Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η χειροτερη "μουσικη" στιγμη σας?


marmelaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πληκτράς που δεν έχει περάσει τους ήχους του με τη σειρά του playlist

είναι επικίνδυνος. Εγώ πριν μερικά χρόνια σε live ούτε τα είχα βάλει με τη σειρά

ούτε είχα τυπώσει ένα χαρτάκι με τα νούμερα των ήχων... Αποτελεσμα να

μη βρίσκω τον ήχο του επόμενου τραγουδιού (Maria Magdalena) στη μέση... medley!!!

Αποτέλεσμα; Ο ντράμμερ έπαιξε το... break της μετάβασης για κανά λεπτό και η

τραγουδίστρια μάλλον ακόμα δε μου το έχει συγχωρέσει! :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν...

 

15 χρονών. 1ο live της καριέρας μου. Κάποιος μαλ**ας σπάει τη ΜΙ την ψιλή από την ακουστική μου με αποτέλεσμα, όταν χρειάστηκε να τη χρησιμοποιήσω να πατάω ξύλο! :D :D

 

2ο live (πρέπει να μαι πολύ ζώο για να συνέχισα να κάνω live μετά απ αυτό!). Κάθομαι με το κοινό και παρακολουθώ (όσο μου επέτρεπε το άγχος να παρακολουθήσω) την προηγούμενη μπαντα από εμάς. Τα πόδια τρέμουν. Τα χέρια ομοίως. Έρχεται η σειρά μας. 1ο κομμάτι (ως κλασικοί έλληνες και νέοι στο άθλημα) "Paranoid". Το σόλο δικό μου...    ........................ΤΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ! :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ Να ανοίξει η γη να με καταπιεί εκείνη την ώρα!

 

Στο ίδιο live. Έρχεται η στιγμή του 2ου σολου... Έτοιμος εγώ να το παιξω, πατάω το footswitch για να περάσω στο κανάλι με τη μεγαλύτερη ένταση και ξεκινώντας το σόλο καταλαβαινω πως κάτι δεν πάει καλά...

Η ΑΠΟΡΙΑ: "Μα γιατί ακούγεται σα μπουζούκι?"

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ: "Είμαι τοσο βλαμμένος που πάτησα λάθος κουμπί (από τα μόλις ΔΥΟ που είχε το footswitch) και γύρισα στο καθαρό..."

Η πλάκα είναι πως το συγκεκριμένο σόλο ταίριαζε αρκετά και σε μπουζουκάκι...  ;D ;D ;D ;D (Στο 1:35)

 

Στο ίδιο live. Έρχεται η ώρα να παίξω ένα κομμάτι με την ακουστική. Βαριόμουν να βγάζω τη ζώνη απ την ηλεκτρική οπότε αρχίζω την αναζήτηση για κάτι να κάτσω. Κάτι σε σκαμπώ π.χ. Επειδή όμως οι προσπάθειές μου δεν απέφεραν καρπούς κατέφυγα στην ευκολότερη λύση: οκλαδών στο πάτωμα, το κοινό να γελάει και το κωλαράκι να κρυώνει! ;D ;D ;D

 

Σε άλλο live. Έπρεπε να κουρδίσω σε dropped D. Παίρνω λοιπόν το κουρδιστιράκι μου κουρδίζω και ξεκινάω με τον άλλο κιθαρίστα το κομμάτι.  Ξαφνίκα η φάτσα μου γίνεται σα να με χτύπησε νταλίκα κι απο κατω βλέπω κάτι εκφράσεις τέτοιες:  ::)  :o ??? :o ??? ::) :-X :-\ :o ..........! Είχα κουρδίσει D# A D .....  :-\ Βγάζω λοιπόν ανενόχλητος το jack μες στη μέση του κομματιού, κουρδίζω κι ούτε γάτα, ούτε ζημιά. ;) Το αστείο της υπόθεσης είναι πως κι οι δύο κιθάρες ήμαστε ξεκούρδιστες!  ;D ;D Ο φωτισμός παιδιά!!!!

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι "κακη" στιγμη αλλα ειχε πλακα.

Σε playback στην TV, καταφερα και εσπασα χορδη.  :-X

 

μιας και εχεις παιξει playback στην τηλεοραση, θελω να ρωτησω το εξης:

 

Εχω δει σε πολλα playback οτι στην κιθαρα δεν βαζουν καν καλωδιο και εναν ενισχυτη απο πισω - κι ας μην ειναι αναμενος -  ετσι, για τα ματια του κοσμου βρε παιδι μου.

 

Ειναι επιλογη του σκηνοθετη ή προκειται απλα περι αγνοιας/βλακειας?

 

και μια δευτερη ερωτηση: ο drummer τι κανει? εκει δεν μπορει να κανει playback. παιζει πανω απο το τραγουδι και ευχεται να τα παιξει ολα σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εχεις παιξει playback στην τηλεοραση, θελω να ρωτησω το εξης:

 

Εχω δει σε πολλα playback οτι στην κιθαρα δεν βαζουν καν καλωδιο και εναν ενισχυτη απο πισω - κι ας μην ειναι αναμενος -  ετσι, για τα ματια του κοσμου βρε παιδι μου.

 

Ειναι επιλογη του σκηνοθετη ή προκειται απλα περι αγνοιας/βλακειας?

 

και μια δευτερη ερωτηση: ο drummer τι κανει? εκει δεν μπορει να κανει playback. παιζει πανω απο το τραγουδι και ευχεται να τα παιξει ολα σωστα?

 

Για το σκηνοθέτη το αν θα βάλει ή όχι καλώδιο ο κιθαρίστας είναι εντελώς αδιάφορο.

Όσο για τον drummer, δεν έχει πολύ νόημα τι θα παίζει αφού ο ήχος που βγαίνει είναι το cd του playback και όχι ο ήχος του πλατό.

Άρα ό,τι και να παίξει δεν θα το ακούσει κανείς στην τηλεόρασή του.

Μόνο αν έχει κάποια σχέση κάποιος τηλεθεατής με μουσική και καταλάβει ότι αυτό που φαίνεται να παίζει ο drummer δεν ταυτίζεται με αυτό που ακούει.

Ψίλους στ' άχυρα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε live στο Underworld με την παλιά μου μπάντα κόκαλο από τις μπύρες τραγούδησα ένα από τα καλύτερά μας τραγούδια στο πάτωμα και στο τέλος με πήραν τα κλάματα.

Σε live στο Αν, σ συγχρονισμένο άλμα, ο μπασίστας μου έφερε το κλειδί στο δόξα πατρί και έβγαλα το live ζαλισμένος και με τα αίματα να έχουν πασαλειφτεί σε όλο μου το πρόσωπο.

Σε live στο Gagarin ο άλλος κιθαρίστας πήδηξε για χιλιοστή φορά από τα ηχεία, σαβουρώθηκε και διέλυσε τη les paul του ενώ εγώ έσπασα τη μι μπάσο στο ίδιο τραγούδι.

Σε άλλο live στο Αν παραληρούσα τύφλα επί 5 λεπτά μέχρι να ξεκινήσουμε να παίζουμε. Για να το θυμηθώ έπρεπε να το δω στο βίντεο.

Σε live στο House of Art μου έφυγε το strap σε άλμα και έβγαλα το τραγούδι με τη    les paul στο πάτωμα.

Σε live στο Μικρό Μουσικό Θέατρο δε θυμόμουν κανένα στίχο (ευτυχώς παίζαμε μόνο δικά μας τραγούδια) και έλεγα ό,τι ήθελα.

Στο τελευταίο live της εν λόγω μπάντας ανακοίνωσα στην αρχή του Live στην μπάντα και το κοινό ότι διαλυόμαστε και ακυρώνουμε όλες τις συναυλίες που είχαμε κανονίσει.

Κοινώς η μουσική μου "καριέρα" είναι γεμάτη ρεζιλίκια, αλλά πέρναγαμε καλά και αυτό είναι το μόνο που μένει τελικά...

   

 

ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D ;D

less is more!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειροτερη μου ηταν σε live στο ΟΑΚΑ με μεγαλη μπαντα (εμεις support) . Εγω με μια πεταλιερα korg τοτε (1996)

και ο μπαστιστας ο οποιος πεταγοταν οσαν το πιθικι αριστερα δεξια τραβαει το τροφοδοτικο απο την πετσαλιερα αφηνοντας με να κανω airguitar  σε 8000 ατομα !!

Επισης σε live στο δημοτικο θεατρο πειραια παλι ο μπαστιστας γυρω γυρω απο την ντουλαπα με logo marshall

και αφου την τυλιξε σαν μπομπινα, εξαντλησε ολο το καλωδιο τον εριξε  ηρωικα αφηντας ολες τις λαμπες κατω!!!

το live σταματησε εκει!!!!

 

less is more!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χειροτερη μου ηταν σε live στο ΟΑΚΑ με μεγαλη μπαντα (εμεις support) . Εγω με μια πεταλιερα korg τοτε (1996)

και ο μπαστιστας ο οποιος πεταγοταν οσαν το πιθικι αριστερα δεξια τραβαει το τροφοδοτικο απο την πετσαλιερα αφηνοντας με να κανω airguitar  σε 8000 ατομα !!

Επισης σε live στο δημοτικο θεατρο πειραια παλι ο μπαστιστας γυρω γυρω απο την ντουλαπα με logo marshall

και αφου την τυλιξε σαν μπομπινα, εξαντλησε ολο το καλωδιο τον εριξε  ηρωικα αφηντας ολες τις λαμπες κατω!!!

το live σταματησε εκει!!!!

 

 

Σωστος ο μπασιστας, ηθελε να ακουστει φαινεται!  :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ έπαιζα τον Ιούλιου του 2008 στην Κώ (drummer) και ξαφνικά όπως παίζαμε, είμασταν και ορχήστρα 20 ατόμων!! γίνεται blackout απο την υπερφόρτωση και μέχρι να τελειώσει το κομμάτι έπαιζα μόνος μου drums και φυσικά μόνο εγώ ακουγόμουν!

 

Είχε πλάκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου