Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με Cubase SX


fantomas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!! Λοιπόν, έχω πρόβλημα με το Cubase SX... Δεν μπορώ με τίποτα να μπω στη λογική του!!! Το μόνο που ζητάω είναι να συνδέσω το σύνθι μου (Roland Fantom S) ως midi keyboard και να παίζω στο Cubase με VST... Ζητάω πολλά???

 

Λοιπόν, να τι κάνω:

 

file>open project>empty

 

μετά κάνω add track για να μην είναι άδειο

 

στη συνέχεια: devices>VST instruments (ή απλά F11)

 

Επιλέγω ένα synth (πx το Wavestation που έχω) και εμφανίζεται ένα εικονικό κλαβιέ... Με το κλαβιέ μπορώ να παίξω μονο με το ποντίκι και όχι με το συνθ... παρόλα αυτά, όταν πατάω κάποια πλήκτρα στο φάντομ η κόκκινη μπάρα (που από ότι έχω καταλάβει δείχνει εισερχόμενα μηνύματα midi) ανεβοκατεβαίνει...

 

Τι κάνω λάθος ή μάλλον, τι δεν κάνω???

 

Επίσης, αφού έχω ενεργοποιήσει το track 1 πως μπορώ να αναθέσω σε αυτό ένα VST instrument????????

 

με λίγα λόγια:

 

please HEEEEEEEEEEELP :? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δημιουργησεις πρωτα ενα midi καναλι και μετα να κανεις assign sto output του το wavestation.Εκει δηλαδη που λεει output στο midi channel εσυ θα βαλεις το Wavestation.Επισης θα πρεπει να το κανεις record enable.Αρκει να πατησεις πανω στο midi καναλι που δημιουργησες το κοκκινο κουμπακι με το rec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με λίγα λόγια...

Με λίγα λόγια: ό' date='τι ακριβώς πληροφορία ψάχνεις θα τη βρεις στο 'Getting started' βιβλιαράκι του SX, το οποίο είναι διαθέσιμο στο κοινό από τη Steinberg σε μορφή PDF...

 

Πραγματικα δεν μπορω να φερω ακριβως στο νου μου το interface tou Cubase VST για να ειμαι πιο ακριβης' date='σορρυ.[/quote']

...και μάλιστα με τη συνοδεία των απαραίτητων screenshots.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx ρε παιδιά! Που θα πάει, μέχρι να πάρω το κολάι είναι... Προς το παρόν πάντως αδυνατώ να μπω στη λογική!

 

Κάθε άλλη βοήθεια δεκτή εννοείται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου