Προς το περιεχόμενο

Μίξη στην κονσόλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το recording του studio μας, προσανατολιζόμαστε τελικά σε μια από τις παρακάτω 2 ψηφιακές κονσόλες:

 

1) http://www.tascam.com/Products/dm3200.html

 

2) http://www.yamahaproaudio.com/products/mixers/01v96/index.html

 

Ψάχνω τον πιο "σωστό" τρόπο ώστε η μίξη να γίνεται στην κονσόλα, και όχι σε κάποιο πρόγραμμα με την κονσόλα να λειτουργεί σαν controller. Θέλω δηλαδή ο υπολογιστής να λειτουργεί απλά σαν ένα hard disc recorder, και με το playback τα ηχογραφημένα κανάλια να ξαναγυρνούν στην κονσόλα για τη μίξη.

 

Ο λόγος που θα χρησιμοποιηθεί υπολογιστής και όχι hd recorder είναι πρακτικός, για ευκολία στο editing. Δηλαδή ηχογράφηση από τις πηγές στην κονσόλα και από εκεί στο pc, στη συνέχεια editing και επιστροφή στην κονσόλα για τη μίξη.

 

Σημειωτέον ότι δε συζητάω για κάρτα ήχου με πολλά in/out για ευνόητους λόγους καταστροφής του σήματος.

 

Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος; Οπτική ίνα κτλ; Audio interface; Στην περίπτωση αυτή μήπως η tascam καλύπτει το θέμα, αφού λειτουργεί ως usb κάρτα ήχου;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και η Yamaha έχει κάτι παρόμοιο με την Tascam, την επέκταση mLAN για την 01v96 που παρέχει σύνδεση Firewire και (αν δεν κάνω λάθος) καταργεί την ανάγκη για κάρτα ήχου.

 

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να ψάξεις κάποια τέτοια λύση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεχμ... :oops: δεν έφτασα μέχρι εκεί

 

Απλά είδα ότι προβάλεται η χρήση ως controller, πράγμα το οποίο δε με ενδιαφέρει...

 

Thanx πάντως, είμαι και λίγο επιπόλαιος βλέπεις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ενδεχόμενο να μην διαβάζεις καλά αγγλικά (αλλά και για όποιον άλλο φτάσει ως εδώ στο μέλλον), αυτό που θες να κάνεις φαίνεται ότι γινεται μόνο με την Tascam ΑΦΟΥ της προσθέσεις το προαιρετικό Firewire interface. Ακόμη και τότε, μπορεί να επικοινωνήσει στον υπολογιστή μόνο 24 (full duplex) από τα 32 κανάλια της.

Παραμένει βέβαια μία μαμάτη (κατά τη γνώμη μου) συσκευή, καμία σχέση με το κολοκύθι της Yamaha.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ενδεχόμενο να μην διαβάζεις καλά αγγλικά (αλλά και για όποιον άλλο φτάσει ως εδώ στο μέλλον), αυτό που θες να κάνεις φαίνεται ότι γινεται μόνο με την Tascam ΑΦΟΥ της προσθέσεις το προαιρετικό Firewire interface. Ακόμη και τότε, μπορεί να επικοινωνήσει στον υπολογιστή μόνο 24 (full duplex) από τα 32 κανάλια της.

 

 

Όχι, τα αγγλικά μου είναι ok (απ'όσο ξέρω τουλάχιστον 8O ), απλά όπως σου είπα και παραπάνω δεν είχα δώσει τη δέουσα προσοχή και νόμισα ότι δουλεύει μόνο σαν controller...

 

Το μαμημένο το interface κάνει 455 γιουρόπουλα στο Θωμά, οπότε φτάνει κοντά στα 3800 μαζί με την κονσόλα... Βαθιά ανάσα και τα κεφάλια μέσα :x

 

 

Παραμένει βέβαια μία μαμάτη (κατά τη γνώμη μου) συσκευή, καμία σχέση με το κολοκύθι της Yamaha.

 

Μάλλον τείνω να συμφωνήσω...

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον κ' τα λέμε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....βασικα αν δεν σε παιρνει να ξοδεψεις κατι παραπανω για τις μεγαλυτερες yamaha dm1000/02r96/dm2000, μπορεις να πας με την tascam απο προσωπικη εμπειρια να σου πω οτι οι προενισχυτες και το conversion της yamaha ειναι κλασεις ανωτερο οπως και η η ποιοτητα καασκευης. και γιαυτο και η μεγαλη διαφορα στην τιμη. Και στις δυο περιπτωσεις παντως δεν εχεις κανενα προβλημα να το χρησημοποιεις και σαν controller και σαν κονσολα μιξης ταυτοχρονα (εχουν διαφορετικα layers που μπορεις να αλλαξεις με το πατημα ενος πληκτρου). τελος να σου πω πως αν σκοπευεις να ηχογραφεις σε ψηφιακο μεσο (υπολογιστη κτλ) το να κανεις summing μεσα απο την ψηφιακη κονσολα με αναλογικο outboard (αν εχεις) η αναλογικες συνδεσεις ειναι αρκετα κατι που θελει αρκετα καλη οργανωση ωστε να μην χρειαζεται το σημα να περναει πολλες φορες μεσα απο τους κονβερτορες.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ, το studio δεν είναι επαγγελματικό, είναι πολύ ακριβές αυτές...

 

το να κανεις summing μεσα απο την ψηφιακη κονσολα με αναλογικο outboard (αν εχεις) η αναλογικες συνδεσεις ειναι αρκετα κατι που θελει αρκετα καλη οργανωση

 

:roll: Δεν καταλαβαίνω τι εννοεις... :lol: Μήπως μπορείς να μου το κάνεις πιο λιανά;... Sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο λόγος που θα χρησιμοποιηθεί υπολογιστής και όχι hd recorder είναι πρακτικός' date=' για ευκολία στο editing. Δηλαδή ηχογράφηση από τις πηγές στην κονσόλα και από εκεί στο pc, στη συνέχεια editing και επιστροφή στην κονσόλα για τη μίξη.

 

Σημειωτέον ότι δε συζητάω για κάρτα ήχου με πολλά in/out για ευνόητους λόγους καταστροφής του σήματος.

 

Ποιός είναι κατά τη γνώμη σας ο καλύτερος τρόπος; Οπτική ίνα κτλ; Audio interface; Στην περίπτωση αυτή μήπως η tascam καλύπτει το θέμα, αφού λειτουργεί ως usb κάρτα ήχου;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.[/quote']

 

Μου φαίνεται ότι τα έχεις ψιλομπερδεμένα τα πράγματα γιατί μας λές ότι:

 

Δηλαδή ηχογράφηση από τις πηγές στην κονσόλα και από εκεί στο pc

 

Η κονσόλα δεν ηχογραφεί στέλνει το σήμα στο μέσο εγγραφής είτε είναι υπολογιστής είτε πολυκάναλο μαγνητόφωνο.

 

Σημειωτέον ότι δε συζητάω για κάρτα ήχου με πολλά in/out για ευνόητους λόγους καταστροφής του σήματος.

 

Ποιός σου είπε ότι τα πολλά in/out καταστρέφουν το σήμα? Το σήμα σου θα είναι αυτό που έγγραψες αν είναι καλή εγγραφή από την πηγή θα είναι και στην αναπαραγωγή.

 

Πάντως την κονσόλα θα πρέπει να την συνδέσεις με τον υπολογιστή ή με USB ή Firewire ή ADAT ή Roland R-Bus ή TDIF ανάλογα τις δυνατότητες της κάρτας σου σε σχέση με τι δυνατότητες σου παρέχει η κονσόλα και φυσικά με κάποια καλή κάρτα.

 

Εμένα πάντως απο ότι κατάλαβα σου χρειάζεται ένας midi controller γιατί θέλεις να δουλεύεις τα ποντεσιόμετρα απο εκεί και όχι με το ποντίκι απο την οθόνη του υπολογιστή.Μήπως αυτό θέλεις?

 

Όσο για την Tascam που μας λές για να την δουλέψεις με τις δυνατότητές της .....

 

tascam.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου