Προς το περιεχόμενο

Waves GTR Solo clip


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O κανονικός τίτλος θα έπρεπε να είναι...

zitountai laikoi ixoi για Garageband (και όχι μόνο), για να παίξω τσιγκολελέτες...

αλλά είναι πολύ μεγάλος :P

Ή απλά GTR3 Solo.

Τι σημαίνει "λαϊκός" (κατά την άποψή μου)...για όλους, εύκολο στη χρήση και εάν γίνεται δωρεάν!

Mε λίγα λόγια, δώστε πράμα στο λαό!!

Τη φυτιλιά μου την έδωσαν κάποια κλιπ της καινούργιας κιθάρας του (tg)Λόκη που μου άρεσαν. Όταν τον ρώτησα μου είπε ότι είναι καρφί στην κάρτα με Waves.

Τα μόνα Waves που ήξερα, ήταν κάτι φίλτρα που χρησιμοποιεί ο Superfunk στις μίξεις του και δεν είχα καμμία επαφή.

Ρίχνοντας λοιπόν μία ματιά, είδα το GTR3 Solo

http://www.wavesgtr.com/html/product_gtr_solo.html

το οποία η εταιρία δίνει δωρεάν για ένα χρόνο, μιά πολύ έξυπνη κίνηση γιατί σου δίνει μία καλή επαφή με το προϊόν και εάν βέβαια σου αρέσει και φτιάξεις μέσα σε ένα χρόνο καμμιά 10ριά projects, που μετά θα σου κλειδώσουν...εύκολα δίνεις τα 150$ που ζητάνε.

Δεν θα το συγκρίνω με το Guitar Rig (αν και μοιάζει περισσότερο με το Amplitude),γιατί μου είναι ακόμα πολύ φρέσκο και γιατί όλα αυτά τα μπλιμπλίκια μου αρέσουν και τα χρησιμοποιώ. Ίσως ο TGL μπορεί να μας πεί περισσότερα

 

Άρχισα λοιπόν να το δοκιμάζω. Όταν δοκιμάζω πρώτη φορά ένα τέτοιο software, χρησιμοποιώ συνήθως την πιο "φτηνή" (φτηνή, όχι φτηνιάρική) μου κιθάρα. Άμα αυτή περάσει τα τεστ, είναι piece of cake για τις υπόλοιπες. Χρησιμοποίησα λοιπόν την partcaster μου των 250-270 ευρώ με τους Vintage Tonerider

http://www.customshop.gr/stratosphere.html

με το preset "Underwater dreams"

 

Τώρα για το κλιπάκι...δεν αντέχει στη κριτική...γιατί αυτοσχεδιάζω χωρίς ιδιαίτερη λογική (απλά από ένα σημείο και μετά μου φάνηκε ενδιαφέρον να δουλέψω λίγο και στα υπόλοιπα όργανα), το διασκεδάζω αφάνταστα και θυμάμαι τα νειάτα μου ως Devadip... ;D ;D

Whales.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Περίμενα τσιφτετελειά Ντε!

 

Καλώς γράφεις, καλός είσαι, καλά ακούγεται, καλή κι η μπουγιαμπέσα! (<-  ??? ??? ??? ???)

 

Παραγωγή δεν εξετάζω, δεν έχει νόημα, αλλά πάντως οι ήχοι της κιθάρας είχαν ενδιαφέρον, το παραδέχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγωγή δεν εξετάζω, δεν έχει νόημα

kαι καλά κάνεις μαέστρο, γιατί στο συγκεκριμένο, τη πάτησα. Συνήθως πρώτα γράφω τα drums, κρουστά και μετά πατάω επάνω.

Εδώ, άρχισα με τη κιθάρα, ψάχνοντας τους ήχους, και μετά είπα να το γράψω...ε, μετά, δεν ερχόταν όπως ήθελα...

Έκανα και 2η πατάτα, δεν άφησα ανάσες στη κιθάρα, ώστε να κόψω και να ράψω (με επεξεργασίες audio δεν τα πάω και πολύ καλά...)

Το κακό με τους αυτοσχεδιασμούς είναι ότι δεν θυμάμαι να το ξαναπαίξω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπράβο ρε Μαραθώνιε!  ;)

 

Μου άρεσε και σαν αισθητική και σαν εκτέλεση. Σίγουρα βέβαια δεν αποτελεί demo για το GTR, αλλά σίγουρα δείχνει ακόμα μια πτυχή του τι είναι ικανό να κάνει το software.

 

Έχω εγκαταστήσει και χρησιμοποιήσει σχεδόν όλα τα "σοβαρά" VST για amp/effects/cabs simulation καθώς και πολλά freeware, που πολλές φορές είναι το ίδιο καλά με τα "επίσημα". Εγκαθιστώ είτε demo εκδόσεις, είτε "κανονικές" εκδόσεις, στις περιπτώσεις που το demo δεν υπάρχει ή χωλαίνει απαράδεκτα. Σε όλες ανεξαιρέτως τις περιπτώσεις το software είτε απεγκαθίσταται μετά το πέρας της δοκιμής (συχνά ένα απόγευμα...) είτε καθιερώνεται (στις περιπτώσεις αξιόλογου freeware) είτε αγοράζεται. Αυτό το τελευταίο είναι που αξίζει (πιστεύω) να κάνει κάποιος με το GTR3. Ειδικά στην έκδοση με το DI, δίνει και ένα βολικό εργαλείο για κιθαρίστες σε πολύ καλή τιμή.

 

Το Waves θέλει ψάξιμο, αλλά για μισό λεπτό: μήπως δεν θέλει ψάξιμο ένας καλός ενισχυτής ή μια συλλογή με πεταλάκια? Το πως θα τοποθετήσουμε τα μικρόφωνα? Φανταστείτε να έχουμε τώρα δεκάδες επιλογές σε ενισχυτές, εφφέ, μικρόφωνα, καμπίνες... Σίγουρα μπορούν να κάνουν θαύματα στα κατάλληλα χέρια... και αυτιά. Αλλά όχι από τη μια μέρα στην άλλη.

 

Μιας και είπαμε για freeware, έχω ετοιμάσει και θα ανεβάσω και μια λίστα με καλά freeware VST για κιθάρα, που ελπίζω να φανούν χρήσιμα επίσης.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα βέβαια δεν αποτελεί demo για το GTR, αλλά σίγουρα δείχνει ακόμα μια πτυχή του τι είναι ικανό να κάνει το software.

Σίγουρα, εγώ δεν έκανα test drive. Νομίζω όμως ότι πολλοί από εμάς, μπορούμε να πάρουμε δωρεάν για ένα χρόνο, ένα νόμιμο εργαλείο (με τη σιγουριά ότι δεν θα υπάρχουν "παρενέργειες" στα λειτουργικά μας), από μια αξιόπιστη εταιρία...

Επίσης έχει πλάκα, ότι ενώ έχουμε το ίδιο software, δεν κατόρθωσα να βγάλω τον Larry Carlton ήχο που έβγαλες...μήπως να μου στείλεις το preset να μην κουράζομαι?... ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, εγώ δεν έκανα test drive. Νομίζω όμως ότι πολλοί από εμάς, μπορούμε να πάρουμε δωρεάν για ένα χρόνο, ένα νόμιμο εργαλείο (με τη σιγουριά ότι δεν θα υπάρχουν "παρενέργειες" στα λειτουργικά μας), από μια αξιόπιστη εταιρία...

Επίσης έχει πλάκα, ότι ενώ έχουμε το ίδιο software, δεν κατόρθωσα να βγάλω τον Larry Carlton ήχο που έβγαλες...μήπως να μου στείλεις το preset να μην κουράζομαι?... ;D ;D ;D

 

Ναι αμέ, ευχαριστώς, θα το κοιτάξω το βράδυ, μόλις γυρίσω από το live του Μιλτιάδη.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου