Προς το περιεχόμενο

Οι κιθαρες με περιεργα σχηματα ειναι unbalanced. Υπαρχει λυση;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια... ξερει μηπωσ κανεις να απαντησει σε αυτο το ερωτημα ? μερικες κιθαρες εχουν περιεργα σχηματα (randy roahds , warlock ktl) μολις λοιπον την αφηνεις απο το χερι σου και την εχεις απλα κρεμαστη αυτη βουταει με το μπρατσο προς τα κατω... υπαρχει καποι λυση σε αυτο ? ισωσ καποια ζωνη η κατι αλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τοποθετήσεις στρατηγικά τις 2 μεταλλικές υποδοχές πάνω στις οποίες "πιάνουν¨οι εγκοπές της ζώνης ωστε να βρείς το κέντρο βάρους της κιθάρας και να ισορροπεί ακόμα και όταν δεν κρατάς το μανίκι. (προφανώς αν δεν σου κάνουν οι ήδη υπάρχουσες θέσεις θα πρέπει να ανοίξεις τρύπες εσύ ο ίδιος)

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση του Βαγγέλη είναι μάλλον η πιο σίγουρη. Θα μπορούσες πάντως πριν προχωρήσεις σε κάτι τόσο δραστικό να δοκιμάσεις κάποια φαρδύτερη ζώνη από υλικό που δεν γλυστρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι bolt on ειναι πολυ απλο, βαζεις το strap button σε μια απο τις βιδες του neck plate (την πιο εξω συνηθως) και ερχεται στα ισια της η κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pointy καλη ιδεα... μπορεις να μου πεις σε ποια βιδα ακριβως πρεπει να βαλω ακριβως to belt button ? δηλαδη εστω οτι εχουμε γυρισει την κιθαρα αναποδα και κοιταμε την πλατη της με τo κεφαλι της προς τα πανω ... πια απο ολες πανω δεξια κατω δεξια κτλ...

ευχαριστω πολυ παντωσ αν ειναι αυτη η λυση με εφτιαξες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως περιγραφεις βαλτο πανω δεξια, αν δε σε βολευει δοκιμασε κατω δεξια, ειναι αναλογα με την κιθαρα σου και το σωμα σου παντα. Για τι κιθαρα μιλαμε? Εγω το εχω δοκιμασει σε Rhoads. Βουτανε και οι Warlock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες πάντως πριν προχωρήσεις σε κάτι τόσο δραστικό να δοκιμάσεις κάποια φαρδύτερη ζώνη από υλικό που δεν γλυστρά.

το πιο απλο ειναι συνηθως και το καλυτερο!

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω μια roadhs εχω... σου πετυχε στη ροουντς εσενα ? βουτανε και oi warlock οχι τοσο οσο οι roahds βεβαια αλλα βουτανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα... problem solved οσων αφορα τουλαχιστον thn randy rhoads το προβλημα λυθηκε... αν βαλεισ το στραπ  στην θεση πανω δεξια στις βιδες που δενει το μπρατσο με το σωμα τοτε δεν βουταει... σας ευχαριστω παρα πολυολουσ για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξες και τη βίδα με μακρύτερη? Γιατί αν είναι η αρχική τώρα έχει βγει προφανώς πιο έξω και δεν πιάνει μέσα στο μπράτσο όπως πριν... Επίσης οι βίδες του μπράτσου είναι κατα  πολύ παχύτερες από αυτές ενός strap button. Τι ακριβώς έκανες?

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου