Προς το περιεχόμενο

Πως θα πετύχω τον ήχο των Tool (Adam Jones);


tsak6735

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεχνα τη fender.

 

αν και γκιμπσονάκιας, θα διαφωνήσω. To right in two νομίζω πως είναι με tele.  ;) Αν και δεν είναι αυτό το θέμα. Νομίζω πως όταν μιλάμε για τους Tool (αν και δεν είμαι αντικειμενικός), σημαντικότερη είναι η συνολική αντίληψη και φιλοσοφία πάνω στην μουσική και στο παίξιμο, το οποίο θα πρέπει να υπηρετεί την μουσική, παρά ο εξοπλισμός. Αν μπορεί να τα πάρει όλα αυτά, με γειά του και χαρά του, και εγώ θέλω έναν diezel  ;) .

Η tele του john5 είναι μιά χαρα με τον jb. Αν δεν μπορεί να κάνει upgrade σε high gain ενισχυτή με λάμπα, ας δοκιμάσει καμιά "επιδαπέδια ψηφιακίλα" (pod, tonelab, κλπ.) για να έχει και δυνατότητα πειραματισμού. Γιατί όπως λέει και ο administrator του σεβαστού αυτού forum, σημασία δεν έχει τι έχεις, αλλά τι κάνεις με αυτό.

 

άντε και λίγη (hidden) μουσικούλα

καληνύχτα σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδια παιδιά μήπως ξεφεύγουμε λίγο;Το παιδί δεν ζητάει αναπαραγωγή του ήχου των tool αλλά μια φθηνή προσσέγγιση με αυτά που έχει συν κάτι.Πάρε κανα pod x3,xt φίλε μου και ψάξε στο ίνερνετ για πατσάκια tool.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η σκέψη του να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για να πλησιάσει έναν ΆΛΛΟ ήχο ενός ΆΛΛΟΥ κιθαρίστα είναι πραγματικά απελπιστική! Έλεος δηλαδή πια!

 

Στην τελική βρε Tsak, ΜΟΝΟ tool παίζεις? Σπίτι σου, στη μπάντα σου, γενικώς, δεν παίζεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο? Δεν σ'ενδιαφέρει καθόλου να διαφοροποιηθείς? Και tool να παίζεις, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο με τον Jones? Με συγχωρείς, αλλά για μένα όλα αυτά είναι τσάμπα χάσιμο χρόνου. Αν θέλεις εσύ βέβαια μπορείς να πάρεις και στεγαστικό για να πληρώσεις για όλο τον εξοπλισμό του τύπου, οπότε περί ορέξεως...

 

Όπως και να'χει, καλή σου τύχη στην εύρεση του ήχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η σκέψη του να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για να πλησιάσει έναν ΆΛΛΟ ήχο ενός ΆΛΛΟΥ κιθαρίστα είναι πραγματικά απελπιστική! Έλεος δηλαδή πια!

 

Στην τελική βρε Tsak, ΜΟΝΟ tool παίζεις? Σπίτι σου, στη μπάντα σου, γενικώς, δεν παίζεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο? Δεν σ'ενδιαφέρει καθόλου να διαφοροποιηθείς? Και tool να παίζεις, ΠΡΕΠΕΙ να έχεις ΑΚΡΙΒΩΣ τον ίδιο ήχο με τον Jones? Με συγχωρείς, αλλά για μένα όλα αυτά είναι τσάμπα χάσιμο χρόνου. Αν θέλεις εσύ βέβαια μπορείς να πάρεις και στεγαστικό για να πληρώσεις για όλο τον εξοπλισμό του τύπου, οπότε περί ορέξεως...

 

Όπως και να'χει, καλή σου τύχη στην εύρεση του ήχου...

 

Μπορει να εχεις δικιο αλλα ολοι τα καναμε αυτα και ολοι θα τα κανουν και στο μελλον για τον απλο λογω οτι η πλειοψηφια εχει παντα καποια ειδωλα που θελει να μιμιθει.

Δεν το βρισκω κακο απλα καποια στιγμη πρεπει να χαραξεις την δικη σου πορεια η οποια εχει δημιουργηθει απο αυτα τα ερεθισματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κακο καποιος να θελει να εχει τον ηχο του

Adam και οποιοδηποτε αλλου κιθαριστα ...εδω ο ιδιος ο φιλος του εχει παραδεχτει οτι θα ηθελε να ειχε τον ηχο του

(buzz Osbourne).....εγω θεωρω οτι το να θες να φτιαξεις τον ηχο καποιου  σημαινει

οτι αυτος ο ηχος σου αρεσει...και αυτο ειναι το στυλ που θες να παιζεις...

μη γελιομαστε ο Adam εχει μηχανικο για τον ηχο του και σιγουρα εχει επηρεαστει απο καπου και εχει παρει γνωμες αλλων. το σημαντικο ειναι να ξερεις τι θες!

 

το rig του Adam ειναι το στανταρ που εχει στα live. στο studio σιγουρα εχει και αλλα που δε νομιζω να τα χρειαστει καποιος ομως που θα ηθελε να παιξει καποια κομματια του. τι εννοω ο 10000 days εχει ηχογραφηθει με rivera ομως στο live ειναι το γνωστο set.

 

παντως  με fender κιθαρα και fender amp δυσκολα τα πραγματα!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε ρωτούσαν τον Jones: "Μεγάλε, πως βγάζεις αυτήν την ηχάρα, με τι κιθάρα παίζεις?". Απάντηση: "Μια Studio του 92 με stock pickups"

 

(fact, και όποιος κατάλαβε κατάλαβε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου κακό να προσπαθείς να ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ έναν ήχο ενός άλλου κιθαρίστα, ειδικά όταν μιλάμε για διασκευές σε μια μπάντα. Είναι όμως άσκοπο. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι πολλοί κιθαρίστες (μπασσίστες, drummers, κλπ.) αρχίζουν και ψάχνονται τόσο μα τόσο υπερβολικά πολύ με τον συγκεκριμένο ήχο του ΑΛΛΟΥ κιθαρίστα, ξεχνάνε τον δικό τους ήχο στην πορεία, και πάνε και ξοδεύουν χρήματα για εξοπλισμό που μπορεί να βγάλει ΜΟΝΟ έναν τέτοιο ήχο.

 

Όπως είπε ο pinhead, απλά ας πάρει το παλικάρι μια πεταλιέρα, ας βρεί και κάνα patch για Tool και τέλος. Αλλά το να κάθεται να αλλάξει ριζικά τον εξοπλισμό του για έναν ήχο το βρίσκω τουλάχιστον άσκοπο στην τελική. Ούτε σε tribute bands πια τόσο πράμα!

 

Παρεμπιπτόντως, και ακριβώς το rig του Jones να είχες (είχα/είχε ο καθένας μας) πάλι δεν θ'ακουγόσουν σαν τον Jones. Θα ήσουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ κοντά, αλλά όχι ίδιος. Και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι ίδιος με τον ήχο που ακούς στα CD.

 

Peace.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω  αλλα επειδη ειμαι παθων το λεω μη ξοδευει τσαμπα λεφτα και τελος

τα πουλαει και καταληξει να παρει πεταλια οπως εκανα εγω..

παντως αν και εχω diezel δεν νομιζω να μη μπορω να φτιαξω τον δικο μου ηχο.εξαλλου δεν παιζει μονο ο Adam με diezel...απλα ειναι αρκετα δυνατος ενισχυτης δε παυει ομως

να σου προσφερει μεγαλη ποικιλια σε ηχους εφοσον παιρνει αρκετες λυχνιες.... το θεμα ειναι τι θες να παιξεις αν γουσταρα Blues δε θα επερνα diezel οχι οτι δε μπορω τωρα αλλα

αν αυτο ειναι το βασικο στυλ που προτιμας τοτε παιρνεις και τα καταλληλα εργαλεια(Tool s)...η pedalboard του Adam  ειναι σχετικα φθηνη παντως εχει τα βασικα εφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε διαφωνω  αλλα επειδη ειμαι παθων το λεω μη ξοδευει τσαμπα λεφτα και τελος

τα πουλαει και καταληξει να παρει πεταλια οπως εκανα εγω..

παντως αν και εχω diezel δεν νομιζω να μη μπορω να φτιαξω τον δικο μου ηχο.εξαλλου δεν παιζει μονο ο Adam με diezel...απλα ειναι αρκετα δυνατος ενισχυτης δε παυει ομως

να σου προσφερει μεγαλη ποικιλια σε ηχους εφοσον παιρνει αρκετες λυχνιες.... το θεμα ειναι τι θες να παιξεις αν γουσταρα Blues δε θα επερνα diezel οχι οτι δε μπορω τωρα αλλα

αν αυτο ειναι το βασικο στυλ που προτιμας τοτε παιρνεις και τα καταλληλα εργαλεια(Tool s)...η pedalboard του Adam  ειναι σχετικα φθηνη παντως εχει τα βασικα εφε.

 

Το να πάρεις έναν ενισχυτή που μπορεί να έρθει κοντά στον ήχο που θες είναι σαφέστατα κάτι καλό. Και σαφέστατα δεν βγάζει ο ενισχυτής μόνο έναν ήχο. Εκεί που βρίσκω λάθος είναι στη μανία να πάρει κάποιος ΑΚΡΙΒΩΣ ότι έχει ο άλλος κιθαρίστας μόνο και μόνο επειδή το είδε ή το διάβασε κάπου, ή μόνο για να βγάλει τον ήχο του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω εχεις δικιο!!!! γι αυτο ειπα δε θα παρει και το moog επειδη το εχει αυτος.

τα πεταλια ομως πιστευω οτι θα τον βοηθησουν πιο πολυ.

 

παντως μπορει να ηταν studio αλλα δε παυει να ειναι les paul και οχι fender !!

και τωρα  ( απο τον opiate τουλαχιστον) ειναι η γ....η gibson les paul custom SB. ( για τον συγκεκριμενο ηχο παντα

που παιζουν οι tool γιατι ο Adam μπορει να εχει ενα δωματιο κιθαρες και να παιζει οτι

γουσταρει.) μεχρι και country ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου