Προς το περιεχόμενο

Πως θα πετύχω τον ήχο των Tool (Adam Jones);


tsak6735

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλημερα φιλε,

 

λοιπον,ομοιοπαθης!παντως,το να πετυχεις εναν τετοιο ηχο,πιστεψε με,μονο ευκολο δεν ειναι.συμβουλη παντως,τιποτα δε φτιαχνεται σε μια μερα!γι αυτο σιγα σιγα κ μην αγχωνεσαι.καλο ειναι για αρχη να αλλαξεις κιθαρα.εστω και μια Gibson studio θα σου δωσει μεγαλη διαφορα,θα το καταλαβεις.Ε,και μετα πας για ενισχυτη.εκει η διαλεγεις,για οικονομικους λογους,καποιον πολυ καθαρο.το να κανεις κατι σε προσομοιωση αυτου που κανει ο κ.Jones γινεται,αλλα μη μας ακους.πανε σε ενα μαγαζι με την κιθαρα σου κ ξεκινα να δοκιμαζεις πανω σε ενισχυτες με καθε distortion που νομιζεις οτι πλησιαζει.πολυ σημαντικο επισης να καταλαβεις κ τον τροπο που λειτουργει ο συγκεκριμενος κιθαριστας.παιζει μονιμως πανω σε βαρυ distortion και για να βγαλει καθαρο ηχο απλως κατεβαζει πολυ ενταση.γενικοτερα,μελετησε τον.τον ειδα σε συναυλιες και το πιο τρομακτικο ειναι οτι παιζει παρα πολυ απλα (εκτος των μετρηματων βεβαια!).γι αυτο,βελτιωσε οσο μπορεις το παιξιμο σου και περνα πολλες ωρες σε ενα μαγαζι με μουσικο εξοπλισμο.τα εφε του μετα ειναι απλα,καρφωμενα πανω στον βασικο του ηχο.

 

αντε,καλη τυχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνα πολλες ωρες σε ενα μαγαζι με μουσικο εξοπλισμο

 

 

:D ζητηται παιχτης κιθαρας για να απασχολει τον αξοπλισμο του μαγαζιου μας !!  :)

 

 

ον τοπικ τωρα

 

Οταν ειχα ρωτησει κατι παρομοιο η πηγαινα στα μαγαζια και ελεγα ''θελω να ακουγομαι σαν τον στιβι ρει βον η σαν τον γκιλμουρ τι πρεπει να παρω??'' ηξερα μεσα μου οτι κατι λαθος γινεται!

Ακομα και να σου προτεινει καποιος κατι ειναι λιγο ακυρο για τον λογο οτι δεν ακουμε ολοι το ιδιο πραγμα ο καθενας ακουει με δικα του κριτηρια επειδη δεν εχουμε ολοι τις ιδιες ηχητικες εμπειριες και αλλων πολλων παραγοντων.

 

Οποτε κινησου ετσι οπως εσυ νομιζεις και μεσα απο λαθη θα μαθεις πολλα και θα αποκτησεις την δικη σου γνωμη και αποψη βασισμενη σε δικιες σου εμπειριες και οχι σε αλλων.

 

Ειμαι λιγο οφ γιατι ειναι σαν να κανω κυρηγμα απλα περασα και εγω απο αυτο το σταδιο και εχω καταληξει σε αυτο.

 

καλη τυχη σε οτι αποφασισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου