Προς το περιεχόμενο

Θελω ενα "korg micro" ποιο απ'ολα ομως????


8mare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα καποιες γνωμες για τα 3 analog modeling synths της korg.

Τα θελω για πιο εξιδικευμενα arpeggiator  κ ποιο electro ηχους αλλα με δελεαζει κ το καινουργειο που ειναι κ sampler.

Τσεκαρετε κ τα 3 κ πεστε καμια γνωμη!

 

1)

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1201&products_id=1059

 

2)

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1201&products_id=6355

 

3)

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1201&products_id=7115

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το 1 έχει συζητηθεί αρκετά, πέρνα μια βόλτα από το ψαχτήρι (κι εγώ έχω γράψει μερικά). Τα 2 και 3 δεν νομίζω... δεν τα έχω δοκιμάσει και καθόλου για να σου πω κάτι. Το 3 δεν θεωρείται analog modelling αλλά ας μην κολλήσουμε στις ταμπέλες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MicroKorg το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Το XL δεν το έχω δει και δεν ξέρω...

Το MicroSampler το ψάχνω να το πάρω κι εγώ αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ: Είναι ΣΚΕΤΟ sampler. Όχι ΚΑΙ sampler που έγραψες πιο πάνω. Συνεπώς δε νομίζω ότι κάνει για τη δουλειά που θες.

 

Στη θέση σου πάντως, πριν κάνω αγορά θα δοκίμαζα στο BON STUDIO και τα δύο microkorgs (To κλασσικό και το XL) Εαν το XL ακούγεται καλά τότε οι ειδικές εκδόσεις σε μπεζάκι και κόκκινο είναι ένας επιπλέον πειρασμός!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλάσης ανώτερο και χωρίς συζήτηση είναι  το microkorg ανάμεσα σε αυτές τις 3 επιλογές που προτείνεις.Τώρα αν είναι να σκάσεις 400 ευρώ για το microkorg θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να ψαχτείς για κανένα μεταχειρισμένο ms2000b που είναι ποιο super ακόμα σαν μεγαλύτερο αδερφάκι που είναι με το microkorg. 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το XL είναι "κλάσεις ανώτερο" ακόμα και από το ms2000  ;D  ;D  ;D Μιλάω για ήχο και μηχανή σύνθεσης και ΟΧΙ για πλήκτρα και κουμπιά  ;)

 

Τσέκαρέ τα και τα δύο πάντως  :)

 

 

Το sampler δεν σου κάνει οπότε άστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το XL είναι "κλάσεις ανώτερο" ακόμα και από το ms2000  ;D  ;D  ;D Μιλάω για ήχο και μηχανή σύνθεσης και ΟΧΙ για πλήκτρα και κουμπιά   ;)

 

Τσέκαρέ τα και τα δύο πάντως  :)

 

 

Το sampler δεν σου κάνει οπότε άστο.

 

Ρε συ manosx το microkorg είναι μια φτηνή απομίμηση του Radias(ούτε καν R3 που είναι σαφώς καλύτερο από το ΧL) ;D.Τώρα αν πιστεύεις ότι με το Korg MS2000B δεν κάνεις δουλεία στην μηχανή σύνθεσης ή δεν έχει βαμάτους ήχους και το βλέπεις σαν κουμπάκια ε τι πω ::) δηλ. το xl που είναι τελείως περιορισμένο στην σύνθεση είναι καλύτερο?.Σε παρακαλώ μην μου κάνεις σύγκριση radias(μπορείς να κάνεις άνετα σύνθεση ήχου μιας και έχει όπως λες τα κουμπάκια που σίγουρα τα χρειάζεσαι αν θέλεις να ανοιχτής στην επεξεργασία του ήχου) Vs Ms2000b και τα δύο για μένα είναι αξιόλογα με ένα + στο Radias και μόνο σε αυτό (λόγο presents,drums,polyphony και κάποια παραπάνω filters).

 

 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις σε τι είναι περιορισμένο το XL ???

 

στο real time filtering είτε σου αρέσει ή όχι έτσι είναι(δεν μιλάμε κοτσάροντας  κανένα soft editor μέσω PC αλλά σαν hardware).Εντελώς φιλικά χωρίς νευράκια, συζήτηση κάνουμε.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες real time filtering τι εννοείς ?

 

 

Ότι όλα τα knobs σου είναι απλωμένα π.χ. oscillators,lfos κ.τ.λ. Δεν χρειάζεται με λίγα λόγια να μπεις σε υπομενού και παραμενού για να φτιάξεις τους δικούς σου ήχους.Τέλος εγώ το σταματάω εδώ μιας και η επιλογή είναι του 8mare και όχι δικιά μας.Καλό είναι και από μένα να ακούσει το XL και το microkorg ή το ms2000b (σε κανένα youtube μιας και δύσκολα θα το έχει σαν demo κανένα μαγαζί) και χωρίς να θέλω να τον επηρεάσω θα του έλεγα να βάλει σαν έξτρα επιλογή και το radias αφού οι άνωθεν επιλογές συγκλίνουν προς τα εκεί(ξέρω είναι ποιο τσιμπημένο αλλά μπορεί να το βρει και μεταχειρισμένο). 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου