Προς το περιεχόμενο

θόρυβος σε marshall JVM


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό δεν το καταλαβαίνω. Το διάβασα και αλλού, και εδώ μέσα. Γιατί όμως επικρατεί γενικά η αντίθετη αντίληψη? Και γιατί αλλάζουμε πρώτα τις προενισχύτριες? Προτείνεις και αλλαγή των τελικών δηλαδή?

Δεν νομιζω οτι επικρατει η αντιθετη αποψη... παραπληροφορηση!  ;D

 

Αν εχεις ακομη τις μαμισιες, αλλαξε και τις τελικες. Οπως εχω ξαναπει καλο ειναι να υπαρχουν και μερικες λυχνιες στην ακρη για καθε ενδεχομενο...

 

Τσεκαρα το κυκλωμα του JVM410 και... κατ'αρχας εχεις 4 πισω απο τις μεγαλες (τελικες) τις οποιες ας τις ονομασουμε V1, V2, V3, V4 με τη σειρα που βρισκονται απο αριστερα προς τα δεξια με V1 αυτη με το καπακι. Η οποια ειναι και η πρωτη στο σημα και η πιο ευαισθητη απο εξωτερικους θορυβους γι'αυτο και εχει το καπακι ως θωρακιση.

Οι V1, V2 & η μιση V3 ειτε παιζεις CLEAN, CRUNCH, OD1 ή OD2 ειναι παντα μεσα στο σημα. Δεν εχεις δλδ ξεχωριστες λυχνιες για καθε καναλι... αρα αν επηρεαζουν καποιες το OD1 & OD2 ειναι αυτες.

 

Η αλλη μιση V3 & V4 ειναι για το Parallel Loop και το Reverb. η 5η που ειναι μαζι με τις μεγαλες ανηκει στο κυκλωμα του τελικου σταδιου και παιζει το ρολο της Διαχωριστριας Φασης (Phase Splitter) γι'αυτο και ειναι μαζι με τις τελικες.

 

ΕΔΙΤ: roybatty, post-αραμε μαζι....

Καλα τα λες... ωστοσο η V4 ειναι και για το reverb.

Ακομη η πιο υσηχη, πιστευω, θα ηταν καλυτερα στην εισοδο... αυτη με το καπακι. Ειναι η πιο ευαισθητη απο ολες!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. να πω πως σας καταλαβαίνω 100%, ψέματα θα πω.  ;)

Όπως και να χει, πάω για μια ήσυχη σε V1 (Tungsol) και τέσσερεις JJ.

 

έχετε κάποια πρόταση για τελικές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. να πω πως σας καταλαβαίνω 100%, ψέματα θα πω.  ;)

Όπως και να χει, πάω για μια ήσυχη σε V1 (Tungsol) και τέσσερεις JJ.

 

έχετε κάποια πρόταση για τελικές?

 

...μάλλον σε μπέρδεψα.Οι Τung Sol κάθε άλλο παρά ήσυχες είναι.Για την ακρίβεια είναι "hot" λάμπες,απλώς δεν μου χει τύχει μέχρι τώρα καμία προβληματική-μικροφωνική.Στους Marshall μου αρέσει εμένα προσωπικά να βάζω Tung Sol στην V1 γιατί δινει μπόλικο preamp distortion ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.Πράξε ανάλογα με τα γούστα σου.

Τελικές θα σου έλεγα να πάρεις επίσης JJ.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Τung-Sol ECC83, αντιθετως ειναι αρκετα "υσηχες" ( low-microphonic ) σε αντιθεση με τις J/J. Kαι ακομη περισσοτερο το ακριβοτερο μοντελο ECC803-S.

Πολυ καλη επιλογη για την θεση V1.

Θα την προτεινα και για τις αλλες θεσεις! Μαμανε! ;D

 

Για τις τελικες παλι Tung-Sol!  ;D

'H τις παλιες Svetlana αν βρεις αλλα και τις καινουργιες που βγαινουν με το ονομα SED ειναι κορυφαιες! Ειδικα με Marshall ειναι πολυ καλη επιλογη!

 

Τωρα αν θελεις κατι δυνατο, αγγλικο, με καθαρο tone, περισσοτερο headroom, χωρις τοσο κομπρεσαρισμα οσο εχουν οι EL34, θα σου προτεινα να παρεις τις 6CA7 ElectroHarmonix!  8)

 

Δεν μας ειπες ομως τι ηχο θελεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλες tungsol?  :o

 

Καταρχάς, ψάχνοντας λίγο online, έχω χάσει λίγο την μπάλα, ως προς το τι υπάρχει και είναι διαθέσιμο, τι έχει υπάρξει, τι είναι τι... Αλλιώς τις πουλάνε, αλλιώς τις λένε, εργοστάσια έδω και εκεί, ποιά είναι ίδια με ποιά, κλπ. Καποιός οδηγός?

 

Edit: ο ήχος του JVM ώς έχει μου αρέσει. Και του Dual Rectifier μου αρέσει βέβαια, και του Twin Reverb, αλλά ξέρω πως δεν μπορείς να τα έχεις όλα (εκτός και αν τα ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ).  :). Γενικά, μου αρέσει να παίζω με γκάζι, από λίγο ως πολύ, το οποίο να βγαίνει από τον ενισχυτή. Καθαρίζω από την κιθάρα και δεν παίζω country για να έχω ιδαίτερες απαιτήσεις στα καθαρά.  

 

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποια βελτίωση, εκτός απο το ότι θέλω να είναι πιό ήσυχος στα υψηλά gain. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να γίνει ψυχρός ο ήχος όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπηδη ο JVM δεν ειναι ησυχος ενισχυτης θα προτεινα να παρεις ενα Noise gate για να δεις διαφορα:) παντως αν πας για αγορα gate απεφυγε το Behringer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δε θέλεις gate είσαι άξιος της μοίρας σου μιας και δεν υπάρχει ενισχυτής που σε high gain settings να είναι ήσυχος σαν αρνάκι. Για την ιστορία, και ως κάτοχος του ίδιου ενισχυτή, είχα πάει στις αρχές στον telegun ο οποίος με διωξε λέγοντάς μου: "Και ήσυχος είναι!".

 

Πέρα από την πλάκα, αν δεν υπάρχει τεχνικό πρόβλημα, βάλε ένα gate και καθάρισες. Μπες και στο JVM forum και ρώτα. Πάντως το gate θα σου χρειαστεί μόνο για τα OD1 & 2. Γενικά είναι πολύ πιο ήσυχος από άλλους ενισχυτές που κοστίζουν πολύ περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν τον θέλω και αρνάκι, αλλά δεν χρειάζεται να κάνει και σαν ανακόντα. Έχω μπει στο JVM forum, υπάρχουν αρκετά θέματα πάνω στο θέμα θορύβου σε od1&2 όντως. Πολλοί προτείνουν την χρήση noise gate, κυρίως το ISP decimator που δεν το έχω ακούσει. Πάντως, της boss δεν μου άρεσε καθόλου...

Σε ένα topic κάποιοι προτείνουν αναβάθμιση λυχνιών (μιλάνε για Tungsol συγκεκριμένα). Επειδή είναι ώρα να αλλάξω λάμπες ούτως ή άλλως, το ψάχνω μήπως το βελτιώσω απο εκεί. Ένας φίλος άλλαξε σε DSL (ο οποίος δεν φτάνει βέβαια τα γκάζια του JVM με τίποτα) από μαμίσιες σε sovtek και υπήρξε εμφανής διαφορά, πριν ακόμα μου πει πως τις άλλαξε. Τι τελικές να βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου