Προς το περιεχόμενο

"φυσαει πολυ αποψε" η Tele μου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kανε ενα καλο shielding να σου βρισκεται. Το προβλημα της κιθαρας σου ειναι οτι δεν ειναι γειωμενες καλα οι χορδες. Οταν ακουμπας καποιο μεταλικο μερος τις γειωνεις εσυ και ο θορυβος σταματαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ (με χαμηλότερου επιπέδου κιθάρα) και το μείωσα στο ελάχιστο με αυτό: http://store.guitarfetish.com/cogucashkit.html

 

Το shielding το έκανα μόνος μου και έβαλα μόνο στο cavity που είναι τα ποτενσιόμετρα και στο καπάκι του. Κάποιοι λένε ότι αν βάλεις και στα cavity των μαγνητών θα έχεις ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα.

ΠΡΟΣΟΧΉ!! ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΎΝ ΚΑΤΆΣΚΟΠΟΙ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πριν κάνεις shielding  στα cavities δες το καλώδιο που έρχεται απο τη γέφυρα στα ποτενσιόμετρα. Αν και αυτό το καλωδιάκι "θεωρητικά" δεν παθαίνει, συνήθος η αντικατάστασή του με ένα λιγο πιο χοντρό κάνει δουλειά.

Όσο για το shielding έχω κάνει σε πάααρα πολλά όργανα και με 2πλούς και με μονούς μαγνήτες και πραγματικά δουλεύει. Ειδικά η διαφορά σε κιθάρες με μονούς είναι απίστευτη.

Προσωπικά τη μεγαλύτερη διαφορά, την έχω ακούσει σε μία Japan Std Strat του '92 με 3 μονούς dimarzio, οπου μετά το shielding θα έλεγες οτι οι μαγνήτες είναι Stacked Humbuckers.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hatzeneker ειναι λιγακι δυσκολο να κατσω να το κανω αυτο μονος μου καθως ντεεν σκαμπαζει κ πολλα...thanx για τη συμβουλη σου παντως :D

 

WlliamSats κ παλι οπως προανεφερα ισως να ειναι λιγακι παρατολμο να το κανω αυτο μονος μου!καθως μαλλον δε διαθετω κ την εμπειρια σου ;D!εχω κλεισει το ραντεβου μου να την παω σε μαστορα..απλα το θεμα ειναι οτι ανησυχω μηπως το shielding φτιαξει αλλους θορυβους (π.χ θορυβος που κανει οταν την πλησιασεις διπλα σε λαμπα) και οχι το buzz-αρισμα αυτο οταν δεν ακουμπαω πανω στα μεταλλικα μερη..αλλα απ οτι καταλαβα αν δεν το ελαττωσει 100% θα το μειωσει σε τετοιο βαθμο ωστε να θελει πολυ προσοχη για να το ακουσεις...

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το buzzarisma ειναι θεμα γειωσης, μονο του το shielding δε θα το εξαλειψει.

 

το οποιο θα μπορουσε να φτιαχτει με???αλλαγη γειωσης?αλλαγη καλωδιου?αλλαγη δικου μου εγκεφαλου??

Odis13 μιλας με γριφους....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..το shielding επηρεάζει καθόλου τον ήχο και τον χαρακτήρα των μαγνητών ή η κιθάρα ακούγεται όπως πριν, χωρίς το βζζζ...?

..απλα το θεμα ειναι οτι ανησυχω μηπως το shielding φτιαξει αλλους θορυβους (π.χ θορυβος που κανει οταν την πλησιασεις διπλα σε λαμπα) και οχι το buzz-αρισμα αυτο οταν δεν ακουμπαω πανω στα μεταλλικα μερη..

Η αλήθεια είναι οτι μία μικρή διαφορά στον ήχο θα την έχεις, χάνονται-μπουκόνουν κάποιες συχνότητες, αλλά με ένα μικρό πείραγμα στο EQ του ενισχυτή φέρνει τα πράγματα στα ίσα.

..αλλα απ οτι καταλαβα αν δεν το ελαττωσει 100% θα το μειωσει σε τετοιο βαθμο ωστε να θελει πολυ προσοχη για να το ακουσεις...

ΑΚΡΙΒΩΣ ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι μία μικρή διαφορά στον ήχο θα την έχεις, χάνονται-μπουκόνουν κάποιες συχνότητες, αλλά με ένα μικρό πείραγμα στο EQ του ενισχυτή φέρνει τα πράγματα στα ίσα

 

ωχ ωχ ωχ.....δεν μ αρεσει κ πολυ αυτο....καλα βεβαια αντε να καταλαβω διαφορα τωρα στον mg50 ;D ;D...αλλα κ παλι...δεν μ αρεσει κ πολυ αυτο..

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιταξε το shielding οντως μπορει να επιφερε μια μικρουτσικη αλλαγη στον ηχο, ενα μικρο μπουκωμα. Αν ομως δεν ειναι υπερβολικο ή γινει σωστα και προσεγμενα η αλλαγη αυτη ειναι τοσο μικρη που δεν θα πρεπει να σε απασχολει. Μεγαλυτερη θα ειναι η αλλαγη που θα προκληθει απο το βαλε βγαλε των μαγνητων και την οποια διαφορα υψους προκυψει.

 

Το shielding θα σου μειωει το θορυβο, ειδικα ανα παιζεις κοντα σε οθονες, σε λαμπες, σε μερη με χαλια ηλεκτρικη εγακατσταση (aka η πλειοψηφια των κτιριων στην ελληνικη επικρατεια). Θα υπαρχει ακομα ομως ενα μικρο buzzing που θα εξαφανιζεται οποτε ακουμπας ενα μεταλλικο μερος της κιθαρας σου. Αυτο σημαινει οτι η κιθαρα σου χρειαζεται καλυτερη γειωση. Τσεκαρε εκεινο το καλωδιακι που καταληγει στην γεφυρα (η εκει που πιανουν τα ελατηρια του τρεμολο, αναλογα το οργανο).

 

Οποτε λυση -περαν του shielding που θα κανεις- ειναι:

 

Α) Να πεις στον τεχνικο που θα πας την κιθαρα σου να κοιταξει την γειωση των χορδων

Β) Να παρεις ενα καλωδιο ή συρμα και να κολλησεις μια ακρη του στη γεφυρα και την αλλη να την βαλεις μεσα στην καλτσα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου