Προς το περιεχόμενο

Πια η γνωμη σας για τα squier models της fender??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τυχαίνει να έχω  την ίδια ακριβώς κιθάρα, αγορασμένη πριν 3+ χρόνια στην ίδια τιμή (γειά σου ρε θωμά)

 

γιατί δεν αλλάζεις μόνο τάστα;

 

ίσως κι ένα "κατάλληλο" γυάλισμα σ' αυτά να δώσει λύση...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν αξίζει ο κόπος σου. Κατά αρχήν να διευκρινίσω ότι δεν σνομπάρω την κιθάρα μιας και εγώ μια ίδια έχω και μου αρέσει πολύ (εκτός απο το στενό της μπράτσο και ότι χάλασαν οι στροφές απο το τρέμολο μπαρ και μαγκώνει λίγο) και εχω σκεφτεί διάφορες αλλάγες που θα μπορούσα να κάνω.

Αν σκεφτείς τα έξοδα για καινούριο μπράτσο (μπράτσο+κλειδιά+νατ+fret leveling+πιθανό μοντάρισμα για να κάτσει καλά στο neck pocket)>200Ε συν τους μαγνήτες+pickguard+ηλεκτρικα που αν δεν πας σε φθηνές λύσεις θα κτυπήσεις 150Ε και... συν ενα πιθανό τρέμολο (αφού θα τα έχεις αλλαξει όλα) 50Ε (GFS) φτάνεις στην τιμή μιας μεταχειρισμένης και πολυτραγουδισμενης Classic Player και αν πουλήσεις και την squier παιρνεις καινούρια απ έξω.

Τώρα αν είσαι τοσο δεμένος με την κιθάρα ή θες να κάνεις μαστορέματα κάνε το αλλά οικονομικά δεν νομίζω να συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά εγώ σκεφτόμουν να πάρω απλά ένα μπράτσο, και κανένα σετάκι tonerider μαγνήτες (=100$)

 

τα καλά μπράτσα πόσο κοστίζουν? ο ντούκας παλιά είχε τιμές στα parts του για reference, αλλά όχι πια

 

το μπράτσο δεν έρχεται σεταρισμένο, με τα τάστα ωραία φτιαγμένα και nut?

 

εγώ έλεγα να δώσω κανενα 200άρι και η κιθάρα όμως να φυσάει

 

τα αίτια είναι η κλασσική GASίτιδα :P

η αφορμή είναι οτι το μανίκι είναι πολύ ενοχλητικό στο παίξιμο και είναι το πιο βασικό πάνω στην κιθάρα που καθορίζει το playability για μένα τουλάχιστον ::)

 

η classic player σίγουρα θα έχει και μεταπωλητική αξία, αλλά δε νομίζω να φτάνει σε ήχο και playability (θεωρητικά μιλώντας ???) την αναβαθμισμένη squier και θα μου κοστίσει και αρκετά παραπάνω?

 

τι λέτε?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπράτσο δεν έρχεται σεταρισμένο, με τα τάστα ωραία φτιαγμένα και nut?

Δες εδώ http://www.warmoth.com/Bass/Necks/FretWork.aspx στο Fret Dressing. Αν δεν "κάτσει" πρώτα το μπράτσο στο σώμα, να δεις πως πάνε και οι χορδές δεν νομίζω να είναι εύκολο να φτιάξεις τα τάστα και να ανοιξεις τα αυλάκια του νατ στα επιθυμητά επίπεδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου