λέμε! ;D :-[

 

Και ένα ακόμα είναι που σε ανοιχτό live έκανε τρελό κρύο και τα 2 μικρά δάχτυλα στο δεξί μου είχαν παγώσει μέχρι να ξεκινήσω να τα χρησιμοποιώ. Το αποτέλεσμα; Όταν ήρθε η ώρα να παίξουν κι αυτά, ακούστηκε κάτι σαν... "πλινκ-πλονκ" αντί για το piano riff που έπρεπε να παίξω! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν και ενώ παίζαμε το another brick in the wall part 1 κάτι παίχτηκε και απορυθμίστηκαν εντελώς οι χρόνοι του delay. Αυτό που ακουγόταν από τα ηχεία ήταν ένα χαοτικό πράγμα και οι υπόλοιπη μπάντα δε μπορούσε να κρατηθεί από τα γέλια. Όσο για τον κόσμο, οι φάτσες τους έμοιαζαν με το γνωστό smiley:

 

:o  :o  :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα live κόπηκε η ΜΙ (και εννοείτε η χοντρή) και αναγκάστηκα να παίξω με μια LP ενός δίμετρου η οποία μου έφτανε στο γόνατο

δεν σταύρωσα ούτε καν το σόλο του Iron Fist αλλά ως κλασική μεταλάδες κλασικά τα σπάσαμε και εμείς και το κοινό και δεν χαλάστηκε κανείς

 

 

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α πολλα...

 

1) Σε βραδια αφιερωμα του Καββαδια, μας ειχαν φερει ενα Clavinova. Επειδη παιζαμε εμεις ( συγκροτημα ) και μια πιανιστρια με τραγουδι, το χρησιμοποιουσαμε εναλλαξ. Παμε να παιξουμε το Γουιλυ κι ενω μπηκα κανονικα, η μπαντα με κοιταζε παραξενα. Η δεσποινις ειχε κανει transport το προηγουμενο κομματι και δεν το ειχε αλλαξει..Κι εγω ψαχνομουν να βρω γιατι στο διαολο η Gm ακουγοταν σαν Am...Στο ιδιο live, παιζω στο PSR μου το "Γραμμα σε εναν ποιητη" και στο τελος, ακουμπησα βαριεστημενα το χερι μου στην ακρη του οργανου, με αποτελεσμα να γλιστρησει και να ακουμπησει το pitch bend..Μα τα κανουν κι ευαισθητα αυτοι οι γιαπωνεζοι :D

 

2) Σε παλιο live με rock μπαντα απο την αγωνια για ενα νεο κομματι που ειχαμε βαλει, επαθα blackout! Αποτελεσμα; Χαζο χαμογελο κι ενα ακκορντο μεχρι να μπει ο τραγουδιστης

 

3) Με την ιδια μπαντα, παιζουμε ενα κομματι του τραγουδιστη. Θες ο διαολος, θες η τυχη..εφυγε πανω απο τα πληκτρα το χαρτι με τις σημειωσεις μου ( δηλαδη ολα τα ακκορντα )...Μεσα στα σκοτεινα ( ηταν και μπαλαντα το καταραμενο ) ψιθυροφωναζα στον κιθαριστα να συνεχισει να παιζει!

 

4) Ενα καλοκαιρι επαιζα μονιμα με ενα σχημα σε ενα μαγαζι που ο ιδιοκτητης αλλαζε σερβιτορες σαν τα πουκαμισα! Μια φορα ειχε φερει ενα εκπληκτικο...κομματι, το οποιο ( λογω καλοκαιριου ) φορουσε κατι σαν μαγιο...2 κομματια εχασα ( αναγκαζοντας τον κιθαριστα να γυρισει και να με ακουμπησει με το λαιμο της κιθαρας ) και καθε φορα που περναγε διπλα απο τα πληκτρα το "κομματι" πρεπει να ειχα το χαμογελο του χαζου :D

 

5) Τη δευτερη φορα που δουλεψα live με λαπτοπ, επαιξα το Perfect Strangers με ενα preset του B4 και στο τελος πατησα το sustain πεταλι για να μεινει ο ηχος ( κλασσικος βαριεστημενος ανθρωπος ). Απενεργοποιωντας ομως το καναλι, η τελευταια εντολη ειχε παραμεινει μεσα, με αποτελεσμα το οργανο να παιζει και να παιζει..και να παιζει.. :D Μετα ξαναγυρισα στην απλη και καλη λυση του hardware...

 

6) Σε ενα απο τα τελευταια live, ο ηχοληπτης μας ειχε υποσχεθει in ear monitor σε μενα και τον drummer. Χαρα εμεις, γιατι την προηγουμενη φορα που παιξαμε στο ιδιο μαγαζι δεν ακουγαμε τιποτα. Ξεκιναει το live..Βρε αμαν..που ειναι ο ηχος..βρε αμαν, δεν με ακουω..βρε αμαν, γιατι τα ακουστικα δεν δουλευουν...

Παω στο διαλειμμα να τον βρω και να του πω πως χαλασαν τα ακουστικα..Και μου κανει "Α, σορρυ ρε φιλε, μετα το soundcheck εκλεισα τους ενισχυτες σας"... Ε, τον σκοτωνεις εκει ή οχι;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic:

οταν ειχα την τυχη να γνωρισω απο κοντα τους Alex Lifeson και Geddy Lee των Rush

Πως τους γνώρισες? οι Rush είναι απο τις αγαπημένες μου μπάντες!

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 1ο μου Live την ωρα που επαιζα εσπασε η βαση της ζωνης...ευτυχως επιασα την κιθαρα στον αέρα αλλά μέχρι να τελειώσει το κομμάτι έπαιζα στο πάτωμα ώστε να μην το κόψω κρυμμένος πίσω από ένα κάγκελο...η πλάκα είναι ότι κανείς σχεδόν δεν κατάλαβε τίποτα από κάτω... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου