Προς το περιεχόμενο

Ableton Live Users


0fps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. Θα ήθελα να δω πόσοι από δω χρησιμοποιείτε το δημοφιλές software της Ableton και για ποια δουλειά.

 

Ξεκινώντας με μένα που το χρησιμοποιώ για τα πάντα 8)

Γράφω μουσική με το Live (ηλεκτρονική προφανώς), το χω μαζί μου onstage και dj sets αν και πλέον σπάνια παίζω. Επίσης το χρησιμοποιώ σαν effect processor σε live p.a.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γράφω σε PC (nuendo) και παίζω live με macbook pro και ableton live 8.

Χρησιμοποιώ το "arrangement view" (backing tracks) και αρκετά fx (real time) του προγράμματος όσο δεν παίζω κάποιο όργανο.

Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις δυνατότητες του ableton και βλέπω ότι αναπτύσσεται συνεχώς. Πρέπει όμως να βελτιωθεί αρκετά σε κάποιους τομείς.

Έχω επενδύσει αρκετά ώστε να είμαι όσο πιο "safe" γίνεται στα live, ωστόσο, κάποια μικρά "drop outs" τα τρώω ενίοτε... Κάτι που θεωρώ απαράδεκτο για ένα πρόγραμμα που λέγεται... live! (Δεν έχω δοκιμάσει το τελευταίο update πάντως)

 

Η υποστήριξη που παρέχεται από τους ανθρώπους της ableton είναι άμεση, κάτι πολύ σημαντικό και δυστυχώς όχι αυτονόητο για όλες τις εταιρίες λογισμικού.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακια γεια χαρα,

 

μιας που αναφερεστε στο Live, θα μπορουσατε να μου πειτε αν μπορω απο ενα απλο midi key contoller να ενεργοποησω ενα απλο midi file ΧΩΡΙΣ να ειναι σε PLAY MODE το προγραμμα ??  BASIC 4 my live setup i develop !...

 

Ευχαριστω για την οποαδηποτε βοηθεια

 

Pawns are more than the King..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις..

 

εχεις ενα κλιπ σε ενα μιντι καναλι κ θες να το παιζεις με ενα πληκτρακι;

 

alt+m, μπαινει σε midi map mode. Το ableton εχει απο τα πιο ευκολα Interfaces για τα mappings σου..

Τα clip trigger settings ειναι στην καρτελα του κλιπ την 1η. Για τις προτιμησεις σου στη Midi επικοινωνια, τις αλλαζεις απο το πινακακι που σου πεταει αριστερα οταν κανεις καποιο μαπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...αυτα τα γνωριζω...αλλα ακριβως μετα απο αυτα που λες να κανω δεν θελω να πατησω το midi key απο τον controller μου και να μπει σε PLAY ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ...Θελω να παταω τα διαφορα keys και να triggaroun ΑΜΕΣΑ τα clips χωρις να περιμενω να κανουν το κυκλο τους για να μπει το επομενο που θα εχω ενργοποιησει...

thanx anyway for any further help

Pawns are more than the King..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχει ένα πρόβλημα:

 

Με τί tempo/clock θα τρέχει κάθε ξεχωριστό midi clip ?

 

Υποστηρίζει το Ableton στα midi clips δυνατότητα ορισμού του tempo ? Αν όχι (το πιο πιθανό), θα τρέχουν όλα σύμφωνα με το tempo πάνω αριστερά...και σε playmode για να υπάρχει σημείο αναφοράς (να τρέχει το clock).

 

Θυμάμαι παλιά στο Roland XP-50 (από τα πρώτα workstation που έπιασα) υπήρχε το RPS ή κάπως έτσι, αλλά και εκεί πάλι το clock ήταν κοινό.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...αυτα τα γνωριζω...αλλα ακριβως μετα απο αυτα που λες να κανω δεν θελω να πατησω το midi key απο τον controller μου και να μπει σε PLAY ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ...Θελω να παταω τα διαφορα keys και να triggaroun ΑΜΕΣΑ τα clips χωρις να περιμενω να κανουν το κυκλο τους για να μπει το επομενο που θα εχω ενργοποιησει...

thanx anyway for any further help

 

θα κανεις assign στον controller σου (ή το keyboard) το μικρο play του κλιπ που θες να κανεις trigger. Οχι το γενικο.

 

Για να σου παιξει άμεσα, ακόμα και αν είναι εκτός χρόνου, ενεργοπιησε το Legato απο την καρτελα του κλιπ.. Αν θες να μπαινει εντος χρονου, απλα πιο γργηγορα, αλλαξε τα global quantization settings που ειναι πανω, στο κεντρο, απο 1 bar που ειναι default σε όσο σε βολεύει.. 1/16 πχ. Έτσι θα μπαινει στο επόμενο 16ο το κλιπακι, πρακτικα αμεσως δλδ και μενοντας synchronized  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου