Προς το περιεχόμενο

Πως θα πετύχω τον ήχο των Tool (Adam Jones);


tsak6735

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σου πρότεινα να μην το προσπαθήσεις καν,

μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται.

 

ξέχασα να αναφέρω πως οι Tool είναι θεοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

o Jones παίζει στα live με τρεις ενισχυτές: με ένα Marshall Super Bass MKii (σταθερός από την εποχή του Opiate), ένα Diezel VH4 (από το Aenima και μετά) και ένα Mesa Boogie Dual rectifier (Aenima και Lateralus), o οποίος αντικαταστάθηκε με έναν ακόμα VH4 στο 10000 days. O Marshall είναι πάντα με καμπίνα Marshall ένω για τους άλλους χρησιμοποιεί καμπίνα Mesa Boogie. Στο studio παίζουν και άλλα καλούδια βεβαίως βεβαίως (bogner, rivera). Από κιθάρες, χρησιμοποιεί σταθερά Gibson Les Paul Custom Silverburst με Seymour Duncan (μάλλον τον JB). O ίδιος αναφέρει πως η κιθάρα, λόγω της ιδιαίτερης βαφής που έχει (σε λίγο θα μιλάει και για ξύλα...), είναι το βασικότερο χαρακτηριστικό του ήχου του, μαζί με τον Marshall. Βέβαια, όπως συμβαίνει με τους Tool συνήθως, ποτέ δεν ξέρεις τι είναι αλήθεια και τι παραμύθια. Το πιό χαρακτηριστικό στοιχείο, κατά την γνώμη μου, δεν είναι ο εξοπλισμός που διαθέτει, αλλά ο τρομερός έλεγχος που έχει πάνω σε αυτόν, αρχίζοντας από την κιθάρα (επιλογή μαγνητών, volume, tone, χρωματισμός από το δεξί χέρι).

Ακόμα πιό σημαντικό είναι το ότι παίζει με τους υπόλοιπους Tool!

 

thanx φιλε μου...μου φανηκαν πολυ χρησιμα... ;)

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να μην το προσπαθήσεις καν,

μερικά πράγματα απλά δεν γίνονται.

 

οκ φιλε μου...δεν ειναι κακο ομως να ψαχνεσαι για την καυ..α που εχεις για ενα συγκροτημα... ;)

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλε μου...δεν ειναι κακο ομως να ψαχνεσαι για την καυ..α που εχεις για ενα συγκροτημα... ;)

 

Καθολου κακο. Αλλα καλο ειναι να ειναι και ρεαλιστικες οι προσδοκιες σου. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου κακο. Αλλα καλο ειναι να ειναι και ρεαλιστικες οι προσδοκιες σου. :)

 

πολυ σωστος...

Οι καλύτερες ιδέες μας έρχονται από άλλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εκανα επιτηδες φιλε μου.απλα ειναι πιο ευκολο να γραφω.. :D

 

λοιπον...κιθαρα..http://www.thomann.de/gr/fender_squier_john5_signature_tele.htm

με αλλαγμενο τον bridge  μαγνητη με  seymour duncan...http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_stb4bk.htm

 

και ενισχυτης..http://www.thomann.de/gr/fender_fm212r_egitarrencombo.htm

 

μη με κραξετε...απλα για μενα ειναι αξιοπρεπη για τα λεφτα τους...

 

δεν εχει καμια σχεση το rig που παραθετεις με την πραγματικοτητα που αναζητας...

 

παρε μια πεταλιερα που να εξομοιωνει ΚΑΙ diezel ενισχυτη πειραματισου γενικοτερα και ισως ακουσεις κατι που να 'θυμιζει' προσεγγιση..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kρατα τους τοολ σαν προτυπο....και εγω κολογουσταρω

αλλα τραβα τον δικο σου δρομο στον ηχο

 

γιατι οι tool ειναι

εξωγήινοι και μαλιστα σπουδαγμενοι και ιδιαιτερα ταλαντουχοι

 

και φυσικα αυτο που φτανει στα αυτια μας ειναι αποτελεσμα δουλειας....πολλλλωωωων παραγοντων

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ίδιος αναφέρει πως η κιθάρα, λόγω της ιδιαίτερης βαφής που έχει (σε λίγο θα μιλάει και για ξύλα...), είναι το βασικότερο χαρακτηριστικό του ήχου του, μαζί με τον Marshall.

 

Συγκεκριμένα, απ'ότι έχω διαβάσει, επρόκειτο για κάποια ελάττωμα, με το οποίο το χρώμα της κιθάρας ξέβαφε όταν ήταν κάτω από τον ήλιο και αυτό επηρέαζε τον τόνο της κιθάρας. Υπήρξαν επιστροφές αλλά ο ίδιος του άρεσε το αποτέλεσμα οπότε την κράτησε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kρατα τους τοολ σαν προτυπο....και εγω κολογουσταρω

αλλα τραβα τον δικο σου δρομο στον ηχο

 

γιατι οι tool ειναι

εξωγήινοι και μαλιστα σπουδαγμενοι και ιδιαιτερα ταλαντουχοι

 

και φυσικα αυτο που φτανει στα αυτια μας ειναι αποτελεσμα δουλειας....πολλλλωωωων παραγοντων

 

Συμφωνω απολυτα με την εκφραση ''τραβα τον δικο σου δρομο στον ηχο'' Οσο μπορεις να ψαχνεσαι για εναν δικο σου προσωπικο ας το πουμε ηχο...  Και εμενα μου αρεσουν οι tool εχουν ξεφυγει(ειναι εξωγηινοι)οπως λεει και ο jkstigma και στον ηχο τους και σε λεπτομεριες που τους κανουν να ξεχωριζουν.Με ενα pod x3 που εχει heads απο dielzel,marshall,boogie κ πολλα αλλα... πιστευω θα σε καλυψουν κατα ενα μεγαλο βαθμο... Αυτα...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα! λοιπον κατευθειαν στο ψητο!!!!

χρειαζεται μια κιθαρα με αρκετο sustain και μαγνητες seymour jb και jazz neck. ξεχνα τη fender.

εγω προτεινω les paul custom η επιλογη δικη σου.

ενισχυτης...παντα λαμπα και high gain αν δε μπορεις να μαζεψεις για ενα diezel einstein τοτε εγω προτεινω randall...μιλαμε παντα κεφαλι καμπινα.....οσο για τα εφε....ψαξε στο

youtube τον opiateofthemasses εχει τα εφε του και εξηγει και το loop που εχει ο Adam.

οτιδηποτε αλλο απλα θα σε οδηγησει στο να πουλας και τελικα να φτασεις να ξοδεψεις περισσοτερα. το καλυτερο ειναι υπομονη και σιγα σιγα. τα εφε του adam ειναι απλα τα βασικα μετα απο εκει και περα........ ε δε χρειαζεται να παρεις και το dunlop talkbox ουτε το moog taurus!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου