Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η χειροτερη "μουσικη" στιγμη σας?


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό έγινε πέρυσι, καθώς έπαιζα με την απαρχαιωμένη ακουστική του πατέρα μου (Η οποία προφανώς δεν είχε φάει ποτέ σερβις) σε μία εκδρομή του σχολείου, στην οποία είχαμε πάνω από 40 ξένους από άλλα σχολεία... Παίζαμε διάφορα τραγούδια για την παρέα, και έτυχε σε 2 τραγούδια που τα ήξερα μόνο εγώ στην κιθάρα να κολλήσει η λεπτή Μι στα τάστα 3 φορές... έβριζα θεούς και δαίμονες...

 

Το άλλο, αν και εκεί ευτυχώς δεν έγινα πάλι ρεζίλι, ήταν όταν σε πρόβα, τελειώνοντας το solo του Different World των Maiden, έσπασα χορδή με το Floyd... η τραγουδίστρια παραλίγο να πάθει καρδιακό, οι υπόλοιποι γελούσαμε σαν ηλίθιοι...

Gibson Les Paul Goth: Dream guitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1η Δεκέμβρη στο μετρό Συντάγματος, γίνεται Φεστιβάλ για την Παγκόσμια ημέρα κατά του AIDS κ θα έπαιζα μαζί με κάποια electro groups.

Εκεί που φορτώνω ένα κομμάτι για να παίξει κ στο κανάλι του μπάσου έχω βαλει ενα sample με το πρωτότυπο τίτλο "5", μου φορτώνει μια μπότα με το ίδιο "πρωτότυπο" όνομα. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεφτιλιστώ μπροστά σε εκατοντάδες αθηναιους παρουσιάζοντας ένα κομμάτι που μόνο μουσική δεν ήταν, αφου η κύρια μελωδικη γραμμη ήταν το μπασο...

Επίσης εκείνη τη μέρα έγινε το άλλο τραγικό: κάποιο άλλος γκρουπ ανέβαλε την εμφανιση του γιατι αν κ είχαν φέρει όλο τον εξοπλισμό τους είχαν ξεχάσει ένα...ανταπτοράκι για να συνδέσουν την κάρτα στην κονσολα...

Από τότε σταματησα να θεωρώ τα ηλεκτρονικά live "εύκολη" υπόθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποσους απο εσας ετυχε ο ντραμερ να σας βαλει στοχο με σπασμενη μπαγκετα; Με ταχυτητα εκτοξευσης απο το ταμπουρο ή το china, περι τα 10m/s; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δικό μας live έχει τύχει να σπάσει η μπαγκέτα του ντράμερ ακριβώς μερικά δευτερόλεπτα πριν από το σημείο που θα κοβόντουσαν όλα για να κάνει σόλο... ;D

 

Το σπασμένο κομμάτι της μπαγκέτας, μάλιστα έφυγε ψηλά, και έπεσε στο κεφάλι άλλου ντράμερ, που είχε έρθει να μας ακούσει, και με τον οποίο εμείς παίζαμε παλιότερα! Ο τελευταίος θεώρησε το συμβάν "τιμή του"... :o ;D

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο κόσμος παρακολουθούσε τέσσερις αστείους τύπους να κάνουν ότι παίζουν μουσική, και ο μόνος που δεν φαινόταν να φταίει ήταν ο ντράμερ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει σε midi file στο motif τον Άμλετ της Σελήνης. Σένα live λοιπόν εκεί που πάω να το παίξω, δεν ξέρω τι έγινε και τα σόλο που πάιζει το βιολί μπήκαν ένα μέτρο πιο μπροστά................καταλαβαίνεται τι έγινε........... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανοιξαμε τυμπανοκουβεντα, εχει κατσει μετα απο live τα παπουτσια μου να ειναι λες και δουλευα 8ωρο σε ξυλουργειο απο τα ροκανιδια του καφροτυμπανιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν και ενώ παίζαμε το another brick in the wall part 1 κάτι παίχτηκε και απορυθμίστηκαν εντελώς οι χρόνοι του delay. Αυτό που ακουγόταν από τα ηχεία ήταν ένα χαοτικό πράγμα και οι υπόλοιπη μπάντα δε μπορούσε να κρατηθεί από τα γέλια. Όσο για τον κόσμο, οι φάτσες τους έμοιαζαν με το γνωστό smiley:

 

:o  :o  :o

 

 

Ως υπολοιπη μπαντα επιβεβαιωνω το συμβαν, θέτοντας παράλληλα το σαφες και καυστικό ερώτημα "γιατί δεν ξαναπαίξαμε στη Βεροια?"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και από εμένα.

 

Γύρω στα 15, μόλις η 2η μου συναυλία, παίζουμε το War Pigs.

Ο τραγουδιστής ξεχνάει τα λόγια προς το τέλος που λέει

 

Begging mercy for their sins

Satan, laughing, spreads his wings

 

Και το All right now! που ακολουθεί το λέει με μια κραυγή απόγνωσης, με όλη του την δύναμη, σαν να εβγαζε παράπονο.. Παράλληλα ασυναίσθητα, γυρνάει προς το μέρος μου και....με αγκαλιάζει...!

 

Cult στιγμή...

 

Άλλο σκηνικό:

 

Με μια μπάντα διασκευών που έπαιζα χρόνια, έχουμε κλείσει να παίξουμε σε μαγαζί. Σκάμε μύτη 3 ώρες νωρίτερα και πίνουμε ότι βρίσκουμε μπροστά μας (τσάμπα ήταν  ;D ;D)

Ο τραγουδιστής το παρακάνει και βγαίνει στην σκηνή ΠΙΤΑ.

Έπεφτε κάτω, τελειώναμε τα κομμάτια και αυτός τραγούδαγε μόνος του φαλτσέτα, έκλεινε την πεταλιέρα μου με το stand του μικροφώνου...  :o :o

Αθλιότερο live που έχω κάνει, και το χειρότερο ηταν ότι είχε μαζευτεί και πολύς κόσμος να μας δει..

 

Τρίτο και καλύτερο. :P :P

 

Πιτσιρίκια πάλι.

Παίζουμε Moonchild από Rory, και το σκατώνουμε τελείως, οπότε σταματάμε για να τα ξαναπάμε από την αρχή.

 

Και λέει ο τραγουδιστής στο κοινό:

 

<<Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Gillan...!>>

Ααααααααχαχαχα, όσο το θυμάμαι, η πιο άκυρη πρόταση που μπορούσε να πει.  :-X :-X :-X :-X

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου