Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Κιθάρας


Kapony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:'( :'( :'( :'( οπότε η ταστιέρα τι είναι???  ??? ??? ??? ??? ??? ???

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σόρι για το οφφτοπικ !!!! :-\

 

Mην σκας εδώ είμαστε να βοηθάμε.

Δε λέει τι ταστιέρα είναι αλλά κρίνοντας τα λεφτά μάλλον για rosewood την κόβω.

Γιατί κολλάς στην ταστιέρα δεν έχει καμιά επίπτωση στον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όντως rosewood είναι. το είδα απο το σιτε της επιφων  ;). με αφορμή το θέμα είπα να την καθαρίσω λιγάκι και ήθελα να ξέρω τι να αγοράσω (επειδή μερικά καθαριστικά λενε οτι είναι μονο για rosewood πχ).

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως rosewood είναι. το είδα απο το σιτε της επιφων  ;). με αφορμή το θέμα είπα να την καθαρίσω λιγάκι και ήθελα να ξέρω τι να αγοράσω (επειδή μερικά καθαριστικά λενε οτι είναι μονο για rosewood πχ).

 

εχει πολυ μπιχλα επανω ?? υπαρχει λογος που σε ρωταω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως rosewood είναι. το είδα απο το σιτε της επιφων  ;). με αφορμή το θέμα είπα να την καθαρίσω λιγάκι και ήθελα να ξέρω τι να αγοράσω (επειδή μερικά καθαριστικά λενε οτι είναι μονο για rosewood πχ).

 

o Dan Erlewine πάντως χρησιμοποιεί naptha ή ελληνιστι ζιπέλαιο για τον καθαρισμό και μετά το περνάει με λάδι ειδικό για όργανα...μάλλον αμυγδαλέλαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ μπιχλα επανω ?? υπαρχει λογος που σε ρωταω

 

όχι δεν έχει προς το παρών. πες μου όμως. κάθε πότε πρέπει να την καθαρίζω?

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχει προς το παρών. πες μου όμως. κάθε πότε πρέπει να την καθαρίζω?

 

για το ποσο συχνα να την καθαριζεις το κρινεις εσυ ο ιδιος - εχε υποψην σου ομως οτι οσο πιο καθαρη ειναι η ταστιερα τοσο πιο δυσκολα χαλανε και οι χορδες (δεν ειναι ακριβως απο τους παραγοντες που παιζουν βασικο ρολο στο να αλλαξεις χορδες αλλα εχει και αυτο το ποσοστο του)

 

θα σου στειλω σε PM ενα βιντεο που σου δειχνει πως να το κανεις...........δεν το ποσταρω εδω γιατι οι περισσοτεροι ξερουν ηδη την διαδικασια και υπαρχει περιπτωση να μην το καταλαβεις με λογια...................ελπιζω να κανω καλα - αν εχετε προβλημα μου λετε

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες εγω εχω μια ηλεκτρακουστικη  takamine EF350 και πηρα κθαρριστικα της dunlop.διαβασα τις οδηγιες και περα απο το οτι δεν ειδα τρελλη διαφορα (ταστιερα ειδα με lemon oil) πηρα και το αναλογο κερι διαβασα της οδηγιες και το σωμα της εχει θαμπαδα αντι να φαινεται "τζαμι"

 

ΠΡΟΣΟΧΗ επειδη το ειδα σε πολλεσ απαντησεις,κανενα lemon oil δεν κανει γιa εβενο.το λενε ολοι οι μαστορες και ολα τα καθραστικα μ λαδι λεμονιου.οχι εβενο και maple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ επειδη το ειδα σε πολλεσ απαντησεις,κανενα lemon oil δεν κανει γιa εβενο.το λενε ολοι οι μαστορες και ολα τα καθραστικα μ λαδι λεμονιου.οχι εβενο και maple

 

Δηλαδη σε maple και εβενο με τι καθαριζουμε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΠΡΟΣΟΧΗ επειδη το ειδα σε πολλεσ απαντησεις,κανενα lemon oil δεν κανει γιa εβενο.το λενε ολοι οι μαστορες και ολα τα καθραστικα μ λαδι λεμονιου.οχι εβενο και maple

 

 

Δηλαδη σε maple και εβενο με τι καθαριζουμε?

 

 

καλημερα παιδια - το θρεντ απευθυνεται σε κιθαρα με rosewood αρα για αυτο καταθεσαμε τις αποψεις μας............

για εβενο μπορεις να καθαρισεις με καθαριστικο για εβενο - αμα ζητησεις σε οποιοδηποτε μαγαζι θα σου δωσουν

για maple χρησημοπιησε ναφθα και με ενα πολυ μαλακο πανι καθαρισε το....................

 

Υ.Γ.    οτι γραφω ειναι απο δικες μου εμπειριες και δοκιμες σε συνενοηση με καποιους τεχνικους.............μην παρεξηγηθω ;D ;D

καποιος αλλος μπορει να εχει καποια αλλη αποψη ή και μεθοδο - τα παντα ειναι "ρευστα" γυρω απο αυτο το θεμα οπως εχουμε πει και πιο πανω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες εγω εχω μια ηλεκτρακουστικη  takamine EF350 και πηρα κθαρριστικα της dunlop.διαβασα τις οδηγιες και περα απο το οτι δεν ειδα τρελλη διαφορα (ταστιερα ειδα με lemon oil) πηρα και το αναλογο κερι διαβασα της οδηγιες και το σωμα της εχει θαμπαδα αντι να φαινεται "τζαμι"

 

ΠΡΟΣΟΧΗ επειδη το ειδα σε πολλεσ απαντησεις,κανενα lemon oil δεν κανει γιa εβενο.το λενε ολοι οι μαστορες και ολα τα καθραστικα μ λαδι λεμονιου.οχι εβενο και maple

υπαρχει καθαριστικο lemon oil για εβενο απλα δεν κανει και τοσο καλη δουλεια..............

εσενα η κιθαρα σου απο τι ξυλα ειναι ?? εψαξα στο ιντερνετ και δεν βρηκα κατι ??? ??? ??? ισως να φταιει που ειναι πρωι ακομα  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου