Προς το περιεχόμενο

Line 6 M9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έγραψε και ο stephanos σε άλλο νήμα, εδώ και καιρό κυκλοφορούσαν φήμες για ένα "μικρότερο" Μ13, που ετοίμαζε η Line6:

 

610167.jpg

 

Το μηχανάκι είναι λοιπόν πραγματικότητα και θα ανακοινωθεί επίσημα την Πέμπτη, στο site της εταιρείας. Ωστόσο φωτογραφίες του είχαν διαρρεύσει εδώ και ένα-δυο μήνες, ενώ το Musiciansfriend ήδη το έχει στο site:

 

http://guitars.musiciansfriend.com/product/Line-6-M9-Stompbox-Modeler-Guitar-MultiEffects-Pedal?sku=620729

 

Όπως βλέπουμε στις φωτό, το μηχανάκι είναι σαν... παιδάκι της Μ13. Διαθέτει 6 scenes με 3 εφφέ μέγιστο επιλεγμένα κάθε φόρα. Επίσης έχει μόνο ένα display. Μπορείτε να δείτε και τα specs, όπου φαίνεται ότι δεν έχει effects loop, αλλά διαθέτει και αυτό looper (με Redo!), tap tempo και tuner. Από την άλλη έχει πλήρη γκάμα από εφφέ, όσα και η Μ13, συν μερικά καινούργια, για τα οποία παρακάτω.

 

Το πεταλάκι απευθύνεται σε αυτούς που το θέλουν ως συμπληρωματικό σε ένα rig με πεταλάκια, και το μεγάλο ατού του είναι το μικροσκοπικό μέγεθος (για τις δυνατότητές του πάντα). Εσωτερικά (DSP και software) είναι ίδιο με την Μ13, προσφέροντας απλώς μειωμένο αριθμό ταυτόχρονων εφφέ και "presets" αλλά στην ίδια ποιότητα.

 

Στα εφφέ τώρα, το πράγμα γίνεται ενδιαφέρον, γιατί η Line6 έχει προσθέσει πολλά καινούργια, που δεν υπάρχουν στην Μ13 ακόμα. Και λέω "ακόμα" γιατί θα είναι ενσωματωμένα στο αναμενόμενο update που θα έρθει μάλλον μέσα στον Οκτώβριο. Αυτά περιλαμβάνουν:

 

- Ένα νέο phaser, τύπου "script phaser", για τους λάτρεις του EVH.  ;)

- Καινούργια chorus και flanger.

- Pitch shifting effects (επιτέλους!) που μάλιστα οι beta testers λένε ότι είναι εξαιρετικά.

- Ένα νέο reverb

- Αρκετά νέα wah

- EQ !!

- Πιθανώς και άλλα που δεν έχουν ανακοινωθεί

 

Σημειωτέον ότι πολλά από τα παραπάνω βασίζονται σε software που έχει αναπτυχθεί για τους νέους Spider και Spider Valve, καθώς και άλλα προϊόντα της εταιρείας. Έχουν επίσης διορθωθεί και μικρά bugs στα υφιστάμενα εφφέ.

 

Η τιμή του θα είναι $100 κάτω από αυτή της Μ13, οπότε φαντάζομαι γύρω στα 50-60 ευρώ κάτω στην Ευρώπη. Θεωρώ ότι δεν είναι και άσχημα, αν καταλάβουμε σε ποια αγορά απευθύνεται το προϊόν. Ουσιαστικά είναι το ίδιο κόστος με 2 καλά πετάλακια delay και modulation.

 

Ενδεχομένως η επόμενη κίνηση θα είναι ένα... Μ25, σε μορφή αποσπώμενου rack (όπως το G-System), με relays για channel switching, εξελιγμένο MIDI και δυνατότητα διπλού stereo path με διαφορετικά εφφέ σε κάθε κανάλι?  ;) :) :) Το σίγουρο είναι ότι η Line6 πρόκειται να κεφαλοποιήσει στο μέγιστο βαθμό την επιτυχία αυτής της σειράς.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Προβλέπω το M9 να κάνει τρελές πωλήσεις. Επίσης δεν βλέπω το λόγο κάποιος να πάρει τα line 6 mm4, dl4, dm4 κτλ εκτός αν μειωθεί πολύ η τιμή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω το M9 να κάνει τρελές πωλήσεις. Επίσης δεν βλέπω το λόγο κάποιος να πάρει τα line 6 mm4, dl4, dm4 κτλ εκτός αν μειωθεί πολύ η τιμή τους.

 

Σωστό, τα "μεγάλα" πετάλια της Line6 προφανώς γίνονται out-phased σιγά σιγά.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "EQ !!" μου άρεσε πολύ  8)

 

Ξέρεις αν θα συμπεριληφθεί και στη Μ13 σαν firmware update ή έστω αν βγει M13 v2?

 

edit: ωπ, μαρμελάδα στα μάτια:

 

Στα εφφέ τώρα, το πράγμα γίνεται ενδιαφέρον, γιατί η Line6 έχει προσθέσει πολλά καινούργια, που δεν υπάρχουν στην Μ13 ακόμα. Και λέω "ακόμα" γιατί θα είναι ενσωματωμένα στο αναμενόμενο update που θα έρθει μάλλον μέσα στον Οκτώβριο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "EQ !!" μου άρεσε πολύ  8)

 

Ξέρεις αν θα συμπεριληφθεί και στη Μ13 σαν firmware update ή έστω αν βγει M13 v2?

 

edit: ωπ, μαρμελάδα στα μάτια:

 

 

Μάλιστα δεν είναι ΕΝΑ EQ αλλά 5-6 απ'ό,τι λένε!  ;)

 

Δεδομένου ότι ΣΙΓΟΥΡΑ θα έχουν κάνει και διορθώσεις "κάτω από το χαλί" στον κώδικα (ακούστε με που σας λέω, σαράντα χρόνια φούρναρης... ;D) το πιθανότερο είναι η Μ13 με το καινούργιο firmware να μην έχει καμμιά από τις "αδυναμίες" του τωρινού μοντέλου.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητηση στο Talkbass, με "επισημες" απαντησεις.

 

Α ναι...

 

Κάτι που ξεχάσαμε ΤΕΛΕΙΩΣ να αναφέρουμε για τη Μ13/9.

 

Είναι πολύ καλές ΚΑΙ για μπάσσο!  ;D

 

Έχω δοκιμάσει τους compressors, τα chorus/phaser και κάποια από τα φίλτρα και, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, που δεν έχω τις απαιτήσεις ενός καλού μπασσίστα, είναι ό,τι χρειάζεται.

 

Ο ίδιος ο Rich που γράφει στα fora και ήταν ο υπεύθυνος ανάπτυξης, είναι μπασσίστας παρεμπιπτόντως.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι...

 

Κάτι που ξεχάσαμε ΤΕΛΕΙΩΣ να αναφέρουμε για τη Μ13/9.

 

Είναι πολύ καλές ΚΑΙ για μπάσσο!  ;D

 

Έχω δοκιμάσει τους compressors, τα chorus/phaser και κάποια από τα φίλτρα και, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον, που δεν έχω τις απαιτήσεις ενός καλού μπασσίστα, είναι ό,τι χρειάζεται.

 

Ο ίδιος ο Rich που γράφει στα fora και ήταν ο υπεύθυνος ανάπτυξης, είναι μπασσίστας παρεμπιπτόντως.  ;)

 

Αλλα δυστυχως (βασει της συζητησης):

 

1) Δεν θα εχει clean blend για τα drive της (αρα καποια απο αυτα "ακυρωνονται" σε οτι αφορα τη χρηση τους σε μπασο).

 

2) Το κουρδιστηρι της δεν ανιχνευει τιποτα κατω απο τη χαμηλη B (αρα οσοι παιζουμε με χαμηλοκουρδισμενο πενταχορδκαλαντεμηβαρατε).

 

Παντως, πραγματι, τα φιλτρα και τα modulation της line6 ειναι καταπληκτικα με μπασο και η ιδεα με την επιλογη αναμεσα σε διαφορετικα EQ φαινεται πολυ ενδιαφερουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα δυστυχως (βασει της συζητησης):

 

1) Δεν θα εχει clean blend για τα drive της (αρα καποια απο αυτα "ακυρωνονται" σε οτι αφορα τη χρηση τους σε μπασο).

 

2) Το κουρδιστηρι της δεν ανιχνευει τιποτα κατω απο τη χαμηλη B (αρα οσοι παιζουμε με χαμηλοκουρδισμενο πενταχορδκαλαντεμηβαρατε).

 

Παντως, πραγματι, τα φιλτρα και τα modulation της line6 ειναι καταπληκτικα με μπασο και η ιδεα με την επιλογη αναμεσα σε διαφορετικα EQ φαινεται πολυ ενδιαφερουσα.

 

Εγώ πιστεύω ότι ειδικά το Μ9 θα ψήσει πολλούς μπασσίστες. Οι περισσότεροι μπασσίστες που γνωρίζω δεν θέλουν ογκώδεις πεταλιέρες.... άσε που θα παίζει μια χαρά και με 2-3 πετάλια που μπορεί να έχεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι ειδικά το Μ9 θα ψήσει πολλούς μπασσίστες. Οι περισσότεροι μπασσίστες που γνωρίζω δεν θέλουν ογκώδεις πεταλιέρες.... άσε που θα παίζει μια χαρά και με 2-3 πετάλια που μπορεί να έχεις.  ;)

 

Κι εμενα με ψηνει, μη νομιζεις. Με το Pitchblack πριν και το Sansamp μετα απο αυτη δε θα μου κατσει καθολου μα καθολου ασχημα... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου