Προς το περιεχόμενο

Παιδιά...μου'ρχεται να κλάψω!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω ακουσει' date='βιρτουοζους & βιρτουοζους με θεωρητικη καταρτηση να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ εντελως τα τραγουδια μιας μπάντας....

ΜΟΥΣΙΚΟΣ δεν σημαινει σωνει & καλα βιρτουοζος αλλα ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ καποιος που ΑΚΟΥΕΙ,ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙ & ΣΕΒΕΤΑΙ το τραγουδι το οποιο καλειται να παιξει,η γνωση επιπλεον οργανων ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ γιατι ετσι "αυτοματα" αντιλαμβανεσαι το ηχητικο φασμα που πρεπει να καλυψεις & αυτα που πρεπει να παιξεις "σεβομενος" τους υπολοιπους... :wink:[/quote']

 

Sticky παρακαλώ!!! 8) Οι πιο καλοί μουσικοί είναι αυτοί με το καλύτερο γούστο και τα περισότερα ακούσματα. Ειναί αυτοί που ξέρουν πού να τοποθετήσουν τον ήχο τους μες τη μπάντα. Για εμένα την "τεχνική" και την ενέργεια που έχει (για παράδειγμα) ο The Edge των U2 δεν την έχουν πολλοί κιθαρίστες. Ο άνθρωπος είναι καλλιτέχνης, τα κομμάτια είναι καμβάς και αυτός ζωγράφος!

 

 

+1000!!

 

και να φανταστεις οτι υπάρχουν καποιοι αδαεις "βιρτουοζοι" που τον θαβουν γιατι δεν "ξερει να σολαρει"!! 8O

Τι λες ρε καραμητρο :!: :twisted:

 

:) Ακριβώς!

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε γνωστο (ελληνικο)μουσικο site κριτικης πηρα χαμηλο βαθμο για το κομματι που ειχα ανεβασει επειδη δεν επαιζα γρηγορο-δυσκολο-πολυπλοκο σολο.

το κομματι ηταν ερωτικη μπαλαντα!!!!!!!!

ετσι εξηγουντε ολα...ελλαδαρα με την μουσικη σου παιδεια...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειραζει ρε whiteNoise αμα θες θα σου γραψω εγω ενα γρηγορο - δυσκολο- σολο και μετα ξαναδωστο και αν σου πουνε παλι καμια τετοια βλακεια περι "αντι-βιρτουοζισμου" θα τους κοψω τα ποδια...em.icon.evil.png(το κομματι σου μου αρεσει)em.icon.wink.png&em.icon.smile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέτε αλλά έχω ακόμα την απορία:

 

ο βιρτουόζος που παίζει παράταιρα σε ένα κομμάτι θα ακουγόταν

καλύτερος εάν ήταν λιγότερο καταρτισμένος; Σιγουρα όχι. Θα

ακουγόταν καλύτερα εάν μελετούσε το συγκεκριμένο είδος μουσικής.

 

Επίσης αν δεν είσαι τεχνικά άρτιος στο όργανό σου ότι και να παίξεις

πιστεύω ότι θα ακούγεται φτωχό - ψυχρό ακόμα και αν πιστεύεις ότι

έχεις καλές ιδέες.

 

Γενικά επέμεινα στη λέξη βιρτουόζος με το σκεπτικό ότι καλύτερα

να ξέρεις καλά ένα όργανο παρά μέτρια περισσότερα.

 

Το να ακούς τη μπάντα και να μην παίζεις άσχετα είναι άλλο θέμα

και έχει να κάνει με το είδος μουσικής που παίζεις, πόσο το έχεις

ακούσει, πόσο ταιριάζει το στύλ σου με των άλλων μουσικών

και τόσα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα λέτε αλλά έχω ακόμα την απορία:

 

ο βιρτουόζος που παίζει παράταιρα σε ένα κομμάτι θα ακουγόταν

καλύτερος εάν ήταν λιγότερο καταρτισμένος; Σιγουρα όχι. Θα

ακουγόταν καλύτερα εάν μελετούσε το συγκεκριμένο είδος μουσικής.

 

Επίσης αν δεν είσαι τεχνικά άρτιος στο όργανό σου ότι και να παίξεις

πιστεύω ότι θα ακούγεται φτωχό - ψυχρό ακόμα και αν πιστεύεις ότι

έχεις καλές ιδέες.

 

Γενικά επέμεινα στη λέξη βιρτουόζος με το σκεπτικό ότι καλύτερα

να ξέρεις καλά ένα όργανο παρά μέτρια περισσότερα.

 

Το να ακούς τη μπάντα και να μην παίζεις άσχετα είναι άλλο θέμα

και έχει να κάνει με το είδος μουσικής που παίζεις' date=' πόσο το έχεις

ακούσει, πόσο ταιριάζει το στύλ σου με των άλλων μουσικών

και τόσα άλλα...[/quote']

 

Αλήθεια ποιά είναι η έννοια των λέξεων "βιρτουόζος-δεξιοτέχνης"???

 

Από το Ελληνικό Λεξικό (Τεγόπουλος-Φυτράκης): Δεξιοτέχνης: Τεχνίτης και ιδίως καλλιτέχνης ιδιαίτερα ικανός.

 

Χμμμ... Πολύ ικανός σημαίνει μόνο sweeps, legatos, 8 finger tapping κτλ?? Σίγουρα όχι.

 

Εκτιμώ, θαυμάζω και απολαμβάνω πολλά είδη μουσικής και πολλούς κιθαρίστες. Από το (πραγματικά) συγκλονιστικό Band of Gypsies του Hendrix μέχρι την μεταμοντέρνα παράνοια των Radiohead, από το jazz-rock Spectrum του Cobham με τον Tommy Bolin στην κιθάρα μέχρι τα ηχητικά τοπία του David Torn, από το απίστευτο touch του Jeff Beck μέχρι τον γήινο ακουστικό ήχο του Damien Rice. Υπάρχει κάτι κοινό σε όλα αυτά?? Ναι, είναι ΑΛΗΘΙΝΑ. Η μουσική αναπνέει και έιναι πέρα από την τεχνική-θεωρητική κατάρτιση: ¶λλοι την έχουν - άλλοι όχι, όλοι όμως έχουν τον τρόπο να εκφράζονται και να γεμίζουν συναισθήματα τους ακροατές-θεατές.

 

Είμαι υπέρ της έκθεσης πολλών ειδών μουσικής σε ένα νέο παιδί και σίγουρα η γνώση των θεωρητικών δεν έβλαψε κανέναν. ¶λλωστε ο άνθρωπος έχει δύο πολύ σημαντικά προσόντα: Την αφαίρεση και το γούστο. Μπορείς να έχεις μία παλέτα με πολλά χρώματα, να ζωγραφίζεις όμως με ότι χρειάζεται.

 

Εύχομαι κάποτε να πάψουμε να είμαστε κιθαρίστες-πιανίστες-κρουστοί κτλ και να γίνουμε καλοί ΑΚΡΟΑΤΕΣ,το βασικότερο προσόν (κατά την ταπεινή μου άποψη) του πραγματικού μουσικού! 8)

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Diskole με άφησε άφωνο :D

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!

 

ΥΓ. το 1 στο nickname σου, τι υποδηλώνει? Ότι υπάρχει και diskolos2? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου