Προς το περιεχόμενο

USA vs CHINA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ωραιο λινκ.

το φορντ και το isuzu που εχει παρακαρω κινεζικα ειναι?

μου φαινεται οτι σραπατσαριστικαν χειροτερα

 

Μαύρα χάλια όλα τους.Απαράδεκτο να παραμοργφώνεται έτσι η καμπίνα των επιβατών! :evil:

Είμαστε ελαφρώς off topic βέβαια...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά, επειδή ξεφύγαμε τελείως...

 

Έχω μια ερώτηση που την έχω ξανακάνει, αλλά δεν έχει απαντηθεί:

 

Οι Κινέζοι, αν ήθελαν και το έβαζαν στόχο, θα μπορούσαν να φτιάξουν κιθάρες ποιοτικού επιπέδου PRS, ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' επειδή ξεφύγαμε τελείως...

 

Έχω μια ερώτηση που την έχω ξανακάνει, αλλά δεν έχει απαντηθεί:

 

Οι Κινέζοι, [b']αν ήθελαν και το έβαζαν στόχο[/b], θα μπορούσαν να φτιάξουν κιθάρες ποιοτικού επιπέδου PRS, ας πούμε;

 

Και γιατί να μη μπορούν;Τυφλοί,κουτσοί ή χαζοί είναι;

 

Απλά χρειάζονται καποιον υπεύθυνο σχεδιασμού που να κατέχει το αντικείμενο και να μπορεί να τους καθοδηγήσει...

 

Το θέμα δεν είναι αν μπορούν,αλλά σε με τι κόστος θα παράγεται η χο-τσι-prs!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μη μπορούν;Τυφλοί' date='κουτσοί ή χαζοί είναι;

 

Απλά χρειάζονται καποιον υπεύθυνο σχεδιασμού που να κατέχει το αντικείμενο και να μπορεί να τους καθοδηγήσει...

 

Το θέμα δεν είναι αν μπορούν,αλλά σε με τι κόστος θα παράγεται η χο-τσι-prs![/quote']

 

Μπορώ να σου απαντήσω σ'αυτό.

 

Για όσους λοιπόν θεωρούν ότι οι Κινέζοι έχουν πολλά ψωμιά να φάνε για να φτιάξουν κορυφαία μουσικά όργανα ας επισκευτούν το www.eastmanstrings.com

 

Από εκεί μπορεί να δει κανείς και τις ανάλογες κιθάρες που φτιάχνουν, και πιθανώς να κλάψει (ή τουλάχιστον να αναθεωρήσει αυτά που ήξερε...).

 

Οι τιμές ΔΕΝ είναι χαμηλές, είναι βέβαια χαμηλότερες από αντίστοιχα made in USA όργανα, αλλά entry level δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεις λαλουν & δυο χορευουν..... 8O

 

δηλ. απο οτι καταλαβα ισχυριζεσαι οτι μια χωρα που δεν μπορει να φτιαξει ασφαλη αυτοκινητα δεν μπορει να φτιαξει καλα μουσικα οργανα?

δηλ.οι ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ που η ασφαλεια των αυτοκινητων τους ηταν για χρονια της πλακας δεν φτιαχνουν καλα μουσικα οργανα?! :lol: 8O

 

Το ποστ μου οντως μπορει να ηταν καπως απλουστευτικο και αυτο γιατι γραφτηκε κατω απο πιεση χρονου........βρισκομαι εκτος Ελλαδας αυτη τη στιγμη........αυτο που κυριως θελω να πω με τη συγκριση με την αυτοκινητοβιομηχανια ειναι οτι αν και το αυτοκινητο υπαρχει εδω και 100 και πλεον χρονια δεν ειναι αυτονοητο οτι σημερα μετα απο χρονια εξελιξης κατασκευαζονται παντα καλα αυτοκινητα..........ΚΥΡΙΩΣ απο μια χωρα που τωρα κανει τα πρωτα της βηματα στον κοσμο της ελευθερης οικονομιας και του ανταγωνισμου . Αυτο ισχυει ΚΑΙ για τις κιθαρες.

Και επειδη παντα τα πολλα λογια ειναι φτωχια και εκεινο που πραγματικα μετραει ειναι η παρατηρηση και το πειραμα, τουλαχιστον προσωπικα στα 2 χρονια που περασα ως εργαζομενος σε μεγαλο μαγαζι μουσικων οργανων του Ιταλικου βορρα εχω να πω οτι περασαν απο τα χερια μου δεκαδες αν οχι εκατονταδες κιθαρες και "απω ανατολιτικες" και "δυτικες".........Ε λοιπον η χειροτερη δυτικη ηταν πολυ κοντα στη καλυτερη "κινεζικη" (καλυτερη ομως παντα)........η καλυτερη ομως "δυτικη" εκανε την καλυτερη "κινεζικη" να πηγαινει προς νερου της. :D :D

Ειμαι 100% σιγουρος πως οι κινεζοι σε καποια χρονια απο σημερα (συντομα) θα κοντραρουν στα ισια τις "δυτικες" ...........ακομα ομως δεν εχει φτασει αυτη η μερα........οι αλλαγες και οι επαναστασεις δε γινονται απο τη μια μερα στην αλλη.........χρειαζεται και η μεταβατικη περιοδος......(να δειτε παντως πως οταν φτασει αυτη η μερα η ψαλιδα στην τιμη αναμεσα στις δυο δεν θα ειναι τοσο μεγαλη :D :D :D :D :D :D ) :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα standards που βάζει η κάθε πολυεθνική για το προιον της αν το προιόν κιθάρα, αμάξι, κατσαρόλα, έχει σχεδιαστεί με συγκεκριμένες προδιαγραφές και υπάρχει ποιότικός έλεγχος δεν με ενοχλεί.

τα λαμόγια θέλουν προσοχή...

by the way το SD1 της Boss που έχω είναι κορεάτικο (μακάρι να έβρισκα το Japan) καλά ακούγεται....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way το SD1 της Boss που έχω είναι κορεάτικο (μακάρι να έβρισκα το Japan) καλά ακούγεται....

 

 

μαλλον ταϊβανεζικο θες να πεις..η αρχισε να τα φτιαχνει και στην Κορεα η Boss?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κατι γενικο , η Κινα ειναι ο γιγας ικανos για το καλυτερο και για το

χειροτερο ,

 

οταν παρουν κατευθυνση και καταλαβουν , τη χρηση αυτου που φτιαχνουν το προιον τους θα ειναι φανταστικο σε σχεση με την τιμη του .

Παρα πολλες Ευρωπαικες και Αμερ.εταιρεις , απο αυτοκινητα μεχρι ρουχα εχουν ηδη παραγωγη στην Κινα .

 

οταν πανε να κανουν απομιμηση ,χωρις να το γνωριζουν δεν πετυχαινουν

παντα γιατι κανουν παιδαριωδη λαθη .

 

Επισης το κλασσικο προβλημα τους ειναι η οχι σταθερη ποιοτητα , δηλαδη

ιδια ποιοτητα σε καθε ' φουρνια' . (μια καλη μια οχι )

 

το μελλον ομως ειναι μεγαλες εταιρειες , με εκπαιδευμενοι Κινεζικο

προσωπικο , η συνεργασιες Ευρωπαικων η Αμερικανικων εταιρειων

με Κινεζικα μεγαλα εργοστασια .

 

αυτα

alp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααμάν σόρυ superfunk ταιβανέζικο ήθελα να πω :roll: :roll: :roll: (εμ δουλεία και φόρουμ όλα μαζί' date=' καμιά φορά...)[/quote']

 

πληροφοριακα επειδη εχω παει στην Ταϊβαν,η χωρα ειναι κανονικη ΕΛΒΕΤΙΑ (ουδεμια σχεση με την ΚΙΝΑ)

 

επισης πληροφορικα ολα τα οργανα της YAMAHA & PEARL ειναι κατασκευασμενα στην Taiwan....( σε κατι εργοστασια που ντρεπεσαι να μπεις χωρις...πατακια.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου