Προς το περιεχόμενο

Πως θα πετύχω τον ήχο των Tool (Adam Jones);


tsak6735

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντα με silverburst έπαιζε, αυτό που εννοούσε είναι πως από έναν αγαπημένο καλλιτέχνη δεν πρέπει να παίρνεις τον εξοπλισμό ή τον ήχο (αν και σαφώς παίρνεις ιδέες) αλλά κάτι βαθύτερο και σαφώς πιό "μουσικό".

Ξαναλέω, αν και είμαι λεσπωλάς, ο άνθρωπος μπορεί να κάνει την δουλεία του και με την tele με τους humbucker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φτιάξε τον δικό σου ήχο...

Τα πάντα γίνονται γενικά αλλά θα φας φαιά ουσία τζάμπα. Αν θες να πλησιάσεις στον ήχο γενικά του είδους (αν παίζουν μόνο ένα είδος οι Tool) τότε γνώμη μου είναι σίγουρα ένα Phaser (της Ibanez εμένα μου αρέσει πολύ αλλά από κει και πέρα ότι προτιμάς), ένα big muff, ένα Wah, ένα Overdrive (Boss για εμένα) και ένα distortion (θα έλεγα κάτι στο grunge της digitech) και είσαι έτοιμος ΓΙΑ ΑΡΧΗ. Στη συνέχεια θα ήταν καλό και 2 διαφορετικά floor EQ και ένα synth. Πάντα γνώμη μου έτσι? Βέβαια όόόόλα αυτά αν δεν έχεις το μικρόβιο του πεταλιού μέσα σου τα συνοψίζεις σε μία πεταλιέρα με patchάκια αλλά νομίζω πως τα πετάλια είναι πιο διαδραστικά στον πειραματισμό και στο Live... Γνώμη μου πάντα.... Και με αυτά τα πετάλια θα φτιάξεις και τον δικό σου ήχο σιγά σιγά... (πάλι γνώμη μου)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως κυρίως χρησιμοποιεί flanger, wah, delay (και eq), ειδικά μέχρι και το Aenima. Για gain, ο δρόμος είναι μακρύς...

 

παντως οποτε ακουω tool Με πανε σε στυλ diezel

 

Πάντως, ο αγαπημένος του είναι ο Marshall Super Bass (loud, VERY loud).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια φορα παντως προσεγγιζει κανεις ενα ηχο απο αγαπημενο κιθαριστα,

πολλες φορες με διαφορετικο μηχανημα απο αυτοπ  χρησιμοποιει ο ιδιος.

 

ορεξη να εχουμε και καλα να ειμαστε :D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες...να εξηγουμαστε για να μην παρεξηγουμαστε....οπως ζητησα στην αρχη του θεματος μου....απλα ζητησα τροπο να προσεγγισω..την χροια αν θελετε τοu jones ..δεν ζητησα να ακουγομαι ιδιος..ποτε δεν θα γινοταν και ειναι γελοιο να το ζηταει καποιος..απλα ζητησα εξοπλισμο...αυτο...μονο..το τι δηλαδη θα μπορουσα να αγορασω ωστε να κινηθω σε αυτη τη χροια...οκ?φιλε μου x-minor με παρεξηγησες..βεβαια ο φιλος funky bassman με καταλαβε απολυτα πιστευω(ψηνομαι πολυ για πεταλια)..thanx παντως σε ολους,οι γνωμες και αποψεις σας ειναι σεβαστες ..αν εχετε και αλλες ιδεες ..γραψτε... 8)

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον σε παρεξήγησα Tsak τότε με συγχωρείς. Αλλά κυρίως πιάστηκα απ'το ερωτημά σου για να θίξω μια κατάσταση που τείνει να διαιωνίζεται με ορισμένους παίκτες, και προφανώς σε πήρε η μπάλα. Όπως και να'χει, μακάρι να πετύχεις τον ήχο που θες.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου