Προς το περιεχόμενο

Steve Miller Band-Fly like an Eagle


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμενο κομματι το εχω "λιωσει" κυριολεκτικα. Το ειχα τοσο σε CD, οσο και σε mp3 ( αργοτερα κατεβασμενο, μιας και το CD "πεταξε" δανεικο ) και το εχω ακουσει χιλιαδες φορες απο το Radio Gold.

 

Παντα ομως υπηρχε ενα σημειο που με προβληματιζε.

Στο 1:26 ακουγεται κατι "λαθος"..Δεν ξερω ποιος φταιει, ή ποιο οργανο ειναι "εκτος", ομως σε μια τετοια αριστη παραγωγη και με τοσο καλους παικτες ειναι πρακτικα δυσκολο να γινει τοσο βαρβατο λαθος.

 

Αν καποιος εχιε υποψιν του, ας βοηθησει λιγο..

 

Ναι..ειναι στηνκ ατηγορια "Γιατι υπαρχουμε" σαν ερωτημα, αλλα παντα με βασανιζε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπον εκατσα και το ακουσα απο 2 διαφορετικα videos στο youtube για να ειμαι σιγουρος....γυρω στο 1.30 ολα τα οργανα "μετατοπιζονται" σαν να πηδησε η βελονα σε βυνηλιο.....αν προσπαθησεις σε εκεινο το σημειο να μετρησεις το κομματι ,θα χασεις το "ενα".......Τωρα γιατι συμβαινει ενα τοσο φανερο λαθος να μην εχει διορθωθει ειναι οντως περιεργο....(Παντως το λαθος δεν ειναι των μουσικων που εγραψαν.....κατι εγινε μετα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εκατσα και το ακουσα απο 2 διαφορετικα videos στο youtube για να ειμαι σιγουρος....γυρω στο 1.30 ολα τα οργανα "μετατοπιζονται" σαν να πηδησε η βελονα σε βυνηλιο.....αν προσπαθησεις σε εκεινο το σημειο να μετρησεις το κομματι ,θα χασεις το "ενα".......Τωρα γιατι συμβαινει ενα τοσο φανερο λαθος να μην εχει διορθωθει ειναι οντως περιεργο....(Παντως το λαθος δεν ειναι των μουσικων που εγραψαν.....κατι εγινε μετα..)

 

Για δώσε link γιατί δεν το έχω εύκαιρη τώρα τη στουντιακή εκτέλεση...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για τη Steve Milller Band..Αποκλειται να εκανε τοσο μεγαλο λαθος ο drummer και να το αφησαν στην κοπη.

Και παλι, μερικες φορες εχω την εντυπωση πως ο πληκτρας μπαινει λιιιγο πιο μετα στο ανεβασμα του, ομως ολα τα οργανα δινουν την εντυπωση πως κατι "κοβεται"..

 

Ισως, πιεσμενοι απο καποιο χρονοδιαγραμμα, να αντιληφθηκαν το λαθος πολυ πιο μετα και να το αφησαν ετσι, ελπιζοντας πως δεν θα το ακουσει κανεις.

 

Υποψιν ακομα εχω ενα κομματι των Floyd, το οποιο και θα ψαξω, οπου ο Manson κατι παραξενο κανει και "χανεται" ενα μετρημα στο ταμπουρο.

 

Τελος και ο Jarre στο Chronologie part 4, κανει κατι παραξενο με τον ρυθμο ( που το ιδιο "λαθος" τον ακολουθει και στα live του ). Δεν του εβγαινε ο χρονος, ποιος ξερει, ομως ειναι εντονο το γυρισμα που κανουν τα ηλεκτρονικα του "μπλιμπλικια".

Για οσους το εχουν, ας ακουσουν το κομματι Chronologie part 4 απο τον ομωνυμο δισκο και να προσεξουν το 2:10..Η μποτα χτυπαει 2 φορες και το μετρημα ξεκιναει ξανα με το 2ο χτυπημα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για τη Steve Milller Band..Αποκλειται να εκανε τοσο μεγαλο λαθος ο drummer και να το αφησαν στην κοπη.

  Μιλαμε ομως και για early seventies... ;)........οσο για τον Mason (οχι Manson) δεν μου προξενει μεγαλη καταπληξη... :)....ηταν λιγο κολοφαρδος σαν νεος...ειχε τις σωστες παρεες.. ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραψτε λαθος.. το κομματι μετριεται κανονικα....μαλλον ειναι λαθακι του drummer.....         

 

Σε αυτό το video το λάθος (περίεργο χτύπημα του Ride) ακούγεται στο 1:31-1:32 και όχι στο 1:26. Αυτό εννοείτε;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο λεω...ειναι μαζι με μποτα και προξενει στον ακροατη ενα χασιμο στο μετρημα...αν το παραβλεψεις και συνεχισεις να μετρας το κομματι θα "κυκλωσει" κανονικα.....ειναι σιγουρα ομως κατι που δεν ηθελε να παιξει, του εφυγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σιγουρα ομως κατι που δεν ηθελε να παιξει, του εφυγε...

 

Γιατί μου κάτι μου λέει ότι σίγουρα υπάρχουν μουσικοί-διασκευαστές-"κασσετοφωνάκια" που θα το παίζουν ΑΡΙΒΩΣ ΙΔΙΟ αυτό το σημείο; ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου