Προς το περιεχόμενο

Πια η γνωμη σας για τα squier models της fender??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

O τίτλος τα λέει όλα....αν έχετε κάποια εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι..(θετικό ή αρνητικό) ας το παραθέσετε...thanx..!

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σου φιλε μου απο την εμπειρια που εχω τα απλα της μοντελα οπως bullet και affinity ειναι καλα για να αρχισεις να μαθεις αλλα δεν ξερω αν γνωριζες την σειρα classic vibe της squier αλλα ειναι καταπλικτικες κιθαρες κοστιζουν υρο στα 300 και ειναι φανταστικες το μονο που δεν μου αρεσει σε αυτες ειναι το 1-ply pickguard.

ελπιζω να σε βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω links. Αν πας στην αναζήτηση θα βρεις κι άλλες συζητήσεις για αυτό το θέμα. Επίσης στο Youtube μπορείς να πάρεις μια ιδέα και να ακούσεις τα όργανα και τα σχόλια αυτών που παίζουν. 

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169860.0;topicseen

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164956.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O τίτλος τα λέει όλα....αν έχετε κάποια εμπειρία ή έχετε ακούσει κάτι..(θετικό ή αρνητικό) ας το παραθέσετε...thanx..!

 

αν είσαι αθήνα και θες να δεις και να δοκιμάσεις μια squier affinity strat με alder σώμα σε μαμά - και απολύτως άριστη - κατάσταση στείλε ΠΜ  :)

 

θα χαρώ πολύ να δώσω κάτι στο φόρουμ μετά από όσα έχω πάρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόφυγε τα φτηνά μοντέλα Bullet & Affinity. Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε μιά Standard ή ακόμα καλύτερα μιά Classic Vibe. Εμένα μ' αρέσουν σαν αίσθηση, είναι ανθεκτικά κι έχουν συμπαθητικό ήχο γιά φτηνά όργανα. Έχω 3 και ετοιμάζομαι γιά 4η.

 

(Έχω και μια Fender Mexico CP 60s στην καβάτζα γιά να το παίζω μούρη, αλλά πιό πολύ τη βρίσκω με τις Squier...  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμιες θα τις χαρακτηριζα γενικα. Εχω συναντισει βεβαια ποιοτητες και ποιοτητες απο μαγαζι σε μαγαζι. Μαλλον λογω διαφορων χρονολογιων.Τσεκαρε και τσιμπα το κελεπουρι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή bronzin "κάψιμο" εντελώς.... ;D ;D ;D κάτι τέτοια κάνω και γω ώρες ώρες με 1-2 μεξικάνικες που έχω, αλλά επιστρέφω στις Αμερικάνικες αμέσως χεχεχεχχ.

 

Επί του θέματος. Οι Squier είναι τίμιες κιθάρες για τα λεφτά τους. Η πιό καλή που είχα παίξει και κατείχα από το 1990-2001 ήταν μιά Japan του 1989. Δύσκολα μπορείς να βρείς μιά τέτοια μεταχειρισμένη, ακολούθησε και την συμβουλή των προηγούμενων πόστ όσο αφορά τις strd και classic vibe. Οι φθηνότερες θέλουν περισσότερο προσοχή, και καλό "διάλεγμα", αν δεν μπορείς να δεις με την πρώτη κάποιο πρόβλημα σε τάστα, dead spots στα tuner keys, τότε καλύτερα να επιλέξεις μία από τις strd & classic vibe, προκειμένω να εξασφαλίσεις μία εργοστασιακή καλύτερη ποιότητα και έλεγχο.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Ξαναφέρνω στην επιφάνεια το θέμα (δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχετικότερο) για να ρωτήσω κάτι που σκεφτόμουν εδώ και καιρό, αλλά το θυμήθηκα με το άρθρο του SF για τις partscaster.

 

Λοιπόν προκειμένου να (μάθω να σετάρω, να έχω ένα στρατ ήχο, να έχω μια κιθάρα που δε τη φοβαμαι μη παθει τιποτα) πήρα εδώ και αρκετό καιρό μια squier affinity strat

συγκεκριμένα αυτήν

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_mn_mr.htm

 

είναι πολύ καλή κιθάρα για τα λεφτά της, το μόνο που δε μ'αρεσει είναι οτι καταλαβαίνω πως αν και αντιπροσωπευτικοί, οι μαγνητες της δεν είναι και τόσο καλοί, όπως επίσης τα τάστα της που με το παραμικρό bend γδερνονται.

 

κατα τ'αλλα είναι πολύ αξιοπρεπες όργανο, δε ξεκουρδίζει, το τρεμολο δουλευει άψογα κλπ

 

σκεφτόμουν λοιπόν το ενδεχόμενο να πάρω ένα μπράτσο να βάλω πάνω, όπως και κανένα καλό σετάκι μαγνήτες. Το πρώτο πράγμα που μου ερχεται στο μαυλό με αυτην τη σκεψη είναι

"και γιατι να σκάσεις λεφτά για μια squier? μάζεψε κανενα 700αρι -800αρι να φτιαξεις partscaster ή να πάρεις φεντερ μια και καλή"

 

η ερώτηση ειναι η εξής:

Αφού το σώμα ούτως ή άλλως είναι βαμμένο σαν αυτοκίνητο, επομένως τα νερά δε φαίνονται, πειράζει να δώσω λεφτά για μπράτσο και μαγνήτες?

Τι διαφορά έχει ενα "καλό" σωμα απο ένα "κακό" σώμα? (το συγκεκριμένο ούτε πολύ βαρύ είναι, ούτε κουτσό, όυτε στραβό)

 

με αυτή τη λογική, θα μπορούσα να φτιάξω μια partscaster με το σώμα που ήδη έχω, γλιτώνοντας ένα 200-300αρι?

 

τί λέτε? ;D

 

συγνώμη για την πολυλογία :-[

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτή τη λογική, θα μπορούσα να φτιάξω μια partscaster με το σώμα που ήδη έχω, γλιτώνοντας ένα 200-300αρι?

 

τί λέτε? ;D

Εγώ λέω, ότι έχεις δίκαιο. Go for it

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου