Προς το περιεχόμενο

"φυσαει πολυ αποψε" η Tele μου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

οπως λεει κ ο τιτλος..εχω προβλημα με φυσηματακι σε μια τελε που εχω με 2 διπλους μαγνητες... παιζω σε δωματιο με αναμμενο φως,και ανοικτο pc και σταματαει ο θορυβος οταν αγγιξω καποιο μεταλλικο μερος (ξερω οτι αυτα επιβαρυνουν τη δημιουργια ανεπιθυμητων ηχων) αλλα το "κολλημα" μου ειναι αλλο...οτι δεν το κανει με μια epiphone les paul ουτε με μια στρατο Lite ash που εχω...και η συγκεκριμενη τελε κανει παραπανω απ οσο κ οι 2 μαζι...το sheilding ειναι αναποφευκτο??σε γενικες γραμμες ειναι "φυσιολογικο" να ακουγεται αυτο το φυσημα με drive στον ενισχυτη? ( ο συγκεκριμενος ενισχυτης που χρησιμοποιω ειναι σαπιος...mg50dfx..)

ευχαριστω

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή ακούς φύσημα στο drive κανάλι? Νομίζω ότι αυτό συμβαίνει με οποιαδήποτε κιθάρα σε οποιονδήποτε ενισχυτή, εκτός αν έχεις noise gate. Τώρα αν έχεις υπερβολικό φύσημα και στο καθαρό κανάλι, έχουμε ένα πρόβλημα. Και αφού λες ότι σταματάει ακουμπώντας κάποιο μεταλλλικό μέρος ίσως είναι θέμα γείωσης.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω καταρχας για το reply!οχι στο καθαρο δεν ακουγεται κατι τετοιο..απλα αυτο που με παραξενευει ειναι οτι με την strat και την epi δεν το κανει ενω με το που βαλω την τελε φαινεται αμεσως η διαφορα με το buzz εκτος αν ακουμπισω κατι μεταλλικο...επισης να συμπληρωσω οτι το φυσημα ειναι λιγακι πιο εντονο στη μεσαια θεση....

εχει να κανει μηπως με τ οτι οι μαγνητες ειναι high gain??

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η κιθαρα σου εχει καποιο προβλημα στη γειωση της πηγαινε την σε καποιον που να ξερει απο αυτα για να την τσεκαρει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η κιθαρα σου εχει καποιο προβλημα στη γειωση της πηγαινε την σε καποιον που να ξερει απο αυτα για να την τσεκαρει.

Μερσι μποκου :D

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αλλο το φύσημα, άλλο το hum και το buzzing. Φύσημα σε υψηλές συχνότητες που ακούγεται σαν άνεμος, συνήθως κάνουν όλοι οι ενισχυτές στο drive channel, φυσιολογικό είναι. Το buzzing και hum είναι χαμηλότερης συχνότητας θόρυβος συνηθως στα 50-60Ηz και είναι αποτέλεσμα:

α) διαφόρων γειώσεων(σπιτιού, ενισχυτή, κιθάρας),

β) ηλεκτρομαγνητικής μόνωσης των μαγνητών της κιθάρας(μεταλλικά καπάκια, βάση) και της μόνωσης των cavities του σώματος (όπου βρίσκονται τα ποτενσιόμετρα, επιλογέας, μαγνητες) .

γ) Μπορεί να φταίει η θέση της κιθάρας κι η απόστασή της ως προς το πάτωμα, το PC, τον ενισχυτή και άλλες συσκευές(λάμπες, τραφοδοτικά, ασύρματο τηλέφωνο, κινητό κλπ). Όταν π.χ. πλησιάζω τέτοιες συσκευες με οποια κιθάρα κι αν παιζω, αμέσως ακούω λίγο έως πολύ hum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοτος ευχαριστω για το reply!μιλησα σημερα με τεχνικο κ μου εξηγησε οτι αυτο το πραγμα λιγο εως πολυ το κανουν αρκετες κιθαρες...εγω "σπαστηκα" γιατι μια epiphone και μια κορεατικη στρατο που εχω δεν παρουσιαζουν αυτο το πραγμα κ το κανει η tele που ειναι οργανο πολυ πιο καλοφτιαγμενο κ προσεγμενο (κ πολυ πιο ακριβο!)...πολυ απλα μου εξηγησε οτι αυτο το πραγμα δεν τον προσεχουν στα εργοστασια κ οτι η απομονωση αυτων των θορυβων (το λεγομενο sheilding) ειναι μια διαδικασια χρονοβορα κ γι αυτο κιολας στοιχιζει οσο 2 σετερισματα περιπου...ειμαι ακομα σε σκεψεις για το αν ειναι να το κανω ή να μην το κανω...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, να το κάνεις. Γιατί αν δεν το κάνεις, θα σπάζεσαι με την βαβούρα συνεχώς. Και αν πας για κάνα live και τα ηλεκτρολογικά του μαγαζιού είναι φτιαγμένα νύχτα δίχως φεγγάρι, η κιθάρα σου θα βουϊζει ακόμα πιό ανυπόφορα. Και οι γκόμενες από κάτω θα σε χλευάζουν ακόμα πιό απάνθρωπα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου