Προς το περιεχόμενο

Για Custom Κιθαρα. 5 τελικα ερωτηματα πριν ξεκινησω το project.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

2.Τι μεγεθος θα πρεπει να εχουν τα blank ξυλα πριν πανε σε luthier για το λαιμο κ το σωμα αναλογα αν πω οτι ξεκινω σιγα-σιγα να παιρνω ta parts ?

Οι εταιρίες που σου πόσταρα έχουν ξύλα ειδικά για κατασκευή σώματος.

Αλλά χοντρά-χοντρά υπολόγισε ύψος >40cm, πλάτος >32-35cm, πάχος >4.8cm

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μπρατσα που κοιτας ειναι σχεδιασμενα συμφωνα με τα specs της fender, δηλαδη για 24 ταστα που θες χρειαζεται προεκταση η ταστιερα (αντιαισθητικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα η αποψη μου -

 

Θα αλλαξεις γνωμη σε λιγο καιρο..ειναι σιγουρο.

 

Ειναι πολλα τα λεφτα,ειναι μεγαλο το περιμενε,ειναι περιπλοκη η διαδικασια για καποιον με περιορισμενες γνωσεις,εμπειρια κ επαφες.

 

Απλα θελω να σε προσγειωσω γιατι οι πιθανοτητες λενε οτι θα περασεις απο πολλες δυσκολιες προτου πιασεις την κιθαρα στα χερια σου.

 

Η λυση του να απευθυνθεις σε ενα ελληνα τεχνιτη ειναι η καλυτερη. Το κοστος βεβαια φτανει κ ξεπερνα(δικαιως ισως) τα 2000 ευρω.

 

Αλλιως αγοραζεις μια ετοιμη κ τελειωνεις,εγω αυτο θα εκανα.Μη ξεχνας οτι ενα brand name κραταει την αξια του παντοτινα.

Εχω δει καταπληκτικες κατασκευες απο ελληνες κ οχι μονο luthiers οι οποιες μενουν "για παντα" στις αγγελιες For Sale.Στο τελος διδονται στην μιση τιμη ωστε να "φυγουν".

Καταλαβες τι εννοω.

 

Σκεψου το.

 

1#http://cgi.ebay.com/CAPARISON-TAT-ICEBERG-w-CASE-KILLER-ACTION-NEW_W0QQitemZ270375932950QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item3ef3a95416&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12%7C66%3A2%7C39%3A1%7C72%3A1205%7C293%3A1%7C294%3A50

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάρε μανίκι και σώμα από τη warmoth και βάλε έναν άνθρωπο εδώ να τα συναρμολογήσει. Αφού την δοκιμάσεις αν κρίνεις ότι χρειάζεται μπορείς να κάνεις κι ένα fret leveling. Πάρε φινιρισμένο το σώμα, μάλλον σε συμφέρει να το βάψουν αυτοί.

 

Ομολογώ ότι την όλη συζήτηση "παω αυτοπροσώπως και διαλέγω ξύλα και τα στέλνω αλλού να μου φτιάξουν το μανίκι" την καταλαβαίνω μόνο ως ένα είδος τουρισμού παρά ως συνταγή επιτυχίας.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εναλλακτικά, πήγαινε σε κάποιον από τους μάστορες που φτιάχνουν όργανα εξ αρχής (π.χ. yann, AB, enigma κλπ) και συζητήστε ένα εντελώς custom όργανο. Η δουλειά που κάνει το plek μπορεί να επιτευχθεί και με πιο παραδοσιακές μεθόδους αρκεί ο μάστωρ να είναι προσεκτικός στη λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω...μιας και εχουν πεσει πολλες εναλλακτικες στο τραπεζι, να προτεινω και εγω κατι.

 

Ριξε μια ματια στο custom shop της Framus. Τα μανικια τους ειναι ovangol/ebony, πολυ κοντα σαν αισθηση και εμφανιση σε αυτο που θες, με μαγνητες θα σε καλυψουν πιστευω, εχουν και το plek που σου αρεσει, θα εχεις και ενα brand name πανω στο οργανο.

 

Βεβαια απο οσο ξερω δεν φτιαχνουν εξ αρχης custom οργανα αλλα μονο μοντελα τους με οποιες τροποποιησεις θελει ο πελατης. Ριξε μια ματια ομως, και αν δεις καποιο stock μοντελο που να μοιαζει με αυτο που εχεις κατα νου στειλε ενα mail να ρωτησεις για μια custom εκδοση στα μετρα σου...δε χανεις και τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχεις παιξει με πολλες κιθαρες για να εισαι σε θεση να μην μετανοιωσεις τις επιλογες της customias που ετοιμαζεις.

Διαβαζοντας τα ποστς σου , και διορθωσε με αν κανω λαθος , η γνωση που εχεις μαζεψει ειναι κυριως απο forums και απο συζητησεις με φιλους παρα με το να εχεις παιξει πχ με κιθαρες με bocote/ebony που ειναι απιθανο να εχεις πιασει ή με p90 ή με τα αλλα specs που λες.

Απλα εισαι πορωμενος με την κιθαρα( που αυτο ειναι καλο) και θες να κανεις κατι για να ξεχωρισεις.

 

 

 

+ απειρα στο να πας σε Ελληνα luthier που πολλοι ειναι αρκετα εμπειροι και καταξιωμενοι στον χωρο. Θα δεις απο πρωτο χερι αυτα που θες και θα μαθεις πολλα περισσοτερα απο το να σου ερθει η κιθαρα ετοιμη απο το εξωτερικο και επισης θα γλυτωσεις και το καταραμενο τελωνειο.

 

Αν διαλεξεις κατι απο εξωτερικο σου προτεινω http://www.soulmateguitars.com/ για να φτιαξεις το neck που ειναι το σημαντικοτερο κομματι της κιθαρας . Τωρα το σωμα καπου θα βρεις αρκει να εχεις ολες τις διαστασεις σωστες( neck pocket παχος κτλ κτλ).

Τους p90 τι να τους κανεις ομως? κανουν για πολυ συγκεκριμενα και λιγα πραγματα(blues-rockabilly και εχουν και hum!)

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είμαι και εγώ της άποψης να αποφύγης όλη αυτή τη χρονοβόρα διαδικασία, η οποία θα βγει και εκτός προϋπολογισμού αν βάλεις μεταφορικά, έξοδα συσκευασίας και που ξέρεις. ανάλογα με τις ορέξεις των τελωνιακών μπορεί να τα ακουμπήσεις και εκεί κανονικά.

Θέλει λίγο προσοχή στις τιμές που έχουν on-line οι luthiers, γιατί πολλές φορές δεν συμπεριλαμβάνονται οι εργατο-ώρες. Το καλύτερο είναι να παίρνεις τηλέφωνο και όχι να στέλνεις mail, αλλιώς δεν βγάζεις άκρη.

Αυτό που προτείνω εγώ ή αυτό που θα έκανα εγώ, αν ήθελα κιθάρα με τα specs που ζητάς είναι να απευθυνθώ σε μία εταιρία που πέραν της πείρας θα έχει και την "τρέλα" για τέτοια ωραία και σοβαρά όργανα. Έτσι λοιπόν, απο την πρώτη στιγμή που διάβασα το post σου, η πρωτη εταιρία που μου ήρθε στο μυαλό είναι η Conklin,

http://www.conklinguitars.com/instruments.html

Είναι πολύ έμπειροι και μπορούν να κάνουν όλα όσα ζητάς.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου