Προς το περιεχόμενο

Τωρα που βρηκα τα 2,5 χιλιάρικα, τι κιθάρα να πάρω?


Elixir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλι θα καταλληξουμε στη διαμαχη ακριβου-καλου-φτηνου.....

 

Αφου εχει τοσα να δωσει ας τα δωσει και εμεις απλα ας πουμε την αποψη μας σε αυτο που ρωταει.  Ας μη τα υπεραναλυουμε ολα...

 

Εκτος βεβαια εαν το εβαλε ετσι το θεμα για να δει την εξεληξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θεωρώ αστεία την ερώτηση "έχω 2500, τι κιθάρα να πάρω"

 

Δεν διατυπωσε ετσι ακριβως την ερωτηση του το παλικαρι.Καρατραγικοι γιναμε οχι απλα τραγικοι.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα καποιος δεν εχει να προτεινει κατι ας μην συμμετασχει καθολου στο θεμα..δεν ειναι αναγκη να πει οτι ειναι τραγικο και αστειο.

 

(ζητω συγνωμη που ειναι το δευτερο ακυρο ποστ μου σχετικα με το θεμα αλλα....τελοσπαντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διατυπωσε ετσι ακριβως την ερωτηση του το παλικαρι.Καρατραγικοι γιναμε οχι απλα τραγικοι.

 

Κοίτα τον τίτλο και

ειμαι αναμεσα στισ ιμπανεζ και music man.στις ibanez σκεφτομαι την  jem 7vς και στις music man την petrucci,thn 25  aniversary (προτεινεται και αλλεσ ) μπορειτε να μου δωσεται καποια κατευθηνση?(budget 2500)

Εσύ τι καταλαβαίνεις από το "(προτεινεται και αλλεσ ) μπορειτε να μου δωσεται καποια κατευθηνση?(budget 2500)"?

 

 

Αμα καποιος δεν εχει να προτεινει κατι ας μην συμμετασχει καθολου στο θεμα..δεν ειναι αναγκη να πει οτι ειναι τραγικο και αστειο.

Ορίστε λοιπόν, και εγώ προτείνω

http://www.carvinworld.com/catalog/guitars/index.php?model=ct4

Δεν κάνει 2500 αλλά μπορείς στο CustomShop της Carvin να τη φορτώσεις και να τα φτάσει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Marathon: Αχχ τι μου εκανες τωρα φιλε μου... Και προσπαθουσα να τις ξεχασω τις συγκεκριμενες κιθαρες..!

Επειδη ψαχνομαι για μια κιθαρα με σωμα απο μαονι και διπλους (Les Paul style δηλαδη) επεσε το ματι μου πανω στο LP μοντελο της Carvin...

Εχεις εμπειρια (θετικη η αρνητικη) με τις συγκεκριμενες.

Γιατι μολις ειδα cutom shop φανταστηκα τιμες απο 2500 και πανω...

Αυτη που σου λεω κοστιζε 1300 περιπου δολλαρια.

Το δευτερο σκελος της ερωτησης ειναι αν ισχυουν κανονικα οι φορολογικες επιβαρυνσεις (Τιμη κιθαρας+Μεταφορικα) * 3,5% * 19%...

Αν ισχυει κατι τετοιο φτανει στα 1350 ευρω περιπου (με την υπαρχουσα ισοτιμια). Τα αξιζει?

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@G.K

Ναι!!!!!!

 

Καταρχας να πω οτι συμφωνω με ολους οσους προτειναν Carvin και Suhr.

Αλλα θα προσθεσω ενα ακομα λιθαρακι στη συζητηση.Βεβαια ισως και να εχω κολλημα με τις συγκεκριμενες,αλλα με οτι κιθαρα και να εχω παιξει....παλι σε αυτες γυρναω

http://www.cranesmusicstore.com/caparisontatfrozensky-p-508.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυει κατι τετοιο φτανει στα 1350 ευρω περιπου (με την υπαρχουσα ισοτιμια). Τα αξιζει?

Επειδή πρόσφατα έφερα ένα κιτ της Carvin για μπάσο δεν είμαι ο καταλληλότερος (πριν τελειώσει) να σου πώ ότι τα αξίζει. Ρώτα τον Yann και τον Audiokostas (που είναι και μπασίστες) που το είδαν στα κουτιά. Ατυχώς ΚΑΙ το κιτ πέρασε τελωνείο. Το όλο πακέτο (+ μεταφορικά+ τελεωνείο μου πήγε στα 650).

Οι Carvin μου αρέσουν πολύ, και αυτή τη θεωρώ την κιθάρα που τα κάνει όλα

και με piezo και με midi παρακαλώ...τι άλλο να ζητήσεις από μια κιθάρα

sh550-main.jpg.26dc917b7434a49f61761b7d5bffd5c6.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μολις ειδα cutom shop φανταστηκα τιμες απο 2500 και πανω...

Σχεδόν όλα πια τα μοντέλα της Carvin είναι Custoshop. Δηλ σου δίνει μια βάση και μετά online επιλέγεις. Εάν κατεβάσεις τον PDF κατάλογο που έχει στη πρώτη σελίδα, θα το καταλάβεις καλύτερα. Νομίζω ότι είναι πράγματι value for money

H επικοινωνία μαζί τους, από τη στιγμή της παραγγελίας υποδειγματική. Η παράδοσή τους (για το κίτ που ήταν χωρίς φινίρισμα) 3 εβδομάδες

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διατυπωσε ετσι ακριβως την ερωτηση του το παλικαρι.Καρατραγικοι γιναμε οχι απλα τραγικοι.

 

 

Κοίτα τον τίτλο και

 

Παράθεση από: Elixir στις 23:06 - 27/09/09

ειμαι αναμεσα στισ ιμπανεζ και music man.στις ibanez σκεφτομαι την  jem 7vς και στις music man την petrucci,thn 25  aniversary (προτεινεται και αλλεσ ) μπορειτε να μου δωσεται καποια κατευθηνση?(budget 2500)

 

Εσύ τι καταλαβαίνεις από το "(προτεινεται και αλλεσ ) μπορειτε να μου δωσεται καποια κατευθηνση?(budget 2500)"?

 

Απο αυτα που γραφει στο πρωτο του ποστ(marathon εσυ παρεθεσες μονο το μισο ποστ ;)) εγω καταλαβα οτι ψαχνει για ενα ακριβο all around οργανο(αυτο φαινεται και απο τον ενισχυτη που εχει επιλεξει ν'αγορασει-> MarkV) μεχρι 2500 , οχι Les Paul , με  rock κατευθυνση , οχι καφρομηχανη και απο τις κιθαρες που αναφερει(Jem και Petrucci signature) καταλαβα οτι θελει και κατι ευκολοπαιχτο ενδεχομενος για γρηγορο παιξιμο/shred.Επιπλεον 2-3 ποστς παρακατω αναφερει και αλλα χαρακτηριστικα bolt on , 24 ταστα , ισως τρεμολο.Δε βλεπω να ειναι δα και τοσο γενικη η ερωτηση του αφου αναφερει και τα μουσικα ειδη που θελει να παιξει.Νομιζω τα βασικα χαρακτηριστικα που χρειαζοταν να μας δωσει για να παρουμε μια ιδεα για του τι οργανο ψαχνει , μας τα δωσε.Τι αλλο να πει ο ανθρωπος;Εκτος κι αν θεωρειτε οτι θα πρεπε να μας πει και για συγκεκριμενο τυπο και μαρκα βιμπρατο , συγκεκριμενα locking tuners ή locking nut , τυπο ταστων , ξυλα ταστιερας αλλα και σωματος και αλλα τετοια που και τελειωμο δεν εχουν αλλα και δεν νομιζω να περνε και απαντηση.Απ' αυτα τα λιγα παντος που καταλαβα εγω , του ειπα και τι γνωμη μου στις πρωτες σελιδες του θεματος.

 

 

Υ.Γ.Συμφωνω για τις Carvin!!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' αυτα τα λιγα παντος που καταλαβα εγω , του ειπα και τι γνωμη μου στις πρωτες σελιδες του θεματος.

Και εγώ στις τελευταίες.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου