Προς το περιεχόμενο

"φυσαει πολυ αποψε" η Tele μου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

H τέλε έχει 2 διπλούς, σωστά? Είναι οι στοκ μαγνήτες? Παίζεις και με τους δυο όταν κανει hum ή μόνο με bridge/ μόνο neck?  Απλά μου έχει τύχει σε αλλαγή, οι matched pair(!) διπλοί μαγνητες να κάνουν τρελό hum(κι από μονούς περισσότερο...) ακομη και με shielding... όταν αυτό συμβαίνει πρέπει να τσεκάρει ο τεχνικός τα πάντα-όλα... Καταρχάς καλώδια, μετά επιλογέα & ποτενσιόμετρα. Ο τεχνικός σου έλεγξε πλήρως την κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανει Hum δηλαδη το λεγομενο σφυριγμα που σου παιρνει τ αυτια...αλλα ακουγεται ενα ελαφρυ βουητο οταν δεν ακουμπαω καποιο μεταλλικο μερος της!το οποιο με το που αγγιξω εστω κ τα κλειδια σταματαει....οι μαγνητες ναι ειναι 2 διπλοι κ ειναι στοκ fender!εχω αρχισει κ πιστευω οτι μαλλον ειναι αυτο που λεει ο Odis13 οτι πρωτα πρεπει να τσεκαριστει η γειωση των χορδων γιατι στην ουσια αυτο το πραγμα μ ενοχλει...δεν ακουω τιποτα διαστημικα παρασιτα ή το μπλεντερ του διπλανου που φτιαχνει ντοματοπελτε :) :)..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παρακατω βιντεο περιγραφει ακριβως το ιδιο θεμα με την κιθαρα μου...μονο που αυτος το εχει σε μια κιθαρα 2 φορες πιο ακριβη απο την τελε!!(jackson kv 2 m.i.a)

το παραθετω τελειως εγκυκλοπαιδικα...

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου επιτραπει να επαναφερω λιγακι το thread....

μετα απο αρκετο διαδυκτιακο ψαξιμο...κατεληξα στο συμπερασμα,οτι μαλλον αυτος ο θορυβος δεν προκαλειται απο κακη γειωση,αλλα απο κακη θωρακιση οπως λεει κ ο τυπος στο βιντεο...(και εψαξα κ αλλου δεν ειδα μονο το βιντεο ::) :P)...γενικως επειδη το sheilding αυξανει την συνολικη αντισταση δε θελω να εχω καμια μειωση του output ουτε το παραμικρο μπουκωμα στον ηχο της κιθαρας,γιατι πραγματικα τον λατρευω τον ηχο της...αυτο που θελω να σας ρωτησω ειναι εαν καποιος απο εσας ξερει-ή εχει θωρακισει τουλαχιστον τις κοιλοτητες των ποντεσιομετρων κ να καταλαβε καποια διαφορα (εστω κ την παραμικρη στον ηχο) κ παραλληλα να ειχε κ θετικα αποτελεσματα οσον αφορα τη μειωση θορυβων...(κ η πιτα ακεραιη κ το σκυλι χορτατο...)...ευχαριστω :)

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχω κάνει, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

 

ΙΣΩΣ θα δεις μια μικρή διαφορά αν θωρακίσεις (και γειώσεις φυσικά) και τις κοιλότητες των μαγνητών.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

To έχω κάνει, δεν υπάρχει καμία διαφορά.

 

ΙΣΩΣ θα δεις μια μικρή διαφορά αν θωρακίσεις (και γειώσεις φυσικά) και τις κοιλότητες των μαγνητών.

 

επαναφεροντας λιγακι το θεμα (!χωρις καμια διαθεση "εξυπνακισμου"!)....

πηγα την κιθαρα σημερα το πρωι να την αφησω για shielding και ο μαστορας καραφλιασε οταν τον ρωτησα για το αν θα "μπουκωσει" ο ηχος της τελε....το παραξενο ειναι οτι αυτο το ειχα διαβασει κ σε ξενα φορουμ για αλλαγη στον ηχο μετα το shielding.Μαλιστα στο official forum της fender καποιος μου ειχε πει να μην το κανω με τιποτα γιατι ο ηχος της θα αλλαζε ριζικα!!!!  (ναι noiz.gr,σε κερατωσα,δεν ητανε κατι σοβαρο ομως.εσυ εισαι τα παντα για μενα)...

συζητωντας με τον μαστορα,μου εξηγησε οτι δεν ειναι δυνατον η λεπτη επικαλυψη μονωτικου υλικου στο Pickguard κ στις κοιλοτητες των Pots να επιφερει αυτη την αλλαγη στον ηχο..κ αν το καλοσκεφτουμε,δεν υπαρχει καποια επεμβαση στα κρισιμα σημεια που καθοριζουν τον ηχο της κιθαρας (ξυλα,μαγνητες,ποντεσιομετρα κτλ κτλ..)..απλως μετα απο αυτο θα υπαρχει καλυτερη προστασια στους εξωτερικους θορυβους κ απο τυχον "φυσηματα"....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι η μόνωση λειτουργεί σαν πυκνωτής (πολύ) μικρής χωρητικότητας, και γιαυτό "κλέβει" μερικά πρίμα. Το πιθανότερο είναι πάντως να μπορέι να ακούσει την διαφορά ο σκύλος σου ή καμιά νυχτερίδα παρά εσύ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου