Προς το περιεχόμενο

Σπασμενη οθονη


stelaras5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες βρήκες οθόνη εννοείς ΜΟΝΟ οθόνη? Γιατί συνήθως στους φορητούς πάει πακέτο μητρική-κουτί-οθόνη-πληκτρολόγιο-touchpad. Γι αυτό και η υψηλή τιμή τους.

 

 

Στούς φορητούς υπολογιστές συνήθως κάθε μέρος είναι ξεχωριστό όπως και στα desktop. Επίσης στις οθόνες είναι ακόμα το ίδιο αναλυτικά τα πράγματα.Πακέτο δεν πάει τίποτα. Απλά οι αεριτζήδες (σώπα υπάρχουν τέτοιοι) δεν ενδιαφέρονται να κάνουν αναλυτική επέμβαση και επισκευή. Επίσης ο τεχνικός για ένα laptop πρέπει να είναι ΤΕΧΝΙΚΟΣ όχι το ξαδερφάκι μου και ο πρώην ηλεκτρολόγος οικοδομών. Έχω επισκευάσει δεν ξέρω και εγώ πόσα. Όσες φορές υπήρξε πρόβλημα, ήταν γιατί είχε προηγηθεί πονηρός χρήστης που ήξερε ένα φίλο που γνώριζε ένα καλό παιδί που ήταν τεχνικός υπολογιστών. Υπάρχουν συνάδελφοι μου που σου λύνουν και σου δένουν laptop και δεν παίρνεις χαμπάρι ότι το είχε κάνει part numbers. Δυστυχώς όμως υπάρχουν και κάποιοι που επειδή συναρμολόγησαν δέκα φορές ένα monkey PC έχουν την εντύπωση πως  τα ξέρουν όλα (όπως και στις κιθάρες).

 

Και 200 ευρώ είναι μια χαρά τιμή για κόστος πληρωμής ανταλλακτικού και εργασίας. Γιατί αν πάθει κάτι το μηχάνημα ποιος πληρώνει το βαρκάρι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί δεν ασχολούμαι με επισκευές λάπτοπ (έχω ανοίξει μόνο 2 σε εξαιρετικές περιπτώσεις για δουλειά-αγγαρεία, σε αντίθεση με desktop που κάνω λύση-αρμολόγηση με κλειστά μάτια  ;D) και ενός φίλου μου που κάηκε η μητρική του, άλλαξε σχεδόν ολόκληρο τον υπολογιστή. Σαφώς και γίνονται χίλια κομμάτια, απλά δεν ήξερα ότι αυτά τα κομμάτια πωλούνται και χωριστά  :)

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου