Προς το περιεχόμενο

My Rig Rundown (2016)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια! Άλλαξα κάποια βασικά πράγματα στη πεταλιέρα μου και έτσι αποφάσισα να φτιάξω ένα βιντεάκι για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό, ως συνέχεια των περσινών βίντεο. Για πρώτη φορά παίζω με προσομοιωτή ενισχυτή και πιστεύω ακούγεται αρκετά πειστικά. Πείτε μου τη γνώμη σας.

 

 

Εξοπλισμός που χρησιμοποιήθηκε:

 

Fender Strat w/ Rocketfire Total 60s

Two Notes Torpedo CAB

Tech 21 British

Digitech Polara

Strymon Timeline

Himmelstrutz Fitzo

Himmelstrutz Fetto Maximus

Mooer Tender Octaver

Wampler Tumnus

Proco Rat

JAM Boomster

TC Polytune 2

RMC 4 Picture wah

Radial JDI

Mogami cable w/ Neutrik plugs

Evidence Monorail w/ SIS plugs

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα, πάρα πολύ ωραίο βίντεο, αναλυτικότατο, διευκρινιστικότατο,....για μένα τον αδαή!  Μπράβο σου Πάνο και ευχαριστούμε!     

  Μια ερωτησούλα μόνο....δεν σου λείπουν πλέον οι 2η και η 4η  θέση των μαγνητών της Strat?  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα, πάρα πολύ ωραίο βίντεο, αναλυτικότατο, διευκρινιστικότατο,....για μένα τον αδαή!  Μπράβο σου Πάνο και ευχαριστούμε!     

  Μια ερωτησούλα μόνο....δεν σου λείπουν πλέον οι 2η και η 4η  θέση των μαγνητών της Strat?  ::)

 

θα τις φτιάνει παραδοσιακά...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια! Άλλαξα κάποια βασικά πράγματα στη πεταλιέρα μου και έτσι αποφάσισα να φτιάξω ένα βιντεάκι για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρό, ως συνέχεια των περσινών βίντεο. Για πρώτη φορά παίζω με προσομοιωτή ενισχυτή και πιστεύω ακούγεται αρκετά πειστικά. Πείτε μου τη γνώμη σας.

 

Συνονόματε Πάνο, πολύ ωραίο video. Μπράβο σου :)

 

Ερώτηση 1η. Όντως. Δεν σου λείπουν οι θέσεις 2 και 4 ??

 

Ερώτηση / Πόρισμα 2. Θα σε ρωτούσα για το tumnus αρχικά, το οποίο με ενδιαφέρει, αλλά άκουσα και στο video σου το ίδιο ΚΑΛΟ αποτέλεσμα που ακούω σε άλλα reviews και καταλήγω πως πρέπει οπωσδήποτε να το τσεκάρω κι εγώ.

 

Ερώτηση 3η. Vintage tuners. Περιέχονται και bushings μέσα ή αγόρασες μόνος σου? Είδες όντως διαφορά στον ήχο σε σχέση με τα locking tuners?

 

Ερώτηση 4η. Torpedo. Μιας και μου άρεσε η λύση με το tech 21, έχεις δοκιμάσει να μπεις straight στο pa χωρίς torpedo? Είναι τόσο απογοητευτικό το αποτέλεσμα που χρειάζεσαι το torpedo? Με άλλα λόγια, το torpedo κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στο pa?

 

Αυτά.  ;D Συγχαρητήρια και πάλι για το video :)

 

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τις φτιάνει παραδοσιακά...

 

Ε ναι βέβαια. Από την άλλη πάλι, η τεχνολογία πάει μπροστά για να μας εξυπηρετεί. Αν είναι να γυρίζουμε πίσω το χρόνο κάνοντας τη ζωή μας δύσκολη με το να ψάχνουμε τις θέσεις 2 και 4, καταστραφήκαμε  ;D ;D Φυσικά ο καθένας όπως βολεύεται...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποιώ ποτέ τις θέσεις 2 & 4 οπότε ο τριθέσιος είναι η καλύτερη λύση για μένα. (Παλιότερα που είχα 5-θέσιο τη μεσαία θέση τη πετύχαινα πάντα με τη δεύτερη προσπάθεια  :P).

 

Όταν χρειάζεται για κάποια ηχογράφηση, κολλάω τον επιλογέα στην ενδιαμεση θέση κατά τον αρχαίο τρόπο.

Και αν κάποτε για κάποιο συγκρότημα θέλω αυτούς τους ήχους απλά θα αλλάξω σε 5-θέσιο.

 

 

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε Πάνο, πολύ ωραίο video. Μπράβο σου :)

 

Ερώτηση 1η. Όντως. Δεν σου λείπουν οι θέσεις 2 και 4 ??

 

Ερώτηση / Πόρισμα 2. Θα σε ρωτούσα για το tumnus αρχικά, το οποίο με ενδιαφέρει, αλλά άκουσα και στο video σου το ίδιο ΚΑΛΟ αποτέλεσμα που ακούω σε άλλα reviews και καταλήγω πως πρέπει οπωσδήποτε να το τσεκάρω κι εγώ.

 

Ερώτηση 3η. Vintage tuners. Περιέχονται και bushings μέσα ή αγόρασες μόνος σου? Είδες όντως διαφορά στον ήχο σε σχέση με τα locking tuners?

 

Ερώτηση 4η. Torpedo. Μιας και μου άρεσε η λύση με το tech 21, έχεις δοκιμάσει να μπεις straight στο pa χωρίς torpedo? Είναι τόσο απογοητευτικό το αποτέλεσμα που χρειάζεσαι το torpedo? Με άλλα λόγια, το torpedo κάνει τόσο μεγάλη διαφορά στο pa?

 

Αυτά.  ;D Συγχαρητήρια και πάλι για το video :)

 

Παναγιώτης

 

 

Γεια σου Παναγιώτη!

 

Τα κλειδιά γενικά πωλούνται μαζί με τα bushings τους, απλά επειδή η δικιά μου (που είχε τα locking) είχε μεγαλύτερες τρύπες πήρα conversion bushings για να μπούν σωστά χωρίς να χρειαστεί να κλειστούν οι τρύπες και να ξανανοίξουν στο σωστό μέγεθος.

Όντως τα κλειδιά άλλαξαν λίγο τον ήχο. Είναι αρκετά πιο ελαφριά από τα locking και είναι και από άλλο κράμα μάλλον. Βέβαια μπορεί να είμαι τρελός και να φαντάζομαι πράγματα αλλά αυτή τη στιγμή αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Το british προσωμοιώνει εκτός από τον ενισχυτή και ένα μεγάφωνο Celestion. Πρακτικά όμως κάνει απλά ένα post EQ. Είναι αρκετά αξιόλογο το αποτέλεσμα.

Τώρα έχω απενεργοποιήσει τη προσομοίωση του ηχείου και χρησιμοποιώ ένα impulse στο Torpedo. Άλλη τεχνολογια.. πολύ πιο αληθοφανές το αποτέλεσμα συν των εκατοντάδων επιλογών που σου δίνει. Θα μπορούσα να έχω το Torpedo χωρις το British με επίσης καλά αποτελέσματα.

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδιά γενικά πωλούνται μαζί με τα bushings τους, απλά επειδή η δικιά μου (που είχε τα locking) είχε μεγαλύτερες τρύπες πήρα conversion bushings για να μπούν σωστά χωρίς να χρειαστεί να κλειστούν οι τρύπες και να ξανανοίξουν στο σωστό μέγεθος.

Όντως τα κλειδιά άλλαξαν λίγο τον ήχο. Είναι αρκετά πιο ελαφριά από τα locking και είναι και από άλλο κράμα μάλλον. Βέβαια μπορεί να είμαι τρελός και να φαντάζομαι πράγματα αλλά αυτή τη στιγμή αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Ναι βασικά αυτό εννοούσα. Επειδή και η δικιά μου έχει τις μεγαλύτερες τρύπες και σκεφτόμουν ν'αλλάξω στα vintage tuners είδα πως θέλει άλλα bushings. Αλλά μετά δεν το έψαξα παραπάνω, οπότε τώρα είδα τα δικά σου και λέω 'λες να τα πουλάνε μαζί τώρα?' :)

 

Πολύ ενδιαφέρον το rig σου πάντως. Μ'εντυπωσίασε που βγαίνεις με το tech 21. Ωραίο setup, βολικό, εύκολο στις μετακινήσεις κι ο ήχος σου ο ίδιος παντού (όσο το δυνατόν τουλάχιστον).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Χαιρετώ! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου