Προς το περιεχόμενο

Ελληνόφωνο γκρούπ, πως πάει έξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδέρφια μου-αλήτες-πουλιά (παλιός στίχος, μη δίνετε σημασία, κρατήστε το "αδέλφια μου"). Σας εκτιμώ όλους βαθύτατα, αλλά το κόλλημα με το εξωτερικό δεν το καταλαβαίνω. Βρε είμαστε όλοι μας κληρονόμοι μίας παρανοϊκά μεγάλης μουσικής κληρονομιάς και αυτή - και μόνο αυτή - θα μπορούσε να αγοράσει το εισιτήριο της επιτυχίας στο εξωτερικό. Οι ξένοι (άγγλοι, γάλλοι, πορτογάλλοι κλπ) θα εκτιμήσουν να ακούσουν κάτι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ από έλληνες μουσικούς, όχι απομιμήσεις των δικών τους μουσικών ιδιωμάτων. Έτσι γίνεται η διεθνής καριέρα, όταν κάποιος την καταφέρνει.

 

Και για του λόγου το αληθές... Τίνα Σπάθη!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχοντας ζήσει την αγγλικη μουσικη πραγματικοτητα τα τελευταια 10 χρόνια σαν αποπση εχω να κανω μια παρατηρηση. Υπαρχει μετάφραση στα ελληνικα της λέξης cool?(που να διατηρει το νοημα εννοειται)...και cool είναι πάρα πολλα πραγματα...το μονο που ερχεται κοντα στο νοημα στα ελληνικα ειναι το.."και καλά". δηλαδη το πιό σημαντικό χαρακτηριστικό οποιασδήποτε μουσικής στο χώρο της(στο χώρο της...)θεωρείται αρνητικό στον ελληνικό χωρο. Εκτός από την εμφάνιση υπαρχουν πααααρα πολλα πραγματα που παιζουν ρολο. οπως το "attitude"(εννοοντας)την κίνηση πανω και κάτω απο τη σκηνη, την αψογη εκτέλεση τησ μουσικης (χωρις προσπαθεια και με κυριο στοχο το κοινό...)την συνηδητοποιηση οτι το 80 τοις εκατο μιας pop/rock μπαντας ειναι ο τραγουδιστης και από τους υπολοιπους αλλα και απο τον ιδιο, η προφορα(ακρως σημαντικο), η εμπειρία στη σκηνη, η σκληρη δουλειά στις πρόβες(οχι μια και δυο τη βδομαδα) και ολα αυτα ειναι μονο και μόνο για να αρέσει. ολα αυτα δεν σημαινουν τιποτα αλλα τα κομματια ειναι βαρετα-αδουλευτα-κτλ. Ολα αυτα αφορουν σε κάποιον που θέλει να παιξει το παιχνιδι εδω απο το μηδεν. Δεν θα αναφερθω στις αυτόνομες κυκλοφορίες κτλ γιατι ειναι τεραστιο το θέμα. αλλα γιατι φιλε Wow! να τα κανουμε κρεμασταρια?

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Ottomo, εγώ δεν είμαι manager, είμαι μόνο κάποιος που ακούει μουσική τα τελευταία 23-25 χρόνια. Μέσα σε αυτό το διάστημα, ποτέ ένα ελληνικό γκρουπ δεν έκανε καριέρα στο εξωτερικό. Ο λόγος (κατά τη γνώμη μου πάντα), είναι ότι ο κόσμος (στο εξωτερικό) ψάχνει που και που να βρει και να ακούσει κάτι το διαφορετικό, το οποίο όμως οι έλληνες μουσικοί δεν προσφέρουν καθώς το μόνο που προσπαθούν είναι να μοιάσουν στους ξένους. Εννοείται βέβαια ότι αυτό δεν ισχύει για όλους, αλλά επίσης εννοείται ότι ισχύει για τους πιο πολλούς.

 

Θυμάμαι πριν από χρόνια που άκουσα τον Youssou'n'Dour (ίσως δεν το γράφω καλά το όνομά του), καθώς είχε ανοίξει τη συναυλία για τον Peter Gabriel. Ήταν λοιπόν μία πολυμελής μπάντα, ως επό το πλείστον ηλεκτρική, η οποία όμως ΔΕΝ ακουγόταν σαν δυτική μπάντα, αλλά σαν κάτι το διαφορετικό. Όπως όλοι ξέρουμε ο Γιουσού έκανε σημαντική καριέρα στο εξωτερικό. Πιστεύω ότι όσο εφικτό μπορεί να είναι κάτι τέτοιο για ένα σενεγαλέζο μουσικό, τόσο εφικτό είναι και για έναν έλληνα, αρκεί βέβαια να έχει να παρουσιάσει έργο.

 

Πολλοί στενοχωρούνται όταν ακούνε γνώμες του στυλ "στην ελλάδα τίποτε δεν πάει καλά", ή "η ελληνική μουσική(οί) είναι μη-ανταγωνιστικοί στην παγκόσμια σκηνή", αλλά δυστυχώς ισχύει, όχι επειδή το λέω εγώ αλλά γιατί προκύπτει από την αποτίμηση των γεγονότων. Μπορεί να αλλάξει αυτή η κατάσταση με πολύ μεράκι, κάμποση υπομονή και πολύ δουλειά, αλλά μέχρι τότε...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συμφωνουμε...γιατί πραγματικά τιποτα δεν παει καλα...και φυσικά δεν υπαρχουν λεφτα...μιλουσα με μια μπαντα στην αθήνα για τον πρώτο τουσ δίσκο (και αφοθ εχουν radio airplay απο το πρώτο τους single και πολυ κοσμο που τους γουσταρει και μανατζερ ονομα)...και η πολυεθνικη τους ειπε οτι δεν τους δινει λεφτα να γραψουν δισκο αλλα θα τον "αγοράσει" μετα....και οχι μονο αυτό αλλα και η ίδια η μπαντα θέλει να κάνει το δισκο "οσο πιο φθηνά γινεται"...που θα παει αυτη η κυκλοφορια δεν ειναι καταδικασμενη?απο την αλλη ριχτε μια ματιά σε αυτη την μπαντα. www.kashmir.dk με 4 δισκους ηδη κυκλοφορουν τον 5ο με παραωγό τον tony visconti και με bowie, lou reed στις συνεργασιες. Αυτη τη στιγμη δεν τους ξερει κανεις στην αγγλια. με τον καινουριο τους δισκο ομως θα αλλαξει αυτο(λογω credits)αλλα αν κατεβάσετε βιντεο η audio (zitilitites ειναι το προηγουμενο πολυ καλο αλμπουμ, ενω το καινουριο ειναι ακόμα καλυτερο)θα δειτε αν ειναι έτοιμοι για το big time οχι...με παααρα πολλα χρόνια δουλειας βεβαια.

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορειτε να φανταστειτε τι συγκινηση νοιωθω που βλεπω τα πνευματικα μου τεκνα να αναλωνονται σε τοσο σοβαρες συζητησεις...

keep on rockin'

 

JOHN HOLMES

 

:lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με καλύψατε και ευχαριστώ σας όλους για τη συμμετοχή.

 

Οttomo oι kashmir ωραίοι...και το curse of being a girl στο 2:52 ανεβαίνει επίπεδο...η φαιδρότητα δεν είναι από τα φόρτε μου αλλά ξέρεις... για να συμβάλλω στην υπομειδιούσα συζήτηση μας ....το περίμενα πως και πως από την αρχή του κλιπ.... σε rollercoaster με loop θα έκανε ΠΑΤΑΓΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σουηδία, έχει τον ίδιο πληθυσμό με την Ελλάδα, δεν έχει ιδιαίτερη μουσική κληρονομιά και όμως εξάγει εδώ και χρόνια μουσική σε πολλά είδη ?

 

Γιατί?

 

Εγω λέω οτι στην ελλάδα, το ελληνόφωνο είναι που μας σκοτώνει..

 

δεν υπάρχει καμία προσπάθεια, να προβληθούνε προς τα έξω μουσικές διαφορετικές, βασισμένες στην κληρονομιά μας, αλλά αντίθετα.. αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια μέχρι κάποια στιγμή να ξεράσουμε απο το αποτέλεσμα.... και αυτό γιατί έμεσα ή άμεσα αναγκαζόμαστε να το κάνουμε

 

Οι Broken seals για παράδειγμα είναι ένα πολύ καλό γκρούπ χωρίς δισκογραφική, και ας παίξανε support στους madrugada.. Που να πας επομένως.....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα του θρέντ θα απαντήσω άλλη στιγμή (ίσως) προς το παρόν:

 

MAX HARDCORE

 

(παιδιά έλεος είναι δυνατόν να μήν αναφερθεί ο αρχηγός???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου