Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με μαγνητες


tapanari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα.Εχω μια Epiphone lp και της εκανα αναβαθμηση στα ηλεκτρικα της (CTS) πρωτα και μετα μαγνητες( Super distrotion DIMarzio , Jazz Seymour Duncan)Το προβλημα ειναι οτι ενω οι μαγνητες οταν παιζουν μονοι τους ειναι ολα ενταξει οταν παιζουν και οι 2 μαζι στη μεσαια θεση μεχρι την ενταση 8 ολα Ο.κ μετα  απο το 8 -10 πεφτει η ενταση τους αρκετα (σαν να παιζουν στο 5) Αυτο γινεται μονο με το ποντιεσομετρο του bridge μαγνητη.Ειπα το προβλημα στον τεχνικο που μου τους περασε και απαντησε οτι επειδη δεν ειναι της ιδιας εταιρειας δεν μπορουν να συνεργαστουν απολυτα.....ισχυει κατι τετοιο  η ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.Εχω μια Epiphone lp και της εκανα αναβαθμηση στα ηλεκτρικα της (CTS) πρωτα και μετα μαγνητες( Super distrotion DIMarzio , Jazz Seymour Duncan)Το προβλημα ειναι οτι ενω οι μαγνητες οταν παιζουν μονοι τους ειναι ολα ενταξει οταν παιζουν και οι 2 μαζι στη μεσαια θεση μεχρι την ενταση 8 ολα Ο.κ μετα  απο το 8 -10 πεφτει η ενταση τους αρκετα (σαν να παιζουν στο 5) Αυτο γινεται μονο με το ποντιεσομετρο του bridge μαγνητη.Ειπα το προβλημα στον τεχνικο που μου τους περασε και απαντησε οτι επειδη δεν ειναι της ιδιας εταιρειας δεν μπορουν να συνεργαστουν απολυτα.....ισχυει κατι τετοιο  η ????

 

Όταν παίζουν και οι 2 μαζί με τις εντάσεις τους στο τέρμα, είναι λογικό να υπάρχει κάποια μείωση στην ένταση, διότι οι μαγνήτες σου είναι συνδεδεμένοι παράλληλα.

 

Όταν μειώνεις την ένταση στον ένα από τους δύο, θα πρέπει λογικά να αυξάνεται η ένταση ελάχιστα. Τώρα, αν αυτό το κάνει μόνο με τον ένα μαγνήτη, ή σου κάνει διάφορα κόλπα με τις εντάσεις γενικά, τότε κάποια μαλακία έχει κάνει ο τεχνικός.

 

Τι πάει να πει "είναι από διαφορετική εταιρεία και δεν συνεργάζονται"; Σιγά μην πήρανε και εργολαβία οι μαγνήτες και τσακώνονται για τις μίζες.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύουν αυτά που λέει ο μαστρο... ο τεχνικός τεσπα. Οι 2 διπλοί μαγνήτες όταν είναι σωστά συνδεδεμένοι παράλληλα παίζουν ελάχιστα πιο χαμηλά αλλά όχι στην μισή ένταση... Αυτό με την αισθητά μεγάλη πτώση έντασης συμβαίνει όταν είναι συνδεδεμένοι παράλληλα μεν αλλά εκτός φάσης ή όταν οι μπάρες μαγνήτη τους είναι τοποθετημένες ώστε να τους φέρνουν εκτός φάσης (είναι ανάποδα οι πολικότητές τους). Αυτό διορθώνεται με επανατοθέτηση των μαγνητών ή/και τον κολλήσεων σωστά.

Μήπως χάνονται και λίγο οι μπάσσες συχνότητες όταν παίζουν μαζί οι 2 διπλοί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελαχιστα με τα μπασα τους.Το θεμα ειναι οτι μεχρι την ενταση 8 αυξανουν κανονικα την ενταση τους και απο το 8 μεχρι το 10 αντι να συνεχισει να αυξανεται η ενταση γραμμικα πεφτει στο μισο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα παιζει θεμα φασης.... ενας απο τους δυο ειναι ΑΝΑΠΟΔΑ! Και μαλλον ο Super Distortion...

 

Εγώ είμαι 99% σίγουρος...

Δες λίγο τα καλώδια

dimarzio.jpg

seymourduncan.jpg

 

wd2hh3t22_00.jpg

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ενα αλλο tip που πρεπει να λαβεις υπ'oψη ειναι οτι οι μαγνητες πρεπει να μπουνε, South-North και ο αλλος North-South ή αναποδα. Δηλαδη αν προς το μανικι ειναι η S πλευρα τοτε πρεπει και προς την γεφυρα να ειναι παλι η S πλευρα του αλλου μαγνητη. Το "πρεπει" βεβαια ειναι σχετικο.... οτι θελεις κανεις...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι περασμενος αναποδα οταν παιζει μονος του παιζει κανονικα και μπερδευει μονο οταν παιζει παραλληλα με τον αλλον μαγνητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βεβαια... αν παρατηρησεις συνηθως θα δεις σε κιθαρες διακοπτη για να αλλαζει η φαση μονο στον ενα μαγνητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα σας,

 

δεν ξερω αν εκανα σωστά που επανέφερα  το θέμα μετα απο τοσο καιρό αλλα στην αναζήτηση αυτό είναι αρκετά κοντά με το δικο μου πρόβλημα οπότε ειπα να μην ανοίξω άλλο.

 

Λοιπόν έχω μια Hagstrom S.Swede http://www.woodbrass.com/en/images/woodbrass/SUSWEVSB.JPG

 

η συγκεκριμένη κιθάρα για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν εχει εναν διακόπτη που σπλιταρει του μαγνήτες απο διπλούς σε μονούς,το πρόβλημα είναι το εξής,ο νεκ μαγνήτης όταν είναι να παίξει κανονικά, σαν διπλός δηλαδή που είναι η ένταση του είναι αρκετά χαμηλή ας πουμε σαν να εχω το volume κάτω του 5, όταν πάλι τον σπλιταρω παίζει κανονικότατα.

 

Την πήγα την κιθάρα σε εναν μάστορα να την ρίξει μια ματιά,μου ειπε πως μέτρησε τους μαγνήτες και τα βρήκε ολα εντάξει,εγω παλι λόγω του οτι ειχα κάποια λαιβ και φοβόμουν μην μου ξανα εμφανιστεί το πρόβλημα του είπα τι μπορούμε να κάνουμε ώστε να είμαι καλυμμένος,

θα αλλάξω τις καλωδιώσεις μου λέει ο μάστορας, αν και επέμενε πως δεν χρειάζεται, όπως και έγινε.

 

Την επόμενη στο λαιβ στο τσεκ ολα καλά, οταν έφτασε η ώρα να παίξω τα ίδια ο μαγνήτης.

Απο τότε και μετα ψόφιος ο νεκ.

 

Καμιά ιδέα το τι μπορεί να συμβαίνει εκεί μέσα?

www.freakout.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου