Προς το περιεχόμενο

Sig X της Frayette (ex VHT) Vs. Dual Rectifier της Mesa Boogie


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Με κριτήρια το μεγαλύτερο δυνατό εύρος με αντίστοιχη εξισοροπημένη ποιότητα και ταυτόχρονα τον δυνατότερο ανοιχτό/ζωντανό (λιγότερο κομπρεσσαρισμένο) ήχο. Όποιος έχει τύχει ν' ακούσει και τους 2 ενισχυτές και θέλει ας πει τη γνώμη του. Εγώ προσωπικά για την ώρα έχω ακούσει τον πρώτο κι έχω εκπλάγει  σε αντίθεση με τον Herbert της Diezel που σύμφωνα και με τα παραπάνω κριτήρια με απογοήτευσε.. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων  

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την οριοθετηση που εχεις βαλει μην το σκευτεσαι...sig x με κλειστα ματια.πηγαινε να ακουσεις και boogie βεβαια,αλλα αν σε απογοητευσε μια ο herbert 15 θα σε απογοητευσει ο boogie.καλοι ειναι βεβαια και οι 2,αλλα μερα με την νυχτα.

ψηφος σε fryette

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Από το manual του Sig X. "Selects full power – 100W, or low power – 40W, and assigns that preference to the

channel. The amplifier will operate at the selected power level on this channel.

In 100W mode, voltage is supplied by a heavily filtered silicon rectifier circuit  for tight, punchy response and fast attack. In 40W

mode, the voltage is supplied by a lightly filtered tube rectifier circuit for increased harmonic overtones,

smoother saturation and a softer slower attack."

 

 

Το είδα λίγο αργοπορημένα, πως γίνεται all tube όπως γράφει στο site και ss rectifier από την άλλη στα 100 watt? Γιατί δεν μου ακούγεται καλό..?

 

 

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το all tube δεν έχει σχέση με το αν ο rectifier είναι solid state ή tube. Άπειροι και διάσημοι ενισχυτές εδώ και πολλές δεκαετίες είναι κανονικότατα all tube αλλά η ανόρθωσή τους μπορούσε να είναι είτε με λυχνία, είτε με solid state κύκλωμα. Ρίξε μια ματιά εδώ για τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του καθενός: http://www.noiz.gr/index.php?topic=158190

 

 

ΥΓ. Για να καλύψουν τους διαφορετικούς ήχους των δυο υλοποιήσεων, ορισμένοι ενισχυτές συμπεριλαμβάνουν και λαμπάτη, και ss ανόρθωση. Αυτό θεωρείται σοβαρό πλεονέκτημα, και το έχουν και οι δυο ενισχυτές που σκέφτεσαι...  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου