Προς το περιεχόμενο

3-tone sunburst: Γινεται χωρις αερογραφο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα απεκτησα ενα squier vintage modified jazz bass. Το... προβλημα ειναι οτι λιγες μερες μετα την παραλαβη του, ειδα το καινουριο <a href="http://www.dv247.com/assets/products/66417_l.jpg">Geddy Lee signature</a> (η διαφορα τιμης του απο το 'παλιο' ειναι εξωφρενικη παρεπιπτοντως) και κατι σκιρτησε μεσα μου. Aρχικα εψαξα στο Βρετανικο ebay για φτηνο sunburst σωμα, ειδα καποια με 33 λιρες και σιγουρα ελαφρυτερα απο το δικο μου. Ο πωλητης ομως ζητουσε 24 λιρες για την αποστολη οποτε αναλογιζομενος και το ρισκο της ατελους εφαρμογης με το μπρατσο απερριψα την ιδεα. Αναρρωτιεμαι λοιπον αν μπορω να πετυχω ενα αξιοπρεπες sunburst τελειωμα με κοινα σπρεϊ, υπαρχει φιλος οργανοποιος εδω στην πατριδα και μπορω να δανειστω αερογραφο αλλα δεν θελω να υποχρεωνομαι (ουτε ξερω να τον δουλευω). Εχω ελπιδες? Μπορω να προσαρμοσω κατι σαν στομιο στα σπρεϊ για να εχω μια σχετικη ακριβεια κατα το βαψιμο? Καμια αλλη (οικονομικη) ιδεα?

 

Επισης, ξερετε που μπορω να βρω '70s style decals της προκοπης με λογικα μεταφορικα? Οχι που δεν θα τ' αλλαζα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να προσαρμοσω κατι σαν στομιο στα σπρεϊ για να εχω μια σχετικη ακριβεια κατα το βαψιμο? Καμια αλλη (οικονομικη) ιδεα?

Ναι, πήγαινε εκεί που γεμίζουν χρώμα σε σπρέυ, έχουν διαφορετικά στόμια για μικρή, μεγάλη πλάγια ροή...και καλά όμως έβαψες...πρέπει να ξαναλουστράρεις

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 σπρεϊ + λουστρο (σπρεϊ?) + γυαλοχαρτα + τριψιματα + προσοχη + υπομονη για στεγνωματα... ισως δεν αξιζει για το συγκεκριμενο σωμα. Φτανουμε το κοστος του φτηνου καινουριου αλλα χανουμε την... μαγεια του diy.

 

Μολις ειδα οτι στο φτηνιαρικο σωμα που εβλεπα γραφει διαστασεις neck pocket,

μονο το βαθος ειναι το προβλημα. Το 'τρωω' λιγο και το ταιριαζω, μηδαμινη

δουλεια σε σχεση με το βαψιμο, το θεμα ειναι οτι εχει ηδη τρυπες για hardware,

pickguard, control plate και δεν ξερω αν θα ταιριαζουν τα δικα μου.

 

Μεγαλο διλλημα αλλα τωρα σκαλωσα... ειμαι και πεισματαρης ο μ*λ*κ*ς.

 

Καμια πληροφορια για decals?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι εχει ηδη τρυπες για hardware,

pickguard, control plate και δεν ξερω αν θα ταιριαζουν τα δικα μου.

 

 

Καμια πληροφορια για decals?

Οι τρύπες είναι το μόνο εύκολο, στόκος, τρίψιμο, βάψιμο και βάζεις ότι hardware θέλεις...

 

Decals, επειδή είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναγράφω (όπως και για τα χρώματα)...την άλλη εβδομάδα που θα έχω ησυχία στη δουλειά θα φτιάξω μια σελίδα στο site μου για να μείνει.

Προκαταβολή...3 τρόποι

Laser χάραξη, μάσκα παντογράφου και αερογράφος (σπρευ) και wateslides... έχουμε για όλους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρύπες είναι το μόνο εύκολο, στόκος, τρίψιμο, βάψιμο και βάζεις ότι hardware θέλεις...

Γινεται και αυτο, εργαλεια υπαρχουν :) Βαψιμο δεν θα χρειαστει, ετσι κι αλλιως οι τρυπες θα καλυπτονται απο το hardware.

 

Decals, επειδή είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναγράφω (όπως και για τα χρώματα)...την άλλη εβδομάδα που θα έχω ησυχία στη δουλειά θα φτιάξω μια σελίδα στο site μου για να μείνει.

Προκαταβολή...3 τρόποι

Laser χάραξη, μάσκα παντογράφου και αερογράφος (σπρευ) και wateslides... έχουμε για όλους.

Εχω διαβασει παλιοτερα σχετικα θεματα για decals. Ας πουμε πως βρισκω εδω πανω (Κομοτηνη) καποιο τυπογραφειο της προκοπης και μπορει να μου βγαλει μια σελιδα waterslides (θα κανω 2-3 απο καθε μοντελο της fender να μου βρισκονται ;)). Δεν θα πρεπει να του τα παω σε καποιο τυπο αρχειου που να υποστηριζει το μηχανημα του ωστε να τα τυπωσει σε φυσικο μεγεθος? Να τα σχεδιασω μονος μου σε καποιο προγραμμα λιγο δυσκολο, στο net μπορω να τα βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterslides που θα βρείς νέος?...και δεν χρειάζεται τυπογραφείο...laser printer χρειάζεται...κάνε υπομονή

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterslides που θα βρείς νέος?...και δεν χρειάζεται τυπογραφείο...laser printer χρειάζεται...κάνε υπομονή

Τοσο δυσκολα τα πραγματα? Ας σβησω την ιδεα προσωρινα απο το μυαλο μου,

ετσι κι αλλιως φτηνα δεν με βλεπω να μου βγαινει η ρέπλικα :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterslides που θα βρείς νέος?...και δεν χρειάζεται τυπογραφείο...laser printer χρειάζεται...κάνε υπομονή

Αντε,καν'τη μπιζνα...

και τυπωσε μου καμμια εκατοστη "yann"..(τι μινιμουμ εχουμε?)

Το σιγουρο ειναι οτι θελω τουλαχιστον 2 μεχρι το Σεπτεμβρη!Χαου ματσ-μουτς?

-Μην τυχον διαρευσει το λογκο και δουμε ξαφνικα yann μαιμουδες,

θα σε βαλω να τις ταιζεις εσυ... ;D ;D ;D

 

Bihla,λεω να σβησεις προσωρινα την ιδεα,οταν ομως παλιωσει λιγο τ'οργανο,

εχει φαει και τις φαπες του,ξαναθυμισου την!! ;)

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε,καν'τη μπιζνα...

και τυπωσε μου καμμια εκατοστη "yann"..(τι μινιμουμ εχουμε?

Επειδή (μάλλον) θα φτιάξω για μένα, στο ίδιο χαρτί θα βάλω και τα δικά σας...σιγά μην κάνεις 100 κιθάρες Yann...ποιός είσαι? το κοντεϊνερ από τη Κίνα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bihla,λεω να σβησεις προσωρινα την ιδεα,οταν ομως παλιωσει λιγο τ'οργανο,

εχει φαει και τις φαπες του,ξαναθυμισου την!! ;)

Ειμαι 50-50, αναλογα με το πλευρο που θα ξυπνησω αυριο θα αποφασισω :D

Και να μην μου πετυχει το sunburst θα του αδειασω ενα σπρεϊ vintage white αλουστραριστο και θα αφησω τον χρονο να το ρελικαρει 8)

 

Μarathon τοση ωρα ασχολεισαι με τις μ...αϊμουδιες μου και ενα ευχαριστω δεν ειπα :)

Ομως και εσυ για τις χρωματικες επιλογες μου δεν εκανες κανενα σχολιο, ειναι λιγο κιτσαριο ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου