Προς το περιεχόμενο

το custom οργανο μου!!!!!!!


hariskats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα συνεχίσω πάντως και θα πω ότι καλό θα είναι να κοιτάξεις και την επιλογή του FR. Αν πραγματικά το χρειάζεσαι οκ, αν όχι το 90% των δυνατοτήτων του FR τις έχει και το Wilkinson χωρίς λοκ. Το FR θα είναι μπελάς στο κεφάλι σου.

 

@ Evris, ο καθένας έχει τη δική του ατζέντα, και οι τιμές της Warmoth είναι αρκετά χαμηλές για να κάνει και μια κάστομ τώρα και μια κάθε δύο χρόνια. Όσο για τη θάλασσα των Specs δείξε μου κάποιον που έφτιαξε κάστομ και δεν έπεσε στη θάλασσα αυτή...

 

Μωρε μακαρι να μπορει να κανει και μια καθε μερα ο ανθρωπος και ολα αυτα να ειναι ματαια... αν δε του κανει η πρωτη να πατησει το κουμπι order now και να παρει μερικες ακομα με διαφορετικα specs μεχρι που σιγα σιγα να φτιαξει και μια που να τον καλυπτει.

 

Η υποψια μου ειναι οτι "καιει" απο βιασυνη λεφτα που βγηκαν δυσκολα (απο τον ιδιο με δουλειες του ποδαριου  η απο χρονιο μαζεμα δωρων η απο γονεις/θειες/γιαγιαδες) γιατι καπου ελεγε δεν (θα) παιζουν χρηματα (και με αυτο δεν φανταζομαι να εννοει θα παιζουν αρκετα ωστε να μενουν και να παραγγελνω απο warmoth μια κιθαρα καθε δυο χρονια).

 

Προτεινω να τα κρατησει (οσα πιο πολλα απο αυτα μπορει τελος παντων), να ωριμασει παικτικα και να παρει μια αλλη για να πειραματιστει (με αρκετα λιγοτερα), να δει σε φιλους, να ακουσει και να χουφτωσει με τα ιδια του τα χερια  την διαφορα του V, του U, του C, των 22, των 21, των jumbo, των vintage, του νικελενιου, του ατσαλενιου ταστου, του 10-16 compound radious, του truss rod κλειτοριδιου (sic) στο πλαι η πανω η κατω και γιατι, του τι ειναι ο strat ηχος, τι ο LP, τι ο μονος, ο διπλος, ποιος διπλος, το FR, το 2point, το 6βιδο, το καθολου, τα lock κλειδια, τα ξυλα, τα νιτρα κλπ κλπ... πριν αρχισει να τα ζηταει απ τις αμερικες "μαστορα πιασε μια gloss μπλε με διπλους και bigsby με απολα" και η warmoth δεν φευγει απο τη θεση της, εκει θα ειναι και θα τον περιμενει.

 

Αλλωστε συμβουλες ζητησε, δεν ειναι και υποχρεωτικο οτι θα μας λαβει και υποψιν (και πολλες φορες αυτη η πρακτικη αποδεικνυεται τελικα και η καλυτερη). Και παλι διευκρινιζω οτι δεν ειναι ο σκοπος μου να τον προσγειωσω και να τον αποθαρρυνω, αλλα επειδη υποψιαζομαι ηλικακη παρορμηση να κοψει λιγο ταχυτητα γιατι παει ντουγρου προς αποτομες στροφες με ολισθηρο οδοστρωμα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

evris ελπιζω να σε κατατοπισα με το προηγουμενο post μου..ειπαμε..μελλοντικη αποφαση μετα απο πολυ ψαξιμο , πολυ παιξιμο , και πολλες γνωσεις.....και γνωμες..

επισης να σ πω οτι ειμαι μεν μικρος αλλα λιγο μεγαλυτερος αποσο προειπες και δουλευω βγαζοντας τα δικα μου χρηματα..αυτο το λεω για να σ πω οτι εχω το μυαλο στο κεφαλι μου και μπορει να ειμαι μεν λιγο παρορμητικος αλλα ειναι κυριως επειδη ΓΟΥΣΤΑΡΩ απιστευτα να ασχολουμαι με το ευρυ φασμα της μουσικης που αυτο μπορει να εχει να κανει με τα ειδη μουσικης η ακομα και με τα οργανα και τα ξυλα..και το απολαμβανω γιαυτο και ασχολουμαι..γιατι ειναι το μερακι μου..

 

και για να επιστρεψουμε στο θεμα.....λοιπον γνωμες?????

τι θα προσθετατε??

τι θα αλλαζατε??

νομιζω με το προηγουμενο post εξηγω τι περιπου θα ηθελα να φτιαξω..  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Evris

Βασικά εγώ μιλάω από προσωπική μου εμπειρία επειδή τόσα χρόνια έχω καταντήσει γεροντοκόρη με το θέμα custom και ενώ θα μπορούσα να είχα την κιθάρα "μου" τόσα χρόνια, μια το maple quilt δεν είναι καλό, μια έχουν έλλειψη από bocote, μια δεν μπορώ να αποφασίσω για τους μαγνήτες... Γεροντοκόρη κανονική...

 

Οπότε λέω ότι ας πάρει αυτό που ο ίδιος γουστάρει τώρα και ΑΝ αλλάξει γνώμη, αλλάζει και κάστομ. Αλλά όταν κατασκευάζεις τη ΔΙΚΗ σου κιθάρα, δύσκολα την αλλάζεις μετά.. Άλλωστε δεν ζητάει κανα μεταλοκίθαρο, αυτά που ζητάει νομίζω ότι είναι σπεκς για πολλά χρόνια...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη

Για σκέψου και καμια rear-routed strat να μη χαλάσεις το laminate...

Επίσης σκέψου το ξύλο του neck. Στο φόρουμ της Warmoth λένε τα καλύτερα για το βένγκε... Αν και βαρύ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεφτηκα για το ρουτ αλλα νομιζω προτιμω το pickuard..νομιζω ο ηχος με τοπρουτ θα ειναι πιο ζεστος..εξαλλου μπορω να πω οτι θα μου αρεσε περισσοτερο με pickguard παρα χωρις..

 

για το ξυλο θα το κοιταξω αν και δεν ξερω που θα βρω κιθαρα με τετοιο ξυλο να δοκιμασω να παιξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουω αρκετα ειδη μουσικης απο classic rock,hardrock,funk,country,blues,jazz μεχρι και πιο ''μοντερνα'' πραγματα λιγο πιο εφετζιδικα τυπου vai,satriani κτλ..το μεταλ δεν μπορω να πω οτι με ενδιαφερει και πολυ..

 

Classic rock, Funk, Country, Jazz, Blues = θα μπορουσες να ζησεις ΑΝΕΤΑ και χωρις FR και χωρις 10-16 ...

 

Απο κει και περα αν το να εχει στο πλαι την τρυπα της ρυθμισης δεν ειναι καθοριστικης σημασιας (που δεν ειναι!), το μονο που βλεπω ουσιαστικα οτι σε τραβαει σα μαγνητης προς warmoth ειναι οι δυνατοτητες για επιλογη σε χρωμα και η εμφανιση...  

 

Για μενα η λυση ειναι η βολτα στα κιθαρομαγαζα για δοκιμη Fender Mexico Strat

 

update:

 

 

Ειδα στις αγγελιες αυτο:

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=14266

 

bolt-on, Warmoth, μπλε, διπλοι, σπλιταρονται, πιεζο, flame maple, τρεμολο, εβενοςο ανθρωπος λεει και τιμη συζητισιμη.

Κυριως ομως μπορεις να την πιασεις και να δεις αν σου ταιριαζει τελικα αληθινα

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κοιταξει και εγω τις αγγελιες..εκτος του οτι δεν ειναι οπως θα την ηθελα δεν ψαχνομαι αυτη τη στιγμη για αγορα κιθαρας..ψαχνομαι για γνωμες..νομιζω εχεις δικιο για το ΦΡ και για το compound δεν ειναι απαραιτητα.. αλλα μπορεις να μ πεις κατα την γνωμη σου ποια ειναι τα αρνητικα σημεια και των δυο?

 

επισης  νομιζω οτι αν ηταν να κοιταξω για standard οργανο θα κοιτουσα κατευθειαν σε usa strat..

αλλα δεν νομιζω να βρω αυτο που θελω..

 

η warmoth εκτος απο την εμφανιση που οντως θα μου τη δωσει οπως ακριβως τη θελω θα μ δωσει και τα υπολοιπα που με ενδιαφερουν πολυ δηλ καταλληλο μανικι ξυλα ηχο κτλ..

 

δεν ειναι μονο λοιπον το φινιρισμα..αν και δεν το κρυβω η εμφανιση ειναι κατι που οπως και σε πολλους αλλους πιστευω σε συνδιαδμο με μια καλη ποιοτητα κτλ ειναι κατι που με τραβαει ακομα πιιο πολυ να παιξω..αρα ναι δινω και εκει βαση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω εχεις δικιο για το ΦΡ και για το compound δεν ειναι απαραιτητα.. αλλα μπορεις να μ πεις κατα την γνωμη σου ποια ειναι τα αρνητικα σημεια και των δυο?

 

επισης  νομιζω οτι αν ηταν να κοιταξω για standard οργανο θα κοιτουσα κατευθειαν σε usa strat..

αλλα δεν νομιζω να βρω αυτο που θελω..

 

η warmoth εκτος απο την εμφανιση που οντως θα μου τη δωσει οπως ακριβως τη θελω θα μ δωσει και τα υπολοιπα που με ενδιαφερουν πολυ δηλ καταλληλο μανικι ξυλα ηχο κτλ..

 

δεν ειναι μονο λοιπον το φινιρισμα..αν και δεν το κρυβω η εμφανιση ειναι κατι που οπως και σε πολλους αλλους πιστευω σε συνδιαδμο με μια καλη ποιοτητα κτλ ειναι κατι που με τραβαει ακομα πιιο πολυ να παιξω..αρα ναι δινω και εκει βαση..

 

FR: Στα περισσοτερα ειδη μουσικης δεν μπορω να καταλαβω πως χρησιμοποιειται. Και στα υπολοιπα που χρησιμοποιειται δεν μπορουν να καταλαβουν τα περισσοτερα ειδη μουσικης :) Και θα καταφερεις να κανεις την ζωη σου δυσκολη, σε αλλαγες παχους χορδων η απλα χορδων...

 

10-16: το ειχα σε 2 μπρατσα. Τελικα μια χαρα ειναι και συνηθιζεται οπως και ολα τα αλλα.

 

Δεν ξερω τι ειναι ενα πολυ καταλληλο μανικι που αναφερεις. Ουτε αυτο με τα ξυλα ηχο. Ολοι τους τα καταλληλα πουλανε :) Και τελικα, επανερχομαι, ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι δεν θα σε καλυψει μια USΑ. ΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΟΥ. Εχει καλυψει πολλους και οι πιιθανοτητες ειναι να σε καλυψει και εσενα.

 

Αν ομως ειναι ολα τελικα θεμα εμφανισης, i rest my case, πηγαινε και παρε αυτη που σε φτιαχνει, να γουσταρεις και μην μην βαζεις μπροστα σα δικαιολογια τα τεχνικα specs, τα πλεονεκτηματα του 10-16, τα μειονεκτηματα του FR, τα κακα ξυλα της USA, το καλο φινιρισμα της warmoth,

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βένγκε στην Ελλάδα μπορεί να βρεις σε μπάσα. Είναι πολύ ιδιαίτερο ξύλο και καλό είναι να το δοκιμάσεις. Ένα απο τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματά του είναι ότι δεν χρειάζεται (και δεν σηκώνει) βερνίκι και ότι θεωρητικά η άγρια επιφάνεια του το κάνει πιο γρήγορο...

Το FR είναι κόλαση να το κουρδίσεις και αν σου σπάσει χορδή σε λάιβ, χαιρέτα (και ναι ξέρω από FR, παίζω με FR κιθάρες 20 χρόνια).

Για το κομπάουντ εγώ θα σου έλεγα να το κρατήσεις. Δεν σε επιβαρύνει σε τίποτα, αντίθετα είναι the best of both worlds.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου