Προς το περιεχόμενο

θόρυβος σε marshall JVM


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τις τελικες παλι Tung-Sol!  ;D

'H τις παλιες Svetlana αν βρεις αλλα και τις καινουργιες που βγαινουν με το ονομα SED ειναι κορυφαιες! Ειδικα με Marshall ειναι πολυ καλη επιλογη!

 

Τωρα αν θελεις κατι δυνατο, αγγλικο, με καθαρο tone, περισσοτερο headroom, χωρις τοσο κομπρεσαρισμα οσο εχουν οι EL34, θα σου προτεινα να παρεις τις 6CA7 ElectroHarmonix!  8)

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς, ψάχνοντας λίγο online, έχω χάσει λίγο την μπάλα, ως προς το τι υπάρχει και είναι διαθέσιμο, τι έχει υπάρξει, τι είναι τι... Αλλιώς τις πουλάνε, αλλιώς τις λένε, εργοστάσια έδω και εκεί, ποιά είναι ίδια με ποιά, κλπ. Καποιός οδηγός?

 

μεταξύ sovtek (electroharmonix), TAD και Groove Tubes? (για τελικές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οι 3 (TAD,GT,EHX) δεν βγάζουν δικές τους λάμπες,βάζουν απλώς το όνομά τους στις λάμπες άλλων κατασκευαστών.Όχι πως αυτό είναι απαραίτητα κακό,αλλά μερικές φορές είναι "ότι κάτσει".Oι Εlectroharmonix πάντως δεν είναι κι άσχημες.

Επίσης υπάρχουν και οι "καινούριες" Μullard τις οποίες δεν έχω δοκιμάσει αλλά έxω ακούσει καλά λόγια:

 

http://thetubestore.com/mullardel34.html

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EHX δεν ειναι Sovtek, oι παλιες Groove Tubes, μπορει.

 

Απο τις τρεις αυτες θα προτιμουσα EHX αλλα για που λεμε τωρα? Και τελικες αλλα και προενισχυτριες? Γιατι μονο αυτες τις 3 επιλογες?

 

Υπαρχουν αρκετα εργοστασια, τα μεγαλυτερα βρισκονται Ρωσια, Κινα και Σλοβακια (JJ)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάω thomann επειδή είναι το μοναδικό με tung-sol και έχει μόνο αυτές τις τρεις για τελικές. Και όμως, οι sovtek γράφουν πάνω electroharmonix. Οι groove tubes γιατί είναι τόσο ακριβές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα... τωρα ειδα στον Thomann οτι οι Sovtek γραφουν EHX! Μαλλον λαθος του Θωμα...

 

Οι groove tubes γιατί είναι τόσο ακριβές?

Ελα ντε?! Ισως για τον ιδιο λογο που ειναι και οι MesaBoogie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και ένας φίλος που πήρε sovtek, έχουν πάνω το logo της EHX και απο κάτω γράφουν με μικρά γράμματα Sovtek! Μήπως παραγγέλνει η EHX από το εργοστάσιο της Sovtek. Λεω εγώ τώρα...

 

Μήπως στις GT πληρώνεις το ταξίδι Ευρώπη-Αμερική-Ευρώπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πραγματικα δεν το ξερα... εχω καιρο να παρω και EΗX... αλλα ηξερα οτι ειναι διαφορετικες. Να σου πω την αληθεια μολις κοιταω καποιες ΕΗΧ παλιες που εχω και δεν διακρινω κατι.

 

Παντως οι Sovtek φτιαχνονται στην Ρωσια απο το εργοστασιο Reflector για την New Sensor που βρισκεται στο New York. Μηπως εχει πλεον και την ΕΗΧ? Τι να πω...  ???

 

Στις παλιες Groove Tubes παντως εβλεπες το ιδιο... απο πισω δλδ με μικρα γραμματα Sovtek. Τωρα απο οτι εχω μαθει οι καινουργιες GT ειναι απο το εργοστασιο της JJ! Χαμος, ε?  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου