Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η κατάλληλη θέση για τα monitors στον χώρο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έστω ότι έχουμε ένα μακρόστενο δωμάτιο 4.85χ3.20.Υπάρχει κάποιο κατάλληλο μέρος για να τοποθετηθεί το γραφείο με τα monitors?

 

Τα monitors πρέπει να βρίσκονται πάνω σε κάποιο φελιζόλ ή κάτι?

 

Και επίσης τα μόνοτρρς είναι καλύτερα να βρίσκονται μεταξύ των synths ή της οθόνης?Εγώ τώρα τα έχω στην οθόνη αλλά είναι κάπως άβολο όταν παίζω γιατί και τα δύο βρίσκονται στα αριστερά μο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εχω μπερδευτει απο την περιγραφη, ειναι σιγουρο πως δεν ειναι καλο να ειναι τα μονιτορ απο την μια πλευρα μονο. Επισης για το θεμα της τοποθετησης ειναι καλυτερο τα μονιτορς να 'στοχευουν' προς την μεγαλυτερη διασταση. Τωρα για το φελιζολ εννοεις για βασεις στηριξης? η για vibration isolation pads σαν και αυτα

 

http://www.studioxchange.co.uk/epages/62106674.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/62106674/Products/AUR-MOPAD

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για το δεύτερο.Τίποτα diy με φελιζόλ δεν μπορώ να κάνω?

Ας πούμε έχω ακούσει ότι τα ηχεία δεν πρέπει να είναι κοντά στον τοίχο.Που δηλαδή θα βάλω το γραφείο?Στην μέση του δωματιόυ? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα εξαρτωνται απο τον εξοπλισμο που εχεις και απο την δουλεια που κανεις.

 

Εαν το δωματιο ειναι συμμετρικο απο αποψη ανακλαστικων επιφανειων τοτε αν το γραφειο ειναι στη μεση τησ μικρης διαστασης και λιγο μακρια απο τον πισω τοιχο τοτε θα δεις διαφορα. Σχετικα με το φελιζολ δεν πιστευω οτι θα κανει την ιδια δουλεια με αυτα που σου εδειξα αλλα αμα το βρεις τζαμπα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το τελευταίο που ρώτησα:Το δικό μου είναι κάπως έτσι μόνο που έχω δύο synths και πιανουν πολύ χώρο.Ετσι τα ηχεία δεν βρίσκονται μπροστά μου αλλά στο πλάι μου.Αναρωτιέμαι αν πρέπει να βρίσκονται μπορστά στα πλήκτρα ή μπροστά στον υπολογιστή.nice%20studio%20shot%20side%20with%20keys%20nuendo%20open.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προταση μου ειναι να φτιαξεις κατι τετοιο

 

https://www.appleworld.co.uk/cgi-bin/store/cp-app.cgi?usr=51F1286654&rnd=954230&rrc=N&affl=&cip=152.78.243.97&act=&aff=&pg=cat&ref=PA_ArgosyDual15K

 

Οπως ειπα ολα εξαρτωνται απο το εαν το κανεις επαγγελματικα η οχι. Παντα ειναι καλο να εισαι σε σωστη θεση ακροασης αλλα παιζει ρολο και το κοστος

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική αρχή για τα monitors είναι να είναι στο ίδιο επίπεδο (ύψος) με τα αυτιά σου και να σχηματίζουν τουλάχιστον ισόπλευρο τρίγωνο. Τώρα για το αν θα το κάνεις αυτό για τα πλήκτρα ή για τις οθόνες εξαρτάται από που δουλεύεις. Αν πχ έχεις τα πλήκτρα μόνο για να γράφεις και περνάς πιο πολύ ώρα στο πισι για να το επεξεργαστείς τότε θα τα βάλεις στις οθόνες! Το αντίστοιχα ισχύει για το αν δουλεύεις με τα πλήκτρα!

 

 

Πιστεύω να σε βοήθησα. Αν πάντως επιμείνεις στο θέμα υπάρχουν στο φόρουμ άτομα που είναι ειδικοί στο θέμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για το δεύτερο.Τίποτα diy με φελιζόλ δεν μπορώ να κάνω?

Εγώ έχω βάλει πολλές στρώσεις από εκείνο το διάφανο υλικό με τις κυψέλλες αέρα, που χρησιμοποιείται στο πακετάρισμα υλικών (ξέρεις... αυτό που με το που το βλέπεις αρχίζεις να σκάς τις φουσκίτσες...  ;D )

Δεν "ακούω" διαφορά -για να πω την αλήθεια- αλλά καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά όταν ακουμπάω το χέρι μου στο ράφι που κάθονται τα μόνιτορ... δεν περνάνε κάθολου σχεδόν κραδασμοί στο έπιπλο, οπότε κάνει δουλειά.

 

Ας πούμε έχω ακούσει ότι τα ηχεία δεν πρέπει να είναι κοντά στον τοίχο.Που δηλαδή θα βάλω το γραφείο?Στην μέση του δωματιόυ?

Γενικά οι εντάσεις του ήχου είναι αυξημένες κοντά στους τοίχους, οπότε πρέπει να αποφεύγεις γενικά να ακούς κοντά σε τοίχους. Για τα ηχεία πάντως, δεν έχω πολυκαταλάβει τι παίζει. Κάποιοι λένε ότι -αν τα μόνιτορ έχουν μπροστά τις bass reflex θύρες- δεν υπάρχει πρόβλημα, και μπορούν να είναι όσο κοντά θέλεις στον τοίχο.

Στα δικά μου, παρ'όλο που έχουν δύο θύρες μπροστά, ο κατασκευαστής προτείνει στο manual τουλάχιστον 60 πόντους απόσταση από τοίχο, με συνιστώμενη πάνω από ένα μέτρο.

 

Όπως αναφέρθηκε ήδη, προσπάθησε να βρεις (για αρχή) μια συμμετρική θέση που εκμεταλλεύεται την μεγαλύτερη δυνατή διάσταση του δωματίου σου, μένοντας παράλληλα όσο πιο μακριά μπορείς (τουλ. 1 μέτρο) απ'τον πίσω και τους πλαϊνούς τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε της quiklok το workstation και καθάρισες(αναίμακτα ;D)

http://www.quiklok.com/catalog/?p=productsMore&iProduct=185&sName=WS-500

 

Δες εδώ:http://www.noiz.gr/index.php?action=mgallery;sa=item;id=335

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου