Προς το περιεχόμενο

Τι "λέει" η Line 6;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα προιοντα της line6 kai μπορω να πω οτι στον τομεα του amp modelling ειναι η πρωτοπορα εταιρια. Οι εκσομοιωσεις ειναι αρκετα κοντα σε χρωμα με το real thing αλλα μεχρι εκει. Το feel σε καμια περιπτωση δεν φτανει την αισθηση που εχει ενας καλος λαμβατος ενισχυτης. Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα στους Line6 ειναι κατι που ισως σας ακουστει παραξενο. ΠΑΝΤΑ οταν παιζω με τα προιοντα αυτα νιωθω ενα Latency απο τη στιγμη που θα χτυπησω την νοτα μεχρι να ακουστει απο το ηχειο. Μιλαω για miliseconds για να μην παρεξηγουμαστε. Πολυ απλα αυτο συμβαινει γιατι η καθε νοτα επεξεργαζεται ( modelling) πριν περασει στο ηχειο. Κατι σαν να παιζεις με το guitar rig η καποιο αλλο software Και να εχεις 10 milliseconds latency απο την καρτα ηχου .

Λεγοντας ολα αυτα παντος , θα προτιμουσα ενα Line6 combo απο ενα Marshall valvestate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μου ακουγεται οντως παραξενο. θα επρεπε να νιωθουν το ιδιο και οι πληκτραδες αλλα και αυτοι που εχουν λαμπατο ενισχυτη και απλως παρεμβαλλουν στην αλυσιδα κατι ψηφιακο ενα βαθος ας πουμε .

υπαρχει καθυστερηση σιγουρα αλλα νομιζω οτι ειναι μικροτερη των καρτωνν ηχου και αδυνατο να ειναι αντιληπτη εκτος κι αν μεσα εχει δομη pc δηλαδη σκληρο δισκο μεγαλο και γενικης χρησης λειτουργικο, pci bus κλπ κλπ (καταλαβαινεις τι θελω να πω με αυτην την υπερβολη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μια πρόχειρη κατάταξη θα μπορούσε να είναι η εξής

 

1)Tube

2)Line6

3)Transistor(Εκτός ελαχίστων εξαιρέσαιων ίσως πχ Roland JC120 :!: :!: )

 

Τα line6 πιστεύω είναι προιόντα ναι μεν(modelling)...αλλά(όχι λάμπα)

 

Εγώ θα τα προτιμούσα απο πολλούς όχι μόνο τον valvestate :P

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

&Για σας παιδες.Οσο μου επιτρεπουν τα χρονια που ασχολουμαι με την κιθαρα και το θεμα ΗΧΟΣ 8α σας παραθεσω την γνωμη μου οσο πιο αντικειμενικα γινεται

1.Πολλοι &&γνωριζοντες&& εχουν μπερδεψει τον ηχο ενως pod xt με αυτον της λαμπας (και μαλιστα ηταν σιγουροι κιολας πως την ακουγανε).Τα μεταξωτα λοιπον βρακια...κλπ κλπ.Κοινως,αν το αυτι δεν δουλευει αστα να πανε.Για εναν μεσο εως παρα πολυ καλο κιθαριστα (στο θεμα παιξιματος το οποιο δεν συνεπαγεται εμπειρια και στην τεχνολογια του ηχου) πιστευω πως τα προιοντα της εν λογω εταιρειας συμφερουν τοσο στο θεμα χρημα οσο και στο αποτελεσμα.

2.Απο την αλλη δεν αποτελουν και πανακεια.Πχ το pod xt προσφερει πολυ καλες δυνατοτητες μεν,αλλα στα χερια ενος κωφου η ενος απειρου (μουσικοτεχνολογικα) ατομου τοτε δεν θα λειτουργισει.Κοινως,αν με την πεταλιερα σας βγαζατε τζιτζικια τοτε το pod xt λιγο θα σας βοηθησει.Καλυτερα θα ηταν να αρχισετε να ψαχνετε τον ηχο και πως παραγονται τα αποτελεσματα σε παραγωγες που σας αρεσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Απο την αλλη δεν αποτελουν και πανακεια.Πχ το pod xt προσφερει πολυ καλες δυνατοτητες μεν' date='αλλα στα χερια ενος κωφου η ενος απειρου (μουσικοτεχνολογικα) ατομου τοτε δεν θα λειτουργισει.Κοινως,αν με την πεταλιερα σας βγαζατε τζιτζικια τοτε το pod xt λιγο θα σας βοηθησει.Καλυτερα θα ηταν να αρχισετε να ψαχνετε τον ηχο και πως παραγονται τα αποτελεσματα σε παραγωγες που σας αρεσουν.[/quote']

 

Καλως ήρθες καταρχήν :D

 

Νομίζω ότι λες μια μεγάλη αλήθεια.Ίσως τελικά και απο μια τιποτένια πεταλιέρα αν ξέρεις τι σου γίνεται να κάνεις ήχο

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Janick χε χε πολύ σωστός!!!!! [αρκεί η πεταλιέρα να μην είναι τόσο μα τόσο τιποτένια (αστειεύομαι) :lol: :lol: :lol: :lol: ]

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Janick χε χε πολύ σωστός!!!!! [αρκεί η πεταλιέρα να μην είναι τόσο μα τόσο τιποτένια (αστειεύομαι) :lol: :lol: :lol: :lol: ]

 

To έχω δει να γίνεται με μια zoom 2020 8O για αυτό το λέω :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πιστεύω, αν ξέρεις να φτιάχνεις ήχο και πόσο μάλλον καλύτερα ακόμα να παίζεις κιθαρα, συμβαίνει αυτό.

 

απλό παράδειγμα πιτσιρικάς (πρίν 15 χρόνια γύρω στα 16 μου τότε) πήγα να πάρω ενισχυτή για το Squier Japan μου (πω πωωωω πάει καιρός). Ο πωλητής μου έδειξε έναν τρανσιστοράτο (τρισαπαίσιο και τρισάθλιο παρακμιακό 20Watts μοντέλο και μάρκα που δεν θέλω να θυμάμαι. Όταν ο τύπος έπαιξε , είπα αμάνννν καλόοοοο πολύ καλό ovedrive!!!!! όταν πήγα σπίτι άρχισαν οι εκπτώσεις ........ έλεγα μα καλά τον ίδιο δεν πήρα? γιατί ακούγεται σαν κατσαρόλα? υπήρχε μια διαφορά τότε ανάμεσα σε μένα και στον πωλητή....συμαντική διαφορά.... που κατάλαβα αρκετά αργότερα.... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλυτερο προβλημα για μενα στους Line6 ειναι κατι που ισως σας ακουστει παραξενο. ΠΑΝΤΑ οταν παιζω με τα προιοντα αυτα νιωθω ενα Latency απο τη στιγμη που θα χτυπησω την νοτα μεχρι να ακουστει απο το ηχειο. Μιλαω για miliseconds για να μην παρεξηγουμαστε. Πολυ απλα αυτο συμβαινει γιατι η καθε νοτα επεξεργαζεται ( modelling) πριν περασει στο ηχειο. Κατι σαν να παιζεις με το guitar rig η καποιο αλλο software Και να εχεις 10 milliseconds latency απο την καρτα ηχου .

απιστευτο!!!!αυτο ακριβως σκεφτομουν της προαλλες αλλα "φοβομουν" να το πω για να μην ακουστω τρελος.χαιρομαι που δεν ειμαι (η ειμαστε και οι δυο θεοτρελοι κοτσαδορε,χαχα)και εγω λοιπον ακουω καθηστεριση στο παιξιμο και πλεον ειμαι καθετος υπερ της λαμπας(και για πολλους αλλους λογους)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο 2-3 πεταλια λενε απο την εκτη γραμμη.

μερικα προιοντα της για τα λεφτα τους λενε αλλα σε γενικες γραμμες

εκτη γραμμη.. :D στη πρωτη κυριαρχουν αλλα.

υ.γ απολυτος καπως, αλλα αποψη μου.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου