Προς το περιεχόμενο

Fender, Gibson, Ibanez, ESP, Cort... Τελικά που διαφέρουν;


StefanosK27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είμαι ερωτευμένος http://www.thomann.de/gr/ibanez_sv5470a_bkd.htm -1300 απο μουσικοραμα

 

(disclaimer:  δεν έχω ιδέα ποιος είναι ο πωλητής,ούτε κατά που πέφτει το χαλάνδρι χωρίς GPS)

Την κιθάρα που σου άρεσε την πουλάει κάποιος στις αγγελίες

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=14536

Αν δεν έχεις πρόβλημα με τις μεταχειρισμένες,κάντου ένα τηλέφωνο.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά το budget σου είναι 1400€? Μόνο για κιθάρα? Η οποία πρέπει να βγάζει ήχο κοντά σε opeth και porcupine tree? Μόνη της? Δεν πιστεύω πως περιμένεις να βγει άκρη από αυτό το thread με τις παραμέτρους που θέτεις?

 

Πραγματικά, εαν το budget σου είναι τόσο μεγάλο θα ναι μοιραίο λάθος να το σπαταλήσεις όλο στην κιθάρα και θα σου εξηγήσω γιατί.

 

Ναι, την highway 1 την έχω και εγώ και την συνιστώ σε όσους θέλουν να πάρουν στρατ (εγώ μόνο με αυτήν παίζω πλεον) αλλά την Άκουσα πρώτα και μετά αποφάσισα ότι την θέλω.

 

Είναι τεράστιο λάθος kate me να αγοράζεις τόσο ακριβή κιθάρα

 

α. Χωρίς να την ακούσεις (δηλ. κατευθείαν από internet shop)

β. Χωρίς να ακούσεις μια ευρεία γκάμα κιθάρων σε αυτό το budget

γ. Χωρίς να έχεις αξιόλογο (βλ. λαμπάτο) ενισχυτή

δ. Χωρίς να έχεις στην άκρη budget για πετάλια και ίσως πολυεφέ.

 

διότι

 

1. Υπάρχει περίπτωση να μην σου κάτσει στο χέρι και στο αυτί όσο καλά περιμένεις (ειδικά ακούγοντας Online reviews)

2. Δεν θα ξέρεις τι άλλες επιλογές είχες σε αυτά τα χρήματα

3. Δέν θα την "ευχαριστηθείς" όσο θα πρεπε

4. Για να είναι η κιθάρα σου όσο πιο all around γίνεται πρέπει να έχεις την ευχέρεια να "πειράξεις" το σήμα της όσο περισσότερο μπορείς.

 

Γενικά είναι πολύ πιθανόν να κάνεις μια impulsive αγορά η οποία θα σου μείνει και αν αλλάξεις αργότερα γνώμη δεν θα μπορέσεις να την πουλήσεις.

 

Οκ, κατά τα άλλα ορίστε ένα πακέτο που θα σου πρότεινα:

 

1. fender highway 1 (κιθάρα) - €659

 

http://www.thomann.de/gr/fender_highway_one_strat_mn_hb.htm

 

2. peavey classic 30 (ενισχυτής) - €570

 

http://www.dv247.com/guitars/peavey-classic-30-guitar-amp-and-free-2-button-footswitch--66063

 

3. vox tonelab le (πεταλιέρα) - € 300

 

http://www.dv247.com/guitars/vox-tonelab-le-guitar-multi-effects-pedal--43834

 

Οκ, βγαίνουν γύρω στα 1500 αλλά bear with me.

Και τα τρία κυκλοφορούν μεταχειρισμένα. Σε εποχή που το μισό και παραπάνω φορουμ πουλάει τον εξοπλισμό του (κρίση?), σίγουρα θα τα βρείς σε πολύ πιο προσιτές τιμές μεταχειρισμένα. Ειδικά από strat, βράζει ο τόπος!

 

Όλα τα παραπάνω είναι απλά ένα παράδειγμα, για να έχεις μια ιδέα πως θα ήταν πιο αποτελεσματικό να κατανείμεις το budget σου.

Αν είναι να κρατήσεις κάτι από το μακροσκελές ποστ μου, κράτα αυτό : Βγες στα μαγαζιά και δοκίμασε πριν αγοράσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

William καλώς σε βρήκα!

 

Προφανώς είμαι υπερβολικός.

 

<<Είναι ένα ακραίο το ξέρω!

 

Με τον παραπάνω υπερβολικό τρόπο προσπαθώ να πώ ότι,

 

Με τόσα χρήματα καλό είναι να πάρει κάποιος -προσωπική θεώρηση των πραγμάτων-

ένα καλό όργανο το οποίο και θα κρατήσει και θα του ρίξει κι άλλο χρήμα αργότερα αν φυσικά το θέλει, για να το φέρει πιο κοντά στις ανάγκες του.>>

(Αυτό είνα παράθεση από προηγούμενο  post μου, αλλά δεν έχω βρεί ακόμη πώς μπάινει μέσα στο ωραίο μπλέ κουτί!!)

 

(πράγμα το οποίο επισημαίνεις κι εσύ)

 

 

Δεν θα συμβούλευα ποτέ κανέναν που ευθής εξαρχής δηλώνει ότι θα έδινε μάξιμουμ 1200 Ευρώ για ένα όργανο, να δώσει τα 40 σε ζώνη αγελάδα γιατί είναι σαφές ότι αυτό δεν είναι ουσία, αλλά πολυτέλεια-δεν περιλλαμβάνεται στον προϋπολογισμό.

 

Ξεκινάμε με μια καλή βάση και χτίζουμε σιγά-σιγά προς αυτό που θέλουμε-το οποίο το ξεκάθαρίζουμε και στην πορεία.

 

Απλά για να μη χαοθεί κάποιος καλό είναι να ξεκινά σιγά σιγά κάνοντας ένα πράγμα τη φορά-δεν λέω κάτι καινούριο.

 

Φίλε holdyourlight,

έχε υπόψη ότι η ibanez είναι κατά κανόνα εκ διαμέτρου εντίθετα όργανα ως φιλοσοφία, από την squier σου-μόνο το μπράτσο τους θα είναι μεγάλη αλλαγή- οπότε προσπάθησε πέρα από την επίσκεψη στον Τρίμη, να φορτωθείς και στον φίλο σου και να παίξεις όσο πιό πολύ μπορείς με την κιθάρα του, για να δείς αν είσαι διατεθημένος να προσαρμοστείς στο όργανο. Αυτό ξεκαθαρίζει πολύ γρήγορα σε τζαμαρισματα νομίζω.

Ρίξε και καμιά ματιά σε καμια ιβανεζ της σειράς του satrianni που έχουν λιγο πιο ψωμομένο μπράτσο. Μπορεί να σου κάτσει καλά- δεν ξέρω αν είναι εντός μπαντζετ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ μόνο και μόνο το μπράτσο τους ήθελα να πώ.

 

Η πρόταση για τις ibanez, μια και μας έχει παραπέμψει σε δύο.

Άμα το θές τόσο πολύ, να το παρεις να το πάρεις, γιατί θα το πάρεις. Αμα΄μπεί κάτι στο μάτι, το θέμα ετελείωσε :-\ -κάπως έτσι πήρα την δική μου ibanez(πλέον έχω αλλάξει κατεύθυνση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εννοείται πως οτι και να πάρω θα το δοκιμασω πρώτα! Όσον αφορά το budget μου, απλώς όσο ακριβότερο θα ειναι αυτό που θα επιλέξω, τόσο αργότερα θα το πάρω! Δεν είμαι της λογικής "κιθαρα θελω, τωρα την θελω"! Μπορεί η αγορά να γίνει και σε 2 μήνες, μεχρι να μαζευτεί το cash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον επειδη σε αυτο το φόρουμ παίζει πολύ η Tonelab ξαναγράφω οτι η τιμη της είναι 255 απο guitare playback γαλλία.Αν μπορούμε να γλυτώσουμε κάποια λεφτά γιατί όχι. ;)

 

Προσωπική μου άποψη όχι την Boss Gt10.Με τίποτα....Τσέκαρε κάτι σε line6 η Tonelab αν θες εξομοιωτές.Εγω θα σου έλεγα βέβαια τίποτα απο αυτά αλλά αν θες κατι all in one κοίτα μια line6 M13.Σε συνδυασμό με έναν καλό ενισχυτή κάνει πολλά...

 

2ονΤην κιθάρα που λες προσωπικά δεν την ξέρω αλλά είναι πολύ όμορφη και έχει ωραία specs.Αν το παλικάρι που τη δίνει την έχει χωρίς χτυπήματα και σου αρέσει αυτό το χρώμα πες του αν μπορεί να στη στειλει για τεστ και γιατί όχι να την πάρεις...

 

Για cort που ρωτας ξαναδες αυτή που σου έγραψα πριν.Θα σου είναι και πιο οικεία σου όσο αφορα το στήσιμο της αλλά ηχητικά είναι πολυ διαφορετική απο αυτη που έχεις.

 

3ονΚατα τη γνώμη μου δεν είσαι για στρατ εσύ.Πάντως σου λέω για να ξέρεις και να μην ενθουσιαστεις με τη μία στη φάση που είσαι οτι και να σου βάλουν να ακούσεις σε έναν καλό λαμπάτο ενισχυτή θα σου αρέσει πολύ.Και στα μαγαζιά που θα πας να δεις κάποια πράματα μη φας όλον τον πρόλογο που θα σου λένε οι πωλητες.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Ναι, τους εχω καταλαβει τους μπλαμπλακιδες τους πωλητες, και πλεον οτι μου λενε από το ένα μπαίνει και από το άλλο βγαινει. Εδώ ο άλλος προσπαθουσε να με πεισει οτι οι Yamaha ειναι καλυτερες απο τις Fender! Μαντευετε απο ποιο μουσικο καταστημα βεβαια.

 

Πάντως οι σειρες που εχω καταληξει μεχρι τωρα ειναι

 

Fender Highway One HSS

Fender Jazzmaster

Fender Aerodyne

PRS SE

Ibanez S Series ή SV 5470A

 

Από αυτά που διαβαζω, τις Gibson μάλλον τις απορρίπτω δεν μου φαινεται οτι μου ταιριαζουν. Θα δοκιμασω βεβαια μερικες. Σιγουρα θα ψαξω και τις Cort καλυτερα, κατι μου λεει οτι θα μου αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως, πρόσεχε με το θέμα του ενισχυτη γιατι όπως πολύ σωστα είπε κάποιος πιο πάνω, είναι πολύ πιο συνηθισμένο φαινόμενο να βγάζεις σκατά ήχο με καλή κιθάρα απο το να βγάζεις σκατά ήχο με καλό ενισχυτή.

 

και δέ χρειάζεται να σκάσεις και τα χίλια γρόσια για καλό ενισχυτή. ένα 5watt λαμπάτο να πάρεις μεταχειρισμένο με 100-150 ευρώ και να δείς οτι θα τον κρατήσεις κιόλας.

 

ο ενισχυτής είναι το τελευταίο πράγμα στο σήμα σου, και μόνος του μπορεί να αχρηστέψει χιλιάδες ευρώ σε εξοπλισμό πριν απο αυτόν.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως δεν κααλαβαίνω γιατί συζητάτε και ξανασυζητάτε την highway 1.

Δυο τέτοιες που έχω παίξει ήταν απελπιστικές από όλες τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν κααλαβαίνω γιατί συζητάτε και ξανασυζητάτε την highway 1.

Δυο τέτοιες που έχω παίξει ήταν απελπιστικές από όλες τις απόψεις.

 

Δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω για τη highway one, άλλωστε ο φίλος θα πρέπει να ακούσει και να προσέξει την επιλογή του, αλλά θα φροντίσω σύντομα (όταν με το καλό αποκτήσω κάρτα) να ανεβάσω μερικά κλιψ γιατί πρόκειται για πολύ παρεξηγημένη κιθάρα. Σε σύγκριση δε με μεξικάνικες που δοκίμασα (συμπεριλαμβανόμενης τις classic player 50's και 60's) μου άρεσε πολύ περισσότερο.

Μήπως αυτές που έπαιξες ήταν τα πιο παλιά μοντέλα? Από ότι διάβασα και αλλού πρέπει να την έχουν λίγο ανανεώσει.

 

(Sorry για το offtopic)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου