Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή ήχου από κλασική κιθάρα σε midi


maria_klmt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε marathon και ffmakis, κάλες λύσεις, αλλά δεν δουλεύουν με nylon χορδές.

Είναι αποτυχός δοκιμασμένα ;D ;D ;D

Λογικά όμως, αφού στις κλασικές της η Godin έχει 13άπινο, το midi δουλεύει

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις Godin δουλεύει γιατί είναι ειδικοί transducers φτιαγμένοι για κλασσική, αλλιώς υπάρχει και έτοιμο το polydrive II της RMC που είναι για ακουστικές κιθάρες.

Το μόνο που δεν ξέρω είναι ποιός φέρνει τους RMC στην Ελλάδα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Godin Multiac παίζει & ακούει πολύ καλά στις midi εντολές.

Εχω δοκιμάσει αρκετές κιθάρες με midi,η Multiac ακούει καλά.

Επειδή είναι ηλεκτροκλασική δεν παίζουν σηκώματα  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όμως, αφού στις κλασικές της η Godin έχει 13άπινο, το midi δουλεύει

Καλησπέρα ...

Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρα;

Η Godin multiac ( σε ναυλον και συρμάτινες χορδες) έχει 13 pin midi output.

Το ίδιο και οι μαγνήτες για midi (GK2-GK2A-Axxon,για συρμάτινες/ Ghost-RMC για ναυλον)

Απο ΄κει και πέρα χρειάζονται και guitar to midi interface σαν αυτο: http://www.thomann.de/gr/terratec_axon_ax_50_usb.htm ,για να συνδεθουν με οποιοδήποτε synth ή pc (το pc θέλει επιπλέον midi converter αν η κάρτα ήχου δεν εχει ενσωματωμένη θυρα midi).

Για τις ναυλον χορδες τα έγραψαν οι συνάδελφοι παραπάνω...

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ΄κει και πέρα χρειάζονται και guitar to midi interface σαν αυτο: http://www.thomann.de/gr/terratec_axon_ax_50_usb.htm ,για να συνδεθουν με οποιοδήποτε synth ή pc (το pc θέλει επιπλέον midi converter αν η κάρτα ήχου δεν εχει ενσωματωμένη θυρα midi).

Ή παίρνεις αυτό

http://www.thomann.de/gr/roland_gi20_midiinterface_fuer_gitarre_bass.htm

που έχει και USB και δεν χρειάζεται extra μετατροπέα MIDI σε USB.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ...

Να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρα;

Η Godin multiac ( σε ναυλον και συρμάτινες χορδες) έχει 13 pin midi output.

Το ίδιο και οι μαγνήτες για midi (GK2-GK2A-Axxon,για συρμάτινες/ Ghost-RMC για ναυλον)

Απο ΄κει και πέρα χρειάζονται και guitar to midi interface σαν αυτο: http://www.thomann.de/gr/terratec_axon_ax_50_usb.htm ,για να συνδεθουν με οποιοδήποτε synth ή pc (το pc θέλει επιπλέον midi converter αν η κάρτα ήχου δεν εχει ενσωματωμένη θυρα midi).

Για τις ναυλον χορδες τα έγραψαν οι συνάδελφοι παραπάνω...

 

Μάλλον φίλε starg, δεν κατάλαβες ακριβώς (ή εγώ δεν τα είπα τα πράγματα καλά). ΠΡΟΦΑΝΩΣ και χρειάζεσαι κάτι τέτοιο (terratec_axon_ax_50 ή roland ή οτιδήποτε). Επειδή έχω το GR20, ξέρω ότι ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ με πλαστικές χορδές ενώ της Godin παίζει. Γι αυτό και το ενδιαφέρον

 

 

Αυτό είναι μια λύση, αλλά δεν έχει τα (χρήσιμα) πετάλια.

 

Τα Guitar synth's,δεν έχουν καλούς ήχους.

Έχουν και παραέχουν, απλά έχουν και πολλούς κακούς και άχρηστους.

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!! ΛΟΙΠΟΝ... ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΛΑΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΕΝΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ APPLE i-mac ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤHΣ APPLE TO LOGIC PRO7...ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΔΕΩ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΒ ΕΝΩ ΕΧΩ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΝΑ ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΦΛΑΟΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΦΛΑΟΥΤΟΥ..ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ MIDI..ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΕΙΔΗ Η ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΡΦΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΝΩ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ..ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗ ΚΑΝΩ?ΤΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ?ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

αν φτιαξω τιν κλασικη κιθαρα εννοειται οτι τηα βαλω συμαρτινες χορδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το πιασαμε το θεμα, να παραθεσω και ενα καινουργιο προιον το οποιο ειναι (σχετικα) φτηνο, περιορισμενων φυσικα δυνατοτητων και που δεν το εχω δοκιμασει ακομα αν και ειναι στη λιστα. Δε θα βοηθησει και πολυ τη φιλη εδω αλλα για future reference το βαζω.

 

Sonuus G2M Guitar To Midi Converter

 

http://www.dv247.com/computer-hardware/sonuus-g2m-guitar-to-midi-converter--65342

 

Με οποιαδηποτε ηλεκτρικη κιθαρα, καρφωστε παιξτε τελειωσατε! Το βασικο του μειον ειναι οτι ειναι καθαρα μονοφωνικο, οποτε χρησιμευει σε οποιον θελει να γραψει ισως μια μπασογραμμη, καποιο πνευστο κλπ. Κατα τα αλλα...it can't get simpler!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Marathon η παράθεση της απάντησής σου δεν είχε χαρακτήρα διόρθωσης, και συγγνώμη αν κατάλαβες κάτι τέτοιο...

Επειδή σαν (φτωχό και πολύ μακριά απο το άρτιο :'() κιθαρίστα, με έχει απασχολήσει πολλά χρόνια το guitar to midi θέμα, είπα να συμπληρώσω το σχόλιο σου για να μην νομίζει η κοπελιά οτι θα πάρει ενα Ghost και θα πετάει...

Είπαμε οτι οι ναυλον χορδες θέλουν και ειδικό μαγνήτη

όσο για το GR20, ευτυχής κάτοχος και εγώ , θα συμφωνήσω 100% μαζί σου..

Το μηχάνημα έχει κάποιους ήχους που απλά δεν παίζονται, και κάποιους που θέλουν πολλή δουλειά για να τους χρησιμοποιήσεις....

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου