Προς το περιεχόμενο

Σπουδες ηχοληψιας help!


memories

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα όμως την επαγγελματική επιτυχία θα στη δώσει η προσωπική σου προσπάθεια, αλλά χωρίς το τυπικό πτυχίο είσαι χαμένος.

 

Ναι αν το όνειρο σου είναι να γίνεις ηχολήπτης στο mega ή στην erasport τότε ναι είσαι χαμένος! Όπως επίσης χαμένος είσαι αν νομίζεις ότι με το πτυχίο αυτό θα κάνεις καριέρα στα στούντιο!

 

Το κακό ήταν ότι οι τύποι ήταν εντελώς άσχετοι και δεν ξέρανε καν τι είναι ο μετρονόμος!!! Μπορεί να είναι τυχαίο αυτό που σου λέω, αλλά μου έκανε εντύπωση πως έφτασαν στα τελειώματα της σχολής και δεν ήξεραν βασικά πράγματα...

 

Όχι δεν είναι καθόλου τυχαίο! Οι περισσότεροι έτσι είναι και αυτοί που δεν είναι αποτελούν εξαίρεση στον κανόνα! Το κακό δεν είναι όμως αυτό, το κακό είναι ότι είναι δογματικοί μένοντας πιστοί σε αυτά που μαθαίνουν μέσα στην σχολή αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο υπάρχει εκεί έξω! Ειδικά μετά από τη αποφοίτηση και με το πτυχίο στα χέρια απορρίπτουν κάθε είδους εισερχόμενης πληροφορίας!

 

Από την άλλη, αν θες και μπορείς να δεχτείς λίγο constructive criticism, μου φαίνεται οτι περισσότερο ψάχνεις κάποιον να επιβεβαιώσει αυτά που πιστεύεις ήδη...

 

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μισο..γιατι νομιζω οτι υπαρχει παρεξηγηση...δεν πιστευω τιποτα για τον απλουστατο λογο οτι δεν 3ερω ακομα τιποτα(νομιζω οτι το ειπα και πιο πριν οτι τωρα τελειωσα το σχολειο και εναι αλη8εια οτι δεν 3ερω)...και ναι δεχομαι ολες τις αποψεις του κα8ε ενα και την κριτικη..απλα εγω διαφωνησα στο οτι δεν 8εωρω οτι ειναι σπαταλη να σπουδασω κατι που μου αρεσει(σε τιποτα αλλο)..και βεβαια δεν πιστευω οτι με το να παρω 1πτυχιο οτι 8α βρω δουλεια αμεσως..απλα ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΣΧΟΛΕΣ..Αυτο ειναι ολο!οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσοπικά , τελιωσα(18 ειμαι) και φευγω για την ΣΑΕ στο Ρεθυμνο(πρωτο εξαμηνο) , εχω ακουσει τα καλυτερα... Δεν ξερω βεβαια...

 

Θεωρω οτι σε αυτη την δουλεια(που πολυ καλα λενε οτι ειναι και τεχνη) πρεπει να ξερεις και λιγη εως πολυ μουσικη για να γινεις καλος.

 

Αυτα...

 

Υσ , Δεν γνωριζω την διναμικη του πτυχιου στην αγορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ κολλησες και εσυ τον ιο....

βρες κάτι άλλο να σπουδασεις τώρα που είναι νωρίς...έχω καμιά 10 αριά φίλους ηχολήπτες και με έχουν πεθάνει στην τράκα και τα δανεικά...τους αγαπώ όμως

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τοτε γιατι λενε ολοι τα καλυτερα για την σχολη;

Ηθελα να σπουδασω ηχοληψια γιατι εκτος απο ενδιαφερον μ λεγαν οτι ειναι πιο ενδιαφερων απο απλος μουσικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τοτε γιατι λενε ολοι τα καλυτερα για την σχολη;

Ηθελα να σπουδασω ηχοληψια γιατι εκτος απο ενδιαφερον μ λεγαν οτι ειναι πιο ενδιαφερων απο απλος μουσικος.

 

χωρις να θελω να γινω εριστικος, ποιος στο ειπε αυτο?

και γιατι δεν το ειπε σε τοσους και τοσους απλους μουσικους?

ξερεις...μπας και τους σωσει και ετσι!

οχι οτι εχω κατι με τους ηχοληπτες!

ισα ισα που ειναι απαραιτητοι!

απλα νομιζω ξεκινας σε λαθος βαση αν πας για σπουδες ηχπληψιας επειδη ''σου ειπανε''!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι 20- 25 χρόνια σε σχολή  ;D ισοδυναμούν με ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ παρουσίες στην καταγραφή κάνα- δυο  ΣΟΒΑΡΩΝ άλμπουμ μέσα σε ΣΟΒΑΡΟ στούντιο  ;)

 

Λέω τώρα να πάρω τη ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ μου, και να απαντήσω ΣΟΒΑΡΑ σε κανα άλλο ΣΟΒΑΡΟ θέμα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη λέμε ότι δε διδάσκεται κάτι που είναι ομολογουμένως και τέχνη (και με την καλή και με την "κακή" έννοια, art και craft) και επιστήμη, όπως η ηχοληψία, επειδή στην Ελλάδα δεν μπορούμε να διδάξουμε γενικώς.

 

Σχεδόν όλα μπορείς να τα μάθεις και μόνος σου στην πιάτσα. Στην Ελλάδα βέβαια μαθαίνουμε μόνο έτσι, ενώ έχουμε μπερδέψει την εκπαίδευση με τα ... ιδιαίτερα πριν τις πανελλάδικές.

 

"Σε κάθετι που θα επιδιώξει κανείς,

τα αποτελέσματα θα είναι ανάλογα με την εκπαίδευσή του".

Πλάτωνας, Πολιτεία Β' 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Και εγώ γουστάρω την εκπαίδευση. Αλλά για να γίνω πιο κατανοητός θα σου φέρω ένα παράδειγμα.

 

Αφήνουμε την Ελλάδα. Πες ότι σου δίνω δυο εισιτήρια. Το ένα έχει μια υποτροφία ενός χρόνου σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Και το άλλο αφορά τη δυνατότητα να είσαι ανθυποβοηθός για ένα major release ενός κορυφαίου παραγωγού πάλι του εξωτερικού. Ποιό θα διάλεγες;

 

Πριν απαντήσεις εσύ απαντάω εγώ: Το ιδανικό θα ήταν να κάνεις πρώτα τα ωραία σου μαθηματάκια στο πανεπιστήμιο, και στη συνέχεια να εργαστείς υπό τις οδηγίες του παραγωγάρα  ;D Και έτσι είναι το σωστό. Αυτό όμως δεν αναιρεί αυτό που είπα πριν: Ότι θα πάρεις ΕΚΑΝΤΟΝΤΑΠΛΑΣΙΑ πράγματα από τo REAL THING παρά από την "ακαδημαϊκή" μελέτη. 

 

Ότι πάρεις πάντως σε κάθε φάση καλό είναι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου