Προς το περιεχόμενο

Οχι που θα αφησω να τραγουδαει μονο o Freerock & o LK!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα ΤΡΑΓΟΥΔΙ που εφτιαξα προσφατα οπου τραγουδω με την αγριοφωναρα μου... ;D

alithia.mp3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Λοιπόν…

Συνθετικά είναι το καλλίτερό σου (συμπεριλαμβάνω άπαντα, και ZHMIAA δηλαδή).

Το θεματάκι στην αρχή ΜΑΜΑΕΙ!! (άκρως καλοκαιρινό) .

Από ήχό…SF εγγύηση,

 

Πάμε στη Φωνή.

Η Φωνή σου είναι μια χαρά. Η χροιά της πάρα πολύ καλή.

 

Ο Παπαδόπουλας, που είναι κουλτουριάρης :P :P ;D ;D, θα σου πει το ίδιο, αλλά θα προσθέσει: «λίγο προσοχή στο ύφος» …..κουλτουριάρικα nonsense ;D.

 

Αυτό που εννοεί και (συμφωνώ- αυτά λέει και σε εμένα) είναι αυτό που παθαίνω και εγώ: (Μας) Λείπει η αυτοπεποίθηση (γιατί κατά βάθος αρνούμαστε να γίνουμε τραγουδιάριδες ;D ;D).

 

Πως το ισορροπούμε αυτό;

 

1ον Μου έδωσες την εντύπωση ότι το τραγούδησες one take και είχες ένα θέμα με τις ανάσες.

Κάντο 10 takes…πέστο και λέξη- λέξη….εσύ είσαι ο αρχιερέας της παραγωγής (είμαι σίγουρος ότι στο studio για άλλους το έκανες ν φορές, ε, κάντο και για εσένα ;D)

 

2ον Θα την τίγκαρα  (τιγκάρω = γεμίζω) τη φωνή με chorus..νομίζω θα της πήγαινε  γάντι.

 

3ον….α, και λίγο reverb….και μερικές διφωνίες σε σημεία……ναι ξέρω…..voice design ωρέ! ;D ;D

 

Κατά τα άλλα εμμένω στο αρχικό …φανταστικό καλοκαιρινό άσμα….ιδανικό και για τίτλους τέλους.   8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οπως πάντα η παραγωγή είναι πολύ καλή. Ομως τα σχόλια είναι 3:

 

1. Δεν συνδυάζεται η ενορχήστρωση με το ύφος του τραγουδιού. Δηλαδή τραγουδάς μπαλάντα και απο πίσω η μπάντα "βαράει" groove.

 

2.Ταλαιπώρησε λίγο τον τόνο... πάνω -κάτω, κάπου θα σου κάτσει καλύτερα, γιατί έτσι μιλάς και δεν το ερμηνεύεις.

 

3. Ο στίχος ΔΕΝ σε εκπροσωπεί! (Εχουμε το ίδιο πρόβλημα να εκμυστηρευτώ δημοσίως...) Ολοι μας έχουμε διαβάσει τους πύρινους σου λόγους και τις θέσεις που υπερασπίζεσαι λυσσαλέα στις επάλξεις. Απο την Telecaster μέχρι τα κΣύλα και τις αξίες σου σαν άνθρωπος.

Πιάσε ένα θέμα όμως ρε φίλος! Πιάσε ένα τυχαίο ποστ σου απο εδώ μέσα και γράψε τραγούδι. Ο έντονος σου χαρακτήρας πρέπει να περάσει στον στίχο σου. Μην το παραμελείς. Με διχάζεις. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματι μου αρεσε μονο σαν συνθεση και ενορχηστρωση αλλα απο φωνη και ερμηνεια οχι.

Καθαρα πραγματα .Πιστευω οτι το ανεβασες για πλακα γιατι απ'οτι εχω καταλαβει τοσο καιρο εχεις το γνωθι σ'αυτον (ξερεις τι εισαι ) .ΑΝ ΘΕΣ παντως βοηθεια σε backing vocals στυλ Δρακουλα ειμαι μεσα . ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα απο φωνη και ερμηνεια οχι.

 

ναι ρε συ αφου ειπαμε...αγριοφωναρα... ;D

 

Μου έδωσες την εντύπωση ότι το τραγούδησες one take και είχες ένα θέμα με τις ανάσες.

 

και καθιστος,και τρωγοντας τσουρεκι.... ;D

 

Συνθετικά είναι το καλλίτερό σου

 

και εγω το θεωρω απο τα καλυτερα μου τραγουδια...δυστυχως ομως το λεω εγω ... ;D

 

(Μας) Λείπει η αυτοπεποίθηση (γιατί κατά βάθος αρνούμαστε να γίνουμε τραγουδιάριδες Grin Grin).

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο..... :)

 

Ο στίχος ΔΕΝ σε εκπροσωπεί!

 

οχι ρε συ,αν με γνωρισεις καλυτερα θα καταλαβεις οτι ειμαι ερωτιαρικο αγορι...βεβαια και η γυναικα μου αυτο μου λεει...πως γινεται τετοιος αγριανθρωπας και γραφει τετοια τρυφερα τραγουδια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχοντας ξυπνήσει με ένα θηριώδες χανγκόβερ προσπαθώ να μην κοιτάω το πληκτρολόγιο την ώρα που γράφω γιατί ζαλίζομαι:

 

Το κομμάτι συνθετικά και εκτελεστικά είναι πολύ καλό με προοπτική ποπ χιτ (όχι με αυτή τη φωνή βέβαια). Επιτέλους ξέφυγες από το minor7 vamp και την αλλαγή τονικότητας κάπου στη μέση.

 

Η φωνή έχει και καλά σημεία αλλά πιστεύω ότι δεν ταιριάζει καθόλου με το ύφος του κομματιού το οποίο μάλλον χρειάζεται γυναικεία βόκαλς. Όμως μπορώ άνετα να σε φανταστώ να ερμηνεύεις κάτι "ταλαιπωρημένο" και μελαγχολικό του τύπου Hurt ή οποιοδήποτε μπαλάντα από τα τελευταία του Cash και οπωσδήποτε τρώγοντας τσουρέκι  ;D.

 

Αυτά.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η φωνή είναι πνιγμένη μέσα στη μίξη και δεν ακούγεται καλά... Δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε η φωνή σε αυτό το είδος μουσικής.. Ίσως αν ήταν κάτι πιο πιωμένο θα μου καθόταν καλύτερα (tom waits πχ)... Επίσης όποτε τράβαγες τα φωνήεντα μπαλάτζαρες πάρα πολύ οπότε με ξένισε...

Επίσης θα ήθελα όμως άλλους στίχους... Με τέτοια μουσική (πολύ όμορφη) αντί να μιλήσεις για γκόμενες, μπύρες, παραλίες και πάρτυ μίλησες για "και κάθε που χαράζει (με τρώει το μαράζι)"? Άστα αυτά για τον Πασχαλίδη και ακολούθα την μουσική σου! Στα τεχνικά για πες μας 2-3 πραγματάκια.... Φαντάζομαι η κιθάρα είναι Gibson :P... Τα synth τι είναι γιατί μου αρέσανε πολύ? Τα drums είναι real? Μου κάθονται κάπως περίεργα για real... Ειδικά η μπότα είναι πολύ ΠΗΓΜΕΝΗ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου