Προς το περιεχόμενο

Θελω ενα "korg micro" ποιο απ'ολα ομως????


8mare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό λέγεται Real time editing, όχι filtering.

 

Και το είπα ο καψερός πρώτα απ' όλα

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το XL είναι "κλάσεις ανώτερο" ακόμα και από το ms2000  ;D  ;D  ;D Μιλάω για ήχο και μηχανή σύνθεσης και ΟΧΙ για πλήκτρα και κουμπιά   ;)

 

 

ΟΧΙ για πλήκτρα και ΚΟΥΜΠΙΑ. Δηλαδή ΟΧΙ για το real time editing.

 

 

Μετά βέβαια ήρθε το θεικό

 

 

το xl που είναι τελείως περιορισμένο στην σύνθεση είναι καλύτερο?

 

 

Το οποίο βέβαια δεν ισχύει. ΑΛΛΟ η ευχρηστία και ΑΛΛΟ οι δυνατότητες σύνθεσης. Και άλλο βέβαια ο ήχος  ;)

 

Άλλωστε και το microKorg που προτείνεις έχει την ίδια, ή μάλλον ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ευχρηστία από το XL. Διάολε, ούτε οθόνη δεν έχει  ;D Αλλά εσύ παρόλα αυτά πιστεύεις ότι

 

 

Κλάσης ανώτερο και χωρίς συζήτηση είναι  το microkorg ανάμεσα σε αυτές τις 3 επιλογές που προτείνεις.

 

  ???  ???  ::)  ???

 

Anyway, έτσι και αλλιώς το ms2000 είναι πραγματικά ΞΕΚΑΡΦΩΤΟ με την όλη συζήτηση, αφού είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. Οπότε από τα τρία που προτείνει ο 8mare, το XL είναι σίγουρα πολύ καλύτερο για "εξιδικευμενα arpeggiator  κ ποιο electro ηχους"  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό λέγεται Real time editing, όχι filtering.

 

Και το είπα ο καψερός πρώτα απ' όλα

 

ΟΧΙ για πλήκτρα και ΚΟΥΜΠΙΑ. Δηλαδή ΟΧΙ για το real time editing.

 

 

Μετά βέβαια ήρθε το θεικό

 

 

Το οποίο βέβαια δεν ισχύει. ΑΛΛΟ η ευχρηστία και ΑΛΛΟ οι δυνατότητες σύνθεσης. Και άλλο βέβαια ο ήχος  ;)

 

Άλλωστε και το microKorg που προτείνεις έχει την ίδια, ή μάλλον ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ευχρηστία από το XL. Διάολε, ούτε οθόνη δεν έχει  ;D Αλλά εσύ παρόλα αυτά πιστεύεις ότι

 

 

 

  ???  ???  ::)  ???

 

Anyway, έτσι και αλλιώς το ms2000 είναι πραγματικά ΞΕΚΑΡΦΩΤΟ με την όλη συζήτηση, αφού είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ. Οπότε από τα τρία που προτείνει ο 8mare, το XL είναι σίγουρα πολύ καλύτερο για "εξιδικευμενα arpeggiator  κ ποιο electro ηχους"  ;)

 

 

 

Άντε πάλι  ;D ;D ::) δηλ. φίλε ισχυρογνώμονα το korg ms 2000b δεν έχει δυνατότητες σύνθεσης και καλό ήχο γιατί θα μας τρελάνεις .Άλλο και τούτο το θεϊκό επειδή είναι μεταχειρισμένο το ms2000b είναι ξεκάρφωτο που το βρίσκεις με 350 ευρώ και έχει ποιο πολλά συν  σε σχέση με το microkorg(μην ξεχνάς ότι η μηχανή ήχου είναι ίδια και στα δύο).

 

Τέλος και το nordlead 2x δεν έχει οθόνη αλλά σκίζει το οργανάκι ;D ;D ;D.Η οθόνη δεν κάνει το συνθ με λίγα-λόγια ::).

 

 

Μάθημα realtime filtering παράδειγμα 1.

 

site.http://www.vintagesynth.com/korg/etm.php

 

The EM-1 is certainly a cool dance music production system! On the Professional level, its two-voices of synth parts is very slim pickings. On the other hand, it can offer Pro-DJ's incredible performance potential! For example, you can store up to 64 patterns to the step keys for realtime pattern recall. Combine that with realtime part muting/soloing, and realtime filtering, tweaking and effecting, tap-tempo or MIDI clock sync for an excellent groove machine! Although there are far fewer hands-on knobs than on the Yamaha AN-200 and DX-200, the EM-1 is less expensive and offers a great nag for its buck! It has been used by The Prodigy.

 

 

Άσε το παλικάρι να διαλέξει και πάψει σό νι και καλά να τον πείσεις να πάρει το ΧL επειδή εσύ το έχεις.Αν του αρέσει ας το πάρει αλλά ας ακούσει και τα άλλα δεν έχει να χάσει τίποτα αυτό λέω βάση των επιλογών που έχει διαλέξει.Τουλάχιστον αφού το υποστηρίζεις με τόσο πάθος βοήθησε τον και λίγο που βαδίζει στον ήχο π.χ. techno,trance,electro, πως είναι η επεξεργασία ήχου εύκολη-δύσκολη και άσε τις κόντρες και τις εξυπνάδες ::).

 

 

 

 

 

 

 

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

realtime filtering, tweaking

filtering, tweaking

tweaking

 

 

Πήγαινε τώρα σε ένα λεξικό και άσε μας ήσυχους.

 

Δεν έχω το XL ούτε το MS2000. Αλλά το μεν XL το έχω δοκιμάσει ΕΚΤΕΝΩΣ στο ΣΠΙΤΙ με την ησυχία μου και έχω κάνει και κομματάκι  ;D και το μεν MS 2000 στο ΣΤΟΥΝΤΙΟ και έχω κάνει δισκάκι  ;D  ;D Μικρό μου αγοράκι  ;D  ;D  ;D

 

Οπότε τα κουβαδάκια σε άλλη παραλία.

 

Και επαναλαμβάνω: Σαν ήχος το XL είναι καλύτερο. Και σαν μηχανή σύνθεσης. Έχει ΔΙΠΛΑΣΙΑ πολυφωνία, παραπάνω αλγόριθμους εφέ, ΔΙΠΛΑ φίλτρα, PCM κυμματομορφές, ένα envelope παραπάνω αλλά το σημαντικότερο έχει έναν πιο "γυαλισμένο" ήχο. Το μόνο πράγμα που το 2000 έχει παραπάνω είναι 3 mod sequencers, τα οποία όμως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ microkorg!!!

 

Αν πάμε στα μεταχειρισμένα, μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες για τις επιλογές. Αλλά ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ? Μήπως θα δώσεις ΕΣΥ στον φίλο ΕΓΓΥΗΣΗ? Γιατί άμα είναι έτσι ΟΚ  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

realtime filtering, tweaking

filtering, tweaking

tweaking

 

 

Πήγαινε τώρα σε ένα λεξικό και άσε μας ήσυχους.

 

Δεν έχω το XL ούτε το MS2000. Αλλά το μεν XL το έχω δοκιμάσει ΕΚΤΕΝΩΣ στο ΣΠΙΤΙ με την ησυχία μου και έχω κάνει και κομματάκι  ;D και το μεν MS 2000 στο ΣΤΟΥΝΤΙΟ και έχω κάνει δισκάκι  ;D  ;D Μικρό μου αγοράκι  ;D  ;D  ;D

 

Οπότε τα κουβαδάκια σε άλλη παραλία.

 

Και επαναλαμβάνω: Σαν ήχος το XL είναι καλύτερο. Και σαν μηχανή σύνθεσης. Έχει ΔΙΠΛΑΣΙΑ πολυφωνία, παραπάνω αλγόριθμους εφέ, ΔΙΠΛΑ φίλτρα, PCM κυμματομορφές, ένα envelope παραπάνω αλλά το σημαντικότερο έχει έναν πιο "γυαλισμένο" ήχο. Το μόνο πράγμα που το 2000 έχει παραπάνω είναι 3 mod sequencers, τα οποία όμως ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ microkorg!!!

 

Αν πάμε στα μεταχειρισμένα, μπορούμε να μιλάμε με τις ώρες για τις επιλογές. Αλλά ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ? Μήπως θα δώσεις ΕΣΥ στον φίλο ΕΓΓΥΗΣΗ? Γιατί άμα είναι έτσι ΟΚ  ;D

 

 

 

 

Ξαναδιάβασε το σε παρακαλώ γιατί έφαγες τα κόμματα.

 

 

and realtime filtering, tweaking and effecting,.

 

(Όπως λέμε πήγα βόλτα-κόμμα ήπια νερό-κόμμα δεν λέμε πήγα νερό)

 

Ότι δεν είσαι ούτε καν κάτοχος κανενός από τα δύο και εκ-φέρεις  γνώμη επειδή τα δοκίμασες λίγο το ένα σε σπίτι και το άλλο σε studio Δηλ. ήμαρτον.Με λίγα λόγια δεν ασχολήθηκε καθόλου με τη σύνθεση ήχου απλώς τα άκουσες έγραψες και κάνα δύο κομματάκια και τώρα το παίζεις μουσικάρα   και γνώστης ;D ;D ;D ;D ;D ;D.Έτσι να συνεχίσεις λες και εσύ κάνεις μουσική εδώ πέρα μόνο, σιγά ρε φίλε χαμήλωσε λίγο το καλάμι θα πέσεις.

 

Να ξέρεις ότι δεν κάνουν μόνο τα χαρακτηριστικά ένα συνθ,όπως είναι αστείο να συγκρίσεις διαφορετικές μηχανές ήχου(το ένα analog modeling το άλλο MMT).Και επιτέλους βάλε καλά στο μυαλό σου ότι το ms2000 το προτείνω επειδή έχει ίδια μηχανή με το microkorg αυτό και μόνο αυτό γι αυτό δεν προτείνω και άλλα synth μεταχειρισμένα.

 

Που να σου δάνειζα και το Radias εσένα θα τους πλάκωνες όλους ότι αν σου έλεγαν ότι δεν είναι το καλύτερο synth

 

 

Με το μικρό μου αγόρι πραγματικά στεναχωρήθηκα πάντως :'((ωραίο επίπεδο  διαλόγου έχεις)

   

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ.κοιτα να δεισ τηα πηγαινα να κανω καμια βλακεια να παρω το 3 που ειναι μονο σαμπλερ.....

οποτε προσανατολιζομαι στο xl μου φαινετε!

κατι αλλο πιστευετε οτι θα ηταν καλη επενδυση ενα moog αργοτερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα βαθεια κατευθειαν βλέπω. Ωραιος. Ψαξε την με αυτο κι αν δεις οτι σ'αρεσει η φαση, μπορω να σου εγγυηθω οτι θα ζοριστεις παρα πολυ να βγάλεις κακό ήχο απο το moog αργοτερα. Είναι ισως η top επιλογη για το στυλ που θελω εγω. Δηλαδη ενα αρωμα 70's prog rock. Για αυτα τα καινουργια, τα μπακα μπακα δεν ξερω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξαναδιάβασε το σε παρακαλώ γιατί έφαγες τα κόμματα.

 

 

and realtime filtering, tweaking and effecting,.

 

(Όπως λέμε πήγα βόλτα-κόμμα ήπια νερό-κόμμα δεν λέμε πήγα νερό)

 

   

 

ΑΚΡΙΒΩΣ

 

 

Γιατί ΑΛΛΟ πράγμα να φιλτράρεις σε πραγματικό χρόνο (realtime filtering), άλλο πράγμα ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΥΣ σε πραγματικό χρόνο, και άλλο πράγμα να βάζεις εφέ σε πραγματικό χρόνο. Εσύ εννοούσες real time tweaking OXI filtering.

 

 

1-0 Η μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά του Χαριστέα.  ;D

 

 

 

 

Ότι δεν είσαι ούτε καν κάτοχος κανενός από τα δύο και εκ-φέρεις  γνώμη επειδή τα δοκίμασες λίγο το ένα σε σπίτι και το άλλο σε studio Δηλ. ήμαρτον.Με λίγα λόγια δεν ασχολήθηκε καθόλου με τη σύνθεση ήχου απλώς τα άκουσες έγραψες και κάνα δύο κομματάκια και τώρα το παίζεις μουσικάρα  και γνώστης

   

 

 

Το XL το είχα σπίτι για κάνα μήνα, κατά τη διάρκεια του οποίου ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ να το ΛΙΩΣΩ για τις ανάγκες ενός άρθρου.

 

Επίσης όταν και αν θα μπεις ποτέ για ηχογράφηση, θα καταλάβεις πόσο ΑΚΥΡΟ είναι αυτό που λες, για "μικρή δοκιμή σε studio". Σε διαβεβαιώ ότι όταν ακούσεις OΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ synth μέσα σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο με ηχεία ΠΟΛΛΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ευρώ, αυτόματα θα πέσουν οι τσίμπλες από τα μάτια σου, ή μάλλον το κερί από τα αυτιά σου. (Για να μη μιλήσουμε για το λιώσιμο που τρώει ένα μηχάνημα εκεί )

 

 

 

2-0 με έξοχη προβολή του Φάνη Γκέκα  ;D  ;D

 

 

 

Να ξέρεις ότι (...) είναι αστείο να συγκρίσεις διαφορετικές μηχανές ήχου(το ένα analog modeling το άλλο MMT).

 

   

 

 

Μπα;;; Δηλαδή το ΜΜΤ τι σημαίνει; Μήπως σημαίνει multi modelling synth; Μήπως εξομοιώνει και αυτό αναλογικές κυμματομορφές; Μήπως τελικά δεν ξέρεις τι λες; Μήπως τελικά αυτό που θα έλεγε κάποιος που θα είχε ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ για το τι λέει, είναι ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις διαφορετικές ΜΕΘΟΔΟΥΣ σύνθεσης ήχου??? Γιατί αν ίσχυε αυτό που είπες, δεν θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε ούτε το TRITON με το FANTOM ή το MOTIF, αφού χρησιμοποιούν διαφορετικές μηχανές ήχου!  ;D :o ;D

 

 

3-0 με.... αυτογκόλ των Ουκρανών.  ;D  ;D  ;D

 

 

Έλα, πάμε μουντιάλ. Άσε τώρα τα synth, είναι πολύ περίπλοκα για σένα. Και μόνο που προτείνεις με τέτοιο στόμφο την... προηγούμενη τεχνολογία της ίδιας εταιρίας κάτι λέει. Βρες μου ένα, επαναλαμβάνω ΕΝΑ πράγμα που το microkorg έχει παραπάνω από το XL. ΕΝΑ.

 

 

Αλλά είπαμε....

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=giIljC6YfAo&feature=related

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισές δουλειές κάνεις  ;D  ;D  ;D

 

 

coca-cola-can-fridge.jpg

 

 

Είναι απίστευτο πάντως. Έχει κανείς δυο επιλογές: Ή απλά αδιαφορεί οπότε η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο, ή προσπαθεί να πει τη γνώμη του και μπλέκει σε κυκεώνα προσβολών και αντεγκλήσεων. Με σαθρά μεν επιχειρήματα εκ των (συγκεκριμένων) συνομιλητών, μπλεγμένα όμως με προσωπικές προσβολές με τέτοιο τρόπο που να επιφέρουν (δυστυχώς  :'( ) ,σχεδόν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, ανάλογη απάντηση.

 

Δηλαδή, π.χ. θα μπορούσα να αποφύγω το βίντεο του Παναγιώτη. Αλλά πες μου, πως αλλιώς να εκφραστώ ο καημένος  ??? Δεν μπορώ. Για μένα, κάπως έτσι φαντάζει ο συνομιλητής μου. Και εγώ, αυτή τη στιγμή,  είμαι έτσι: 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=V8_Wr5l-moM

 

 

;D :o >:( ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλήγουμε:

 

1ον: Δοκίμασέ τα και τα δύο και διάλεξε!

 

2ον: Εάν δεν υπήρχαν θρησκείες, σύνορα, πολιτικές, συμφέροντα και προβλήματα, τότε οι λαοί θα έφταναν να πολεμούν για τα μοντέλα της KORG!

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου