Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Κιθάρας


Kapony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το φάστ φρέντ το έχω μέσα στη παραγγελία μου απο θόμαν.. Αυτό είναι μόνο για χορδές?

 

 

ναι -- ειναι ενα ματζαφλαρακι το οποιο εχει ενα σφουγκαρι στην ακρη του και με αυτο περνας τις χορδες..................

 

καθολου πλακα για το λαδολεμονο - ειναι το γνωστο lemonoil που πληρωνεις κανα 5-6 ευρω μονο που στο εμποριο μπορει και να το βρεις με διαφορα αρωματα....... ;D ;D

 

η ναφθα νομιζω οτι αμα δεν εχει λουστρο θα σου κανει κακο στο μπρατσο - χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μιας και υπαρχει το thread ανοιχτο ας ρωτησω κι εγω κατι :

 

υπαρχει καποιο προβλημα με την συχνη χρηση λεμονολαδου η διαφορων αλλων ( για καθαρισμα ταστιερας, κτλ) εννοω αν πειραζει η πολλη "υγρασια" το οργανο η κατι τετοιο? γιατι εχω λιπαρο δερμα και "κολλαει" η ταστιερα , βρωμιζουν οι χορδες και το σωμα παιρνει ενα χρωμα πιο ματ ... λετε να υπαρχει προβλημα αν την καθαριζω συχνα η οχι?

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και υπαρχει το thread ανοιχτο ας ρωτησω κι εγω κατι :

 

υπαρχει καποιο προβλημα με την συχνη χρηση λεμονολαδου η διαφορων αλλων ( για καθαρισμα ταστιερας, κτλ) εννοω αν πειραζει η πολλη "υγρασια" το οργανο η κατι τετοιο? γιατι εχω λιπαρο δερμα και "κολλαει" η ταστιερα , βρωμιζουν οι χορδες και το σωμα παιρνει ενα χρωμα πιο ματ ... λετε να υπαρχει προβλημα αν την καθαριζω συχνα η οχι?

 

προσωπικα - στα τοσα χρονια που εχω - παιζω - κιθαρα, ΠΑΝΤΑ οταν θα τελειωσω την σκουπιζω και την καθαριζω - προβλημα δεν εχω δει

βεβαια καποιοι αλλοι θα σου πουν να την αφηνεις στην μοιρα της μιας και το οργανο σιγα σιγα θα αρχισει να γινεται vintage ;) ;) ;) ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και ΄γω κανα δυο ερωτησουλες. :)

 

1)πως περνας το καθαριστικο χορδων.Εγω χρησημοποιω ενα πανακι και παλαιοτερα ενα πανακι γυαλιων ηλιου(αν εχει σημασια αν ειναι ηλιου ή οχι πειτε μου να ξερω).το προβλημα ειναι οτι αφηνει χνουδακι στις μπασες χορδες.

 

2)Το λεμονελαιο κανει για το σωμα της κιθαρας?

 

3)Οταν αλαζω χορδες υπαρχει προβλημα αμα βγαλω ολες τις παλιες πρωτα,για να καθαρισω ανετα την ταστιερα και μετα βαλω τις καινουριες?Παντα αλαζα χορδες μια-μια για να μην γινει τπτ με το μπρατσο, μηπως δεν εχει σημασια αυτο?

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και ΄γω κανα δυο ερωτησουλες. :)

 

1)πως περνας το καθαριστικο χορδων.Εγω χρησημοποιω ενα πανακι και παλαιοτερα ενα πανακι γυαλιων ηλιου(αν εχει σημασια αν ειναι ηλιου ή οχι πειτε μου να ξερω).το προβλημα ειναι οτι αφηνει χνουδακι στις μπασες χορδες.

δεν το κανεις με δυναμη - το κανεις απαλα για να αφησει ενα στρωμα απο το καθαριστικο επανω στις χορδες  (ουτε πανακι γιαλιων ουτε χαρτοπετσετα (ω ναι το εχω δει και αυτο)) ενα απλο πανι π.χ. απο καποια παλια φανελα - τι καθαριστικο χρησημοποιηεις ?? το fast fret παντως εχει σφουγκαρακι στην ακρη του και δεν χρειαζεται πανακι μετα(πολυ βολικο)............ :o :o

2)Το λεμονελαιο κανει για το σωμα της κιθαρας?

το λαιμονελαιο κανει ποιο πολυ για την ταστιερα..........περισσοτερες λεπτομεριες στο ηδη υπαρχων θρεντ για το "πως να καθαριζουμε μια κιθαρα"

3)Οταν αλαζω χορδες υπαρχει προβλημα αμα βγαλω ολες τις παλιες πρωτα,για να καθαρισω ανετα την ταστιερα και μετα βαλω τις καινουριες?Παντα αλαζα χορδες μια-μια για να μην γινει τπτ με το μπρατσο, μηπως δεν εχει σημασια αυτο?

 

Ευχαριστω

η αληθεια ειναι οτι πολυ υποστιριζουν οτι αμα βγαλεις ΟΛΕΣ τις χορδες μαζι μοιωνεται το tension και αυτο εχει ως αποτελεσμα να κανει κακο στο μπρατσο

εγω αυτο που κανω ειναι οτι οταν θελω να καθαρισω την κιθαρα χαλαρωνω σιγα σιγα μια μια τις χορδες και στο τελος μετα απο καμια ωρα διαδικασιας τις αφαιρω και καθαριζω την ταστιερα.................οταν αλλαζω χορδες τις αλλαζω μια μια..........

δεν χρειαζεται καθε φορα που θες να αλλαξεις χορδες να καθαριζεις και την ταστιερα - αμα ηταν ετσι οι μπουζουξιδες που αλλαζουν καθε 2 μερες χορδες απο το πολυ καθαρισμα δεν υπηρχε το οργανο  ;D ;D ;D ;D περι ορεξεως βεβαια................

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρων εχω ενα διαφανο υγρο που δεν ξερω τι ακριβως ειναι γιατι το εχω και παρα πολυ καιρο.Παντως δουλεια κανει.Οι χορδες τριζουν σαν τζαμια μετα απο περασμα με αζαξ.(ευτυχως δεν τις κανει αορατες και μπορω και παιζω  :P)Βεβαια δεν ξερω αν αυτο το υγρο κανει κακο στην ταστιερα (ΡΟΟΥΖΓΟΥΝΤ) καθως ειναι κατι σαν οινοπνευμα.

  Δλδ αν καταβα καλα ξεκουρδιζεις λιγο-λιγο τις χορδες σε μια χρονικη περιοδο μιας ωρας?

Οσο για το καθαρισμα κατα το αλλαγμα χορδων το ειπα γιατι ετσι βολευει πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες τριζουν σαν τζαμια μετα απο περασμα με αζαξ.(ευτυχως δεν τις κανει αορατες και μπορω και παιζω 

με αζαξ κανεις τις χορδες ??

  Δλδ αν καταβα καλα ξεκουρδιζεις λιγο-λιγο τις χορδες σε μια χρονικη περιοδο μιας ωρας?

 

ναι - καθε 10λεπτα ξεκουρδιζω και απο 1 χορδη

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αζαξ κανεις τις χορδες ??

Χε χε, οχι οχι. Ειναι ενα υγρο για αυτη τη δουλεια, της Dunlop νομιζω.(Ειναι αγορασμενο την 10ετια του 90 οποτε δεν θυμαμαι τι ακριβως ζητησα τοτε)Παντως αζαξ δεν ειναι  :D Αν και με εβαλες σε σκεψεις.Δλδ τι θα παθουν οι χορδες περα απο το να καθαριστουν αμα βαλω αζαξ?Σοβαρα μιλαω τωρα.Απο καποιο μεταλο ειναι φτιαγμενες και μαλιστα σκληρο.Δεν βαζεις και καυστικη ποτασα ετσι δεν ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ τι θα παθουν οι χορδες περα απο το να καθαριστουν αμα βαλω αζαξ?Σοβαρα μιλαω τωρα.Απο καποιο μεταλο ειναι φτιαγμενες και μαλιστα σκληρο.Δεν βαζεις και καυστικη ποτασα ετσι δεν ειναι???

 

το αζαξ αγαπητε μου ειναι χυμικο - δεν ξερω αν θα κανουν κατι στις χορδες παντως η βαση του ειναι το νερο(σκουρια σου λεει κατι?? ) - το κακο ειναι οτι αν τις εχεις καθαρισει με αζαξ θα μεινουν καποια απο τα χυμικα επανω στις χορδες - εσυ θα παιξεις - και οταν τελειωσεις μπορει να βαλεις τα δαχτυλα στο στομα - οποτε.................βγαλε συμπερασμα - γιαυτο τα καθαριστικα που πουλανε στο εμποριο αν κοιταξεις τα συστατικα τους δεν περιεχουν χυμικα........(τουλαχιστον τα ποιο πολλα)(δεν τα πινουμε κιολας)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αζαξ αγαπητε μου ειναι χυμικο - δεν ξερω αν θα κανουν κατι στις χορδες παντως η βαση του ειναι το νερο(σκουρια σου λεει κατι?? ) - το κακο ειναι οτι αν τις εχεις καθαρισει με αζαξ θα μεινουν καποια απο τα χυμικα επανω στις χορδες - εσυ θα παιξεις - και οταν τελειωσεις μπορει να βαλεις τα δαχτυλα στο στομα - οποτε.................βγαλε συμπερασμα - γιαυτο τα καθαριστικα που πουλανε στο εμποριο αν κοιταξεις τα συστατικα τους δεν περιεχουν χυμικα........(τουλαχιστον τα ποιο πολλα)(δεν τα πινουμε κιολας)

Κοιτα χωρις να ειμαι και γνωστης χημειας ή και της συστασης του αζαξ νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος.Το αζαξ καθως και ολα τα καθαριστικα ειναι πτητικα.Οποτε δεν παιζει και πολυ να παθεις κατι βαζοντας τα χερια σου στο στομμα.Αν ηταν ετσι θα ειχαμε πολλες νοικοκυρες στα νοσοκομεια απο AZAX ;)Απλα ισως τα υγρα που ειναι για τις χορδες να ειναι πιο υπια και να μην κανουν κακο στην ταστιερα.Μπορει π.χ αν σταξει αζαχ στην ταστιερα να της κανει μια τερααααααστια σταμπα και μετα να βλαστημας την ωρα και την στιγμη της εμπνευσης σου  8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου